Ne visos biudžeto lėšos Lietuvos teismuose panaudojamos tinkamai ir teisėtai. Daugiau nei pusė milijono litų teismuose išmokėta nesilaikant teisės aktų, įvertinusi 67 bendrosios kompetencijos ir administraciniuose teismuose atliktų finansinių auditų rezultatus paskelbė Valstybės kontrolė (VK).
Vykdydama Seimo pavedimą trečiadienį VK Seimo Audito komitetui pristatė audito ataskaitą. Auditoriai įvertino, kaip teismuose pernai buvo naudotos darbo užmokesčiui ir vienkartinėms priemokoms skirtos lėšos.
Pasak VK, Konstituciniam Teismui (KT) priėmus nutarimą, kad teisėjų atlyginimų klausimus reglamentuojantys teisės aktai prieštarauja Konstitucijai, iki 2008 metų lapkričio jie nebuvo pakeisti, pagal juos toliau buvo apskaičiuojamas teisėjų darbo užmokestis. Be to, dėl KT nutarimo Lietuvos Aukščiausiajame ir Lietuvos vyriausiajame administraciniame teismuose 2008 metais atlyginimai apskaičiuoti pagal pačių institucijų nusistatytą tvarką, padidinusią teisėjų atlyginimus.
VK teigimu, 2008 metais teisėjų tryliktiesiems atlyginimams išmokėta daugiau nei 4 mln. litų. Auditoriai nustatė, kad daugelyje teismų nebuvo teisėjų viršvalandinio darbo, už kurį metų pabaigoje skiriamos šios priemokos, apskaitos ar ji buvo tvarkoma netinkamai. Dėl to, anot kontrolierių, nebuvo galima įvertinti, ar daugiau nei 930 tūkst. litų teisėjams išmokėtų priemokų buvo skirtos pagrįstai. Vienkartinės priemokos neskirtos tik Lietuvos Aukščiausiajame, Lietuvos vyriausiajame administraciniame ir Panevėžio miesto apylinkės teismuose.
VK nustatė, kad kai kuriuose apylinkių teismuose teisėjams už viršvalandžius, darbą poilsio ir švenčių dienomis buvo suteiktos papildomos atostogos, nors tokia galimybė buvo panaikinta Seimui priėmus Teismų įstatymo pataisas. Papildomos atostogos teisėjams skirtos Teisėjų tarybai rekomendavus vadovautis Vyriausybės nutarimu, prieštaraujančiu naujai Teismų įstatymo redakcijai. Tokiu būdu 42 tūkst. litų buvo panaudoti neteisėtai.
Taip pat VK, įvertinusi teismų valstybės tarnautojams skiriamų vienkartinių išmokų teisėtumą, nustatė, jog Panevėžio apygardos administraciniame, Kauno miesto ir Joniškio rajono apylinkių teismuose daugiau nei 237 tūkst. litų vienkartinių išmokų valstybės tarnautojams skirta pažeidžiant teisės aktų reikalavimus. Teismuose vienkartinės išmokos tarnautojams mokėtos ir po Vyriausybės protokolinio nutarimo, raginančio iš sutaupytų lėšų jų nemokėti. Be to, Panevėžio apygardos ir Klaipėdos miesto apylinkės teismuose 78 valstybės tarnautojai buvo perkelti į aukštesnes pareigas neįvertinus jų tarnybinės veiklos, todėl jiems išmokėta 95 tūkst. litų daugiau nei priklausytų.
VK konstatavo, kad Kauno apygardos, Panevėžio apygardos administraciniame, Kauno miesto ir Joniškio rajono apylinkių teismų darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartis, pažeidžiant teisės aktų reikalavimus buvo skirta daugiau nei 123 tūkst. litų. Taip pat nustatyta atvejų, kai priemokos darbuotojams mokėtos už tiesioginių pareigų atlikimą, bendra priemokų ir priedų suma viršijo atlyginimo dydį ar priedas mokėtas nenustačius konkretaus termino.
Atsižvelgdama į audito metu teismuose nustatytus teisės aktų pažeidimus, valstybės kontrolierė Rasa Budbergytė priėmė sprendimus, įpareigojančius Panevėžio ir Vilniaus apygardų, Panevėžio apygardos administracinio, Klaipėdos ir Kauno miestų bei Joniškio rajono apylinkių teismų vadovus pašalinti nustatytus pažeidimus, o kaltus asmenis patraukti tarnybinėn atsakomybėn. Dalis neteisėtai teismuose panaudotų lėšų jau grąžinta į valstybės biudžetą. Valstybės kontrolierės įsitikinimu, jei likusios neteisėtai gautos lėšos nebus savanoriškai grąžintos į valstybės biudžetą, bus kreipiamasi į Generalinę prokuratūrą.
Be to, VK Teisėjų tarybai ir teismams rekomenduoja reglamentuoti teisėjų dirbto laiko po darbo valandų ir poilsio bei švenčių dienomis apskaitą, įdiegti efektyvią darbo laiko apskaitos sistemą ir užtikrinti, kad atlyginimams skirtos lėšos būtų naudojamos teisėtai.