Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena tėveliams, kad vaikai turi visas galimybes sveikatos priežiūros paslaugas nemokamai gauti gydymo įstaigose, kadangi jie yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Nežinodami to tėvai neretai sumoka dideles pinigų sumas už atžaloms suteiktas gydymo paslaugas, nors neturėtų to daryti.
Taigi vaikai iki 18 metų gali nemokamai gauti pirminės priežiūros, ambulatorinės specializuotos ir stacionarinės sveikatos priežiūros, medicininės reabilitacijos, slaugos paslaugas. Taip pat dengiamos ir kompensuojamųjų vaistų, medicinos pagalbos priemonių bei ortopedijos technikos priemonių įsigijimo išlaidos, žinoma, jei jaunuoliui to reikia.
VLK Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus vedėja Daiva Berūkštienė atkreipia dėmesį, kad vaikus iki 18 metų privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) draudžia valstybė. Taip pat valstybės lėšomis PSD draudžiami ir bendrojo lavinimo, profesinių, aukštesniųjų ir aukštųjų mokyklų dieninių skyrių moksleiviai ir studentai (tarp jų ir studijuojantieji Europos Sąjungos valstybių narių aukštųjų mokyklų dieniniuose skyriuose).
„Nuo pat mažens vaikų sveikatą stebi šeimos gydytojas, slaugytojas. Sutartį su teritorine ligonių kasa sudariusioje sveikatos priežiūros įstaigoje, atsižvelgiant į vaikų amžių, turi būti reguliariai atliekami sveikatos patikrinimai bei laboratoriniai tyrimai. Pirmiausia naujagimį namuose aplanko slaugytojas, akušeris arba šeimos gydytojas, vėliau – vaikutis registruojamas prie pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos, kur jo sveikatą tikrina šeimos gydytojas, slaugytojas, o sukakus metukams – dantukus kasmet apžiūri odontologas“, – pasakojo D. Berūkštienė.
Svarbu žinoti, kad laboratoriniai tyrimai vaikams atliekami tokia tvarka. Vieną kartą atliekami kraujo ir šlapimo tyrimai – 1 mėnesio amžiaus, jei vaikas gimė neišnešiotas, po įgimtos infekcijos; 5–6 mėnesių amžiaus; 2–3 metų amžiaus; 6–7 metų amžiaus; 12–14 metų amžiaus, o 12–14 metų amžiaus nustatomas ir gliukozės kiekis kraujyje.
Be to, VLK atstovė D. Berūkštienė primena, kad auginantieji ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikus, privalo juos kartą per metus atvesti pas šeimos gydytoją profilaktiniam sveikatos patikrinimui.
„Šeimos gydytojas įvertina vaiko ūgį, svorį, kraujo spaudimą, regą, klausą, kraujotakos, kvėpavimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų funkcinę būklę. Radus pakitimų, mažasis pacientas yra siunčiamas pas atitinkamos srities specialistą konsultacijai arba tyrimams. Tikrindamas sveikatą, gydytojas stengiasi ne tik įvertinti bendrą vaiko būklę, bet ir išaiškinti galimas lėtines ligas, užkirsti kelią ligoms. Patikrinus sveikatą išduodamas specialus nemokamas Vaikų sveikatos pažymėjimas, kurį reikia pristatyti į švietimo įstaigas“, – tvirtino D. Berūkštienė.
VLK Sveikatos priežiūros įstaigų aprūpinimo skyriaus vedėjo pavaduoja Lina Reinartienė atkreipia dėmesį, kad šalyje sudarytos visos galimybės paskiepyti vaikus nuo sunkių užkrečiamų ligų. „Gydymo įstaigose vaikai yra skiepijami VLK centralizuotai perkamomis vakcinomis nuo dešimties užkrečiamų ligų – nuo tuberkuliozės, hepatito B, kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, B tipo Haemophilus influenza infekcijos, tymų, epideminio parotito, raudonukės. Už vaikų skiepijimą mokėti taip pat nereikia“, – tvirtino L. Reinartienė.
Na, o VLK Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus vyr. specialistė Jurgita Grigarienė primena, jog siekiant užtikrinti, kad auganti karta turėtų kuo sveikesnius dantis, vykdoma programa, pagal kurią vaikams nuo 6 iki 14 metų krūminiai dantys nemokamai dengiami silantinėmis medžiagomis. „Šios paslaugos išlaidos apmokamos PSDF lėšomis, todėl raginame tėvelius aktyviai naudotis šia galimybe ir nemokėti už paslaugą iš savo kišenės. Vaikų dantų dengimą silantais atlieka gydytojai odontologai su padėjėjais arba burnos higienistai“, – pasakojo J. Grigarienė.
VLK Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus vyr. specialistas Alfredas Taminskas tėvelius ragina nepamiršti, jog vaikai gali gauti ir nemokamas medicininės reabilitacijos paslaugas. „Ar vaikas gali gauti reabilitacijos paslaugas stacionare, ar ambulatoriškai, sprendžia gydytojas pagal vaiko sveikatos būklę. Svarbu žinoti, jog mažasis pacientas ir jo tėvai turi teisę pats pasirinkti, kur jiems parankiau vykti šių paslaugų“, – aiškino A. Taminskas.
Be to, anot A. Taminsko, tokiais atvejais su vaiku kartu vykti gali ir tėvai. Vaikai iki 8 metų turi teisę vykti į medicininės reabilitacijos įstaigas lydimi slaugančio asmens, o vyresni nei 8 metų – nusprendus gydytojų konsultacinei komisijai arba jei turi negalią. Taigi apmokamos ir vaiką slaugančio žmogaus nakvynės, maitinimo išlaidos.
Be to, gydymo įstaigos yra finansiškai skatinamos už vaikučiams suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas, todėl jos turi būti suinteresuotos teikti šias paslaugas. Pavyzdžiui, yra skatinama už profilaktinį vaikų sveikatos tikrinimą, dantų būklės įvertinimą, už vaikų iki 1 metų sveikatos priežiūrą, skiepijimą, moksleivių parengimą mokyklai.
Rūpimus klausimus galima pateikti el. pašto adresu [email protected] arba ligonių kasų informacijos telefono numeriu 8 700 88888.
Kviečiame apsilankyti VLK profilyje Facebook: https://www.facebook.com/vlk.lt
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.