• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas nusprendė, kad, nuo liepos panaikinus apskritis, valstybei priklausančia žeme kaimo vietovėse rūpinsis Nacionalinė žemės tarnyba, o mieste – savivaldybės.

REKLAMA
REKLAMA

Prezidentė Dalia Grybauskaitė įsitikinusi, jog valstybės žeme turėtų disponuoti valstybės institucijos, o ne savivalda. Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA) nuolat siekė, kad savivaldybėms būtų sugrąžinta teisė valdyti valstybės žemę.

REKLAMA

Kompromisinis variantas

Nuo liepos 1 dienos šalyje nebelieka apskričių, kurios atliko žemėtvarkos darbus. Nusprendus naikinti apskritis daug diskutuota, kam patikėti valstybės žemės valdymą.

Pasak LSA prezidento Ričardo Malinausko, dar prieš dešimtmetį asociacija pasisakė už tai, kad žemėtvarkos darbų paslaugų teikėjai būtų kuo arčiau žmonių.

REKLAMA
REKLAMA

„Mes nebijome atsakomybės, turime pajėgų, galime pagreitinti procesus, be to, tas funkcijas jau vykdėme. Manau, kad savivalda valstybės žemes gali tvarkyti ne tik urbanizuotose vietose, bet ir mažesniuose miesteliuose“,– „Valstiečių laikraščiui“ tvirtino Lietuvos savivaldybių asociacijos viceprezidentas, Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau prezidentė D.Grybauskaitė pabrėžia, jog Žemės įstatymas privalo užtikrinti efektyvų, racionalų, centralizuotą ir visuomenine nauda pagrįstą valstybinio turto– žemės– valdymą bei užkirsti kelią korupcijai valstybės žemės disponavimo srityje. To siekiant, pasak šalies vadovės, būtina įgalinti vieną atsakingą valstybės instituciją kontroliuoti valstybės žemę, kad ir kur ji būtų– kaime ar mieste. Valstybės institucijos turi prisiimti atsakomybę ir garantuoti, kad valstybės žemė netaps spekuliacijų įrankiu, o bus naudojama tik žmonių labui.

REKLAMA

Prezidentės D.Grybauskaitės teigimu, valstybė, atsisakydama savo pagrindinio materialiojo turto– valstybės žemės– valdymo, naudojimo ir disponavimo ja, tampa priklausoma nuo savivaldybių institucijų sprendimų.

Seimas priėmė kompromisinį variantą: valstybės žemę miestuose patikėta valdyti savivaldybėms, o kaimo vietovėse– Nacionalinei žemės tarnybai.

REKLAMA

Prezidentės prašo vetuoti

Seimo Kaimo reikalų komiteto narys Jonas Jagminas „Valstiečių laikraščiui“ tvirtino, kad rengiamas kreipimasis į Lietuvos Prezidentę, kad ji vetuotų priimtas Žemės įstatymo pataisas.

Anot parlamentaro, valstybės žemės patikėjimas savivaldybėms ne tik kelia abejonių dėl racionalumo ir tikslingumo, bet ir visiškai neatitinka efektyvaus valstybinio turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo valstybės politikos, taip pat ir savivaldos vykdomų funkcijų. Pastarosioms priskirtos teritorijų planavimo funkcijos. Maža to, Seimo nario teigimu, įgaliojimų suteikimas savivaldybės administracijos direktoriui priimti sprendimus disponuoti valstybės žeme prieštarauja Vietos savivaldos įstatymui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Valstybė yra vienodai įsipareigojusi visiems savo gyventojams, o savivaldybės tik konkrečios teritorijos žmonėms. Tad valstybės turtas, kuris yra jos piliečių nuosavybė, negali tapti turtu atskirų savivaldybių, kurių interesai ne visada gali sutapti su visos valstybės interesais“,– pabrėžė Seimo priimtoms Žemės įstatymo pataisoms prieštaravęs J.Jagminas.

REKLAMA

Pasak Seimo nario, valstybė, atsisakydama pagrindinio materialiojo turto valdymo, tampa priklausoma nuo savivaldybių institucijų sprendimų disponuojant valstybės žeme.

Paskatins atotrūkį

J.Jagminas tvirtino, kad naujas teisinis reglamentavimas disponuojant valstybės žeme turės neigiamų pasekmių Lietuvos žmonėms. „Savivaldybėms perdavus teisę valdyti valstybės žemę miestuose, dar labiau padidės disproporcijos tarp atskirų savivaldybių plėtros ir finansinių galimybių“,– įsitikinęs parlamentaras.

REKLAMA

Be to, anot Seimo nario, gali būti išbalansuotas žemės grąžinimo procesas, nes kiekviena savivaldybė spręs žemės reformos ir privatizavimo klausimus miesto gyvenamosiose vietovėse individualiai.

Seimo Kaimo reikalų komiteto narys kvietė remtis Europos Sąjungos (ES) valstybių patirtimi. „ES šalių savivaldybės negali disponuoti valstybės žeme, ją parduoti ar kitaip perleisti kitų asmenų nuosavybėn. Kai kuriose Vakarų ir Rytų Europos šalyse savivaldybės administruoja ir tvarko tik tokią žemę, kuri valstybės perduota savivaldybei arba kitaip jos pačios įsigyta“,– tvirtino parlamentaras J.Jagminas.

Vida Tavorienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų