Valstybės įmonėje „Pasala“ verda aistros. Jų priežastis - naujasis įmonės generalinis direktorius Touficas Chakibas Nasreddine‘as. Nuolatinių konfliktų draskomame Libane gimęs ir augęs, 2000 metais Lietuvos pilietybę įgijęs žmogus, rašo „Respublika“.
Skilo į dvi stovyklas
Iki šiol „Pasalai“ vadovavęs Vytautas Jonikas neseniai pasitraukė iš generalinio direktoriaus pareigų. Kodėl - komentuoti „Respublikai“ nenorėjo. V.Joniko vietą užėmė jo pavaduotojas ir Vilniaus skyriaus direktorius T.Ch.Nasreddine‘as.
Jam atėjus „Pasalos“ darbuotojų kolektyvas skilo į dvi dalis. Vieni teigia, kad T.Ch.Nasreddine‘as - geras specialistas ir vadovas. Kiti įsitikinę, kad galima rasti tinkamesnį. Pastariesiems nerimą kelia kalbos, kad T.Ch.Nasreddine‘ą ketinama patvirtinti nuolatiniu generaliniu direktoriumi.
„Suprantu, kad jis, kaip „Pasalos“ darbuotojas, yra vienas iš kandidatų, tačiau negi negalima rasti geresnių? Turiu galvoje jo praeitį. Vietą, kur jis gimė ir gyveno, papročius, religiją. Juk kalbame ne apie privačią įmonę“, - „Respublikai“ dėstė „Pasalos“ darbuotojas.
Spec. tarnyboms neužkliuvo
„Kol kas dėl jo paskyrimo nesame apsisprendę. Norime pažiūrėti, ką jis sugeba“, - teigė VTF Turto valdymo departamento direktorius Raimondas Sedlevičius.
Jam žinoma, kad „Pasaloje“ verda aistros. Dar ir dėl gandų, kad T.Ch.Nasreddine‘as esą ketina dalyvauti privatizavimo aukcione. „Bendrovę dabar sunku suvaldyti. Keitėsi direktoriai, vieni darbuotojai apie naująjį galvoja vienaip, kiti - kitaip“, - kalbėjo R.Sedlevičius.
Jis tvirtino, kad keisti T.Ch.Nasreddine‘ą dėl to, jog jis gimė ir augo Libane, neketinama. Kad VTF nebūtų apkaltintas diskriminavimu. „Įmonė netrukus turėtų būti privatizuota.
Jei norės, aukcione galės dalyvauti ir dabartinis vadovas. Svarbu, kad jis neužkliūtų specialiosioms tarnyboms ir sumokėtų pinigus“, - sakė R.Sedlevičius.
Anksčiau „Pasalą“ kuravusios apsaugos policijos vadovas Jonas Lazarenka teigė, kad T.Ch.Nasreddine‘as garsėja kaip darboholikas. „Gal jis ėmė labiau spausti darbuotojus, gal dėl to kai kurie nepatenkinti. Kita vertus, šiuo metu gal tiesiog nebuvo geresnių kandidatūrų“, - teigė J.Lazarenka.
Jo nuomone, abejoti T.Ch.Nasreddine‘o patikimumu neverta: atėjęs dirbti į „Pasalą“, jis buvo patikrintas specialiųjų tarnybų. „Kriminaline prasme ir ta kita plotme. Niekas neužkliuvo“, - teigė J.Lazarenka.
Natūralizuotas pilietis
Lietuvos pilietybė T.Ch.Nasreddine‘ui suteikta prezidento Valdo Adamkaus dekretu 2000-aisiais. „Tai buvo natūralizacijos dekretas“, - sakė Prezidentūros Teisės departamento vyriausioji specialistė pilietybės klausimais Dangerutė Jankauskienė.
Kitaip tariant, T.Ch.Nasreddine‘as atitiko pilietybės siekiantiems asmenims keliamus reikalavimus. Nustatytą laiką gyveno Lietuvoje, turėjo legalų pajamų šaltinį, išlaikė valstybinės kalbos ir Konstitucijos pagrindų egzaminą.
„Atvykau į Lietuvą 1996 metais, nes susipažinau su dabartine žmona. Išlaikiau visus egzaminus, įstatymiškai kas priklauso padariau. Dirbau apsaugos struktūrose, todėl mane nuolat tikrina policija - ir dėl ryšių, ir dėl ginklo laikymo. Jei būtų kokių abejonių, niekas manęs nebūtų priėmęs į „Pasalą“, - „Respublikai“ teigė T.Ch.Nasreddine‘as.
Vadovas pabrėžė, kad Konstitucija jam suteikia lygias teises ir galimybes su kitais piliečiais. „Dirbu, moku mokesčius, nedarau nusikaltimų - kodėl negaliu eiti kokių nors pareigų?“ - klausė T.Ch.Nasreddine‘as.
Jo nuomone, abejones sėja viena iš įmonės darbuotojų. „Kita vertus, aš nesisiūliau - man pasiūlė šitą postą. Nutariau pabandyti. Jei bus nuspręsta, kad netinku, iškart grįžtu į Vilniaus skyrių“, - kalbėjo T.Ch.Nasreddine‘as.
Komentarai
Ramunė VISOCKYTĖ, Seimo narė
Jei būtų ketinimų keisti vadovą dėl jo religijos ar kilmės šalies, dėl to, kad jis arabas arba musulmonas, tai būtų diskriminacija. Be to, toks žmogus kaip jis turėjo jau ne kartą būti patikrintas - jei tik Valstybės saugumo departamentas dar ką nors dirba. Galiausiai yra ir kitos atsakingos institucijos. Jei vertiname vadovą tik tautiniu ar religiniu požiūriu, kur taip nueisime?
Julius VESELKA, Seimo narys
Kol mūsų valdžia yra globalistų valdžia, tol pagal jų filosofiją toks žmogus dirbti gali. Bet jei galvotume, kad Lietuva nėra kieno nors štabas ar valstija, nemanau, kad toks žmogus galėtų vadovauti. Vien jau todėl, kad jis negali gerai suprasti lietuvių kalbos. Tai reiškia, kad negali gerai suprasti įstatymų, nežino jų bazės, niuansų.
Valentinas MAZURONIS, Seimo narys
Jei tai specifinė valstybės įmonė, susijusi su valstybės funkcijomis, kažką sauganti, kyla klausimas, ar nėra ilgiau šalyje gyvenančių, patikimesnių žmonių? Valstybės įmonės vadovai turi būti parenkami labai atsakingai. Tokiose vietose puikiai galėtų dirbti žmonės, gimę, augę ir darbais įrodę lojalumą Lietuvai. Jie neturėtų kelti jokių abejonių ar sudaryti prielaidų abejonėms.