• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Biržiečiai, išklausę paskaitą apie jų naudojamo vandens kokybę, išgirdo baisių dalykų. Sykiu gavo siūlymų pailginti gyvenimo trukmę.

REKLAMA
REKLAMA

Vandens filtrus pardavinėjančių firmų atstovai, kalbėdami su galimais klientais, gali meluoti.

REKLAMA

Tuo įsitikinęs Vytauto gatvės daugiabučiame name gyvenantis pensininkas Alfredas Dagys.

Vyras su savo kaimynu, garbaus amžiaus Jonu Reinotu išklausė vienos vandens filtrus tiekiančios firmos atstovu prisistačiusio vadybininko paskaitą apie vandens kokybę.

Laimei, vyrai nepasidavė gąsdinimams, jog jie tuoj pat mirsią nuo vandentiekio vandens, nes būsiąs apnuodytas jų organizmas.

REKLAMA
REKLAMA

Gąsdino apsinuodijimu

A. Dagys į redakciją atnešė lapą su įmonės firminiu ženklu bei atstovo pavarde, telefono numeriu ir miestais, kuriuos jis aptarnauja.

Nurodoma, kad firma nuo 1962 metų dirba Amerikoje, 1992 m. - Europoje ir nuo 1998 - ųjų - Lietuvoje.

„Vanduo atlieka biocheminį organizmo valymą. Priklausomai nuo amžiaus žmogaus organizme yra 90, 80 arba 70 proc. vandens. Per dieną rekomenduojama išgerti apie 2 litrus. Gyvenimo vidurkis priklausomai nuo regiono siekia 70 ir 100 metų", - teigiama reklaminiame lapelyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Toliau nurodoma, kad Pasaulinės sveikatos organizacijos standartas geriamajame vandenyje žmogui iki 50 miligramų litre ištirpusių neorganinių medžiagų.

A. Dagys pasakojo, kad jį kaimynas A. Reinotas pakvietė dalyvauti vandens kokybės tyrimuose, nes sulaukė netikėto vadybininko skambučio.

REKLAMA

Buvo aiškinama, kad asmenis, kuriems pasiūloma tirti vandenį, firmos atstovai parenka esą atsitiktinai, duomenys gaunami iš telefonų knygos.

Atvykėlis pasiūlė ištirti A. Reinoto butui tiekiamo vandens kokybę.

Į pripiltą indą įkišo kažkokį matuoklį, o vėliau pareiškė, kad vandens užterštumas neorganinėmis medžiagomis septynis kartus viršija normą. Tiesa, aparato rodmenų nerodė.

REKLAMA

„Tyrėjas" aiškino, kad ištirto vandens litre yra 383 miligramai ištirpusių neorganinių medžiagų.

A. Dagys pasiūlė pasižiūrėti, ar nesumažėja šių medžiagų virintame vandenyje.

Vadybininkas pasakė, kad virintas vanduo yra negyvas, nes esą iš jo išgaruoja deguonis.

Patikrinęs arbatinuke buvusį virintą vandenį vyras pareiškė, kad nuodų truputį sumažėjo, tačiau vis vien išliko 267 miligramai neorganinių medžiagų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Siūlė pailginti gyvenimo trukmę

Vadybininkas nurodė, kad vandens be priemaišų galima rasti parduotuvėse.

Išlaidos perkamam vandeniui, pasak jo, per dieną kainuoja 4 litus, per mėnesį - 120.

Vadybininkas užsiminė, kad jis gali padėti pensininkams sutaupyti. Tereikia savo butuose įsirengti modernią vandens filtravimo sistemą, kurios kaina siekia apie 3000 litų. Tačiau ją galima įsigyti išsimokėtinai.

REKLAMA

A. Dagys neskubėjo patikėti tokiais atvykėlio „rodmenimis„ ir pasiskambino į Visuomenės sveikatos centro Biržų skyrių bei „Biržų vandenų“ įmonę.

Čia dirbantys atsakingi asmenys jį patikino, jog iš krano tekančio vandens kokybė tikrai gera.

REKLAMA

Kalba - kaip iš rašto

Korespondentei paskambinus firmos atstovui lapelyje nurodytu telefonu atsiliepęs vyras paklausė, jog tikriausiai ir ši norinti įsigyti vandens filtrą. Ir pasisiūlė bet kada atvykti, patikrinti vandenį.

Paprieštaravus, kad iš krano tekantis vanduo yra švarus, vyras nesutriko: „Pagal Lietuvos Respublikos normas vanduo švarus, bet pagal Pasaulinės sveikatos organizacijos - šis vanduo netinkamas naudoti. Juk vandentiekio tinklai, kuriais jis atiteka, yra seni, jie neprižiūrimi. Jums bus sakoma, kad tiekiamas vanduo yra švarus, nes taip paprasčiau sakyti."

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vyras nesutriko ir paklausus apie jo atliekamą vandens tyrimą.

„Žinoma, jis yra neoficialus. Oficialų tyrimą gali atlikti tik valstybinės institucijos, bet tai kainuoja", - teigė jis.

Vandenį tiria akredituotos laboratorijos

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Biržų skyriaus viršininkas Adolfas Rinkūnas sakė, kad jo vadovaujama tarnyba prižiūri rajono vandenvietes.

REKLAMA

Vandens tyrimus kasmet atlieka ir Maisto ir veterinarijos tarnybos Rizikos vertinimo institutas.

Jei asmuo norėtų patikrinti savo bute iš krano tekantį vandenį, išsamus tyrimas kainuoja 80 litų.

Pasak A. Rinkūno, UAB „Biržų vandenys" pati daro monitoringą, atlieka tyrimus, turi laboratoriją.

„Jie - mūsų kontroliuojama įstaiga. Filtrų siūlytojai dirba daug metų. Kas turi pinigų, tokį įsigyti gal ir neblogai. Firmų vadybininkai iš krano bėgantį vandenį tiria savo priemonėmis. Jos neatestuotos ir neakredituotos - nežinau, ar jos yra patikimos", - svarstė A. Rinkūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų