Stojantieji į universitetus šiemet dažniausiai pirmuoju numeriu rinkosi medicinos studijas. Populiariausių programų dešimtuką universitetuose pradeda medicina Lietuvos sveikatos mokslų universitete, antroje vietoje – medicina Vilniaus universitete, trečioje – odontologija Lietuvos sveikatos mokslų universitete. Dešimtuke nėra humanitarinių specialybių studijų.
Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto intermedialių literatūros studijų magistrantė, literatūros kritikė Elžbieta Banytė „Žinių radijo“ laidoje „Atviras pokalbis“ teigė, kad vienas iš valstybės stiprybės garantų – stipri humanitarinė kultūra:
„Klausimas, ar Lietuvai reikia filologų yra absurdiškas. Juk nekeliam klausimo, ar JAV, Jungtinei Karalystei reikia filologų. Galėtume klausti, ar Lietuvai reikia inžinierių, matematikų, menininkų? Bandyti atsakyti į klausimą, kas labiau reikalingas – matematikas ar filologas taip pat nekorektiška. Kiekvienas turime savo sritį, kurioje dirbame, bandome kažką daryti. Bandome tam tikra prasme prikelti Lietuvą. Visi matome šiuo metu ypač sustiprėjusią Rusijos propagandą. Visiškai pritariu filosofo Kristupo Saboliaus minčiai, kad per 24 nepriklausomybės metus mes nesugebėjome sukurti didžiojo pasakojimo, kuris galėtų konkuruoti su skleidžiama Rusijos propaganda. Todėl, mano nuomone, laisvai mąstantys humanitarai yra absoliuti būtinybė. Vienas iš valstybės stiprybės garantų – stipri humanitarinė kultūra. Ji turi parodyti, kad toji propaganda tik saujelei žmonių rūpintis dalykas. Tuo pat metu mes turime išlaikyti tapatybę ir būti atviri pasauliui. Tai yra esminis dalykas".
Ar Lietuvos valstybė, vyriausybė supranta humanitarinės kultūros svarbą? Ar vyriausybė funkcionuoja taip, kad tai būtų valstybės prioritetas? Anot pašnekovės, deja, nuolat raginama studijuoti tiksliuosius mokslus, kuriems ir teikiamas prioritetas:
„Ir taip elgiasi gerbiami politikai, vyriausybės nariai, teigiantys, kad socialinius ar humanitarinius mokslus baigusieji tik papildo bedarbių gretas. Tai visiška netiesa. Filologai tikrai nebadauja. Taigi, toks teiginys yra nekorektiškas, diskredituojantis gyvybiškai svarbią studijų kryptį“, – sakė E. Banytė.