Per visą festivalio „Operetė Kauno pilyje“ gyvavimo laikotarpį organizatoriai žiūrovus pakvietė į daugiau nei 50 skirtingos tematikos koncertinių programų, kuriose dainavo per 150 pripažintų ir karjerą pradedančių dainininkų iš Lietuvos bei 18 Europos ir pasaulio šalių. Per tuos metus festivalio koncertus dirigavo 20 dirigentų, programose dalyvavo 12 įvairių sudėčių kolektyvų, atlikta daugiau nei 800 skirtingų pavadinimų kūrinių.
Žiūrovų laukianti intriga
Vienas iš renginio organizatorių, „Baritonų trio“ solistas Benjaminas Želvys neslepia, kad festivalis - dovana Kaunui, nes lankytis festivalio koncertuose galima nemokamai. “Jau vienuoliktą kartą istorinėje Kauno vietoje skambėsiantys klasikinės muzikos perlai, vyksiantys malonūs susitikimai su žymiausiais Lietuvos bei užsienio atlikėjais byloja apie vis didesnį renginio pripažinimą “- sako B.Želvys, neabejodamas, kad festivalis daugeliui tapo tikra atgaiva skambant nuostabiai muzikai, o organizatoriams ir atlikėjams, norintiems išlaikyti publikos pasitikėjimą bei viltį, kad kiekvienas festivalis ir ateityje stebintų, džiugintų bei teiktų naujų įspūdžių mėgaujantis puikia scenine muzika – didžiule atsakomybe.
Kito festivalio idėjos autoriaus, Kauno valstybinio muzikinio teatro ir „Baritonų trio“ solisto Gedimino Maciulevičiaus nuomone, festivalis profesionaliam atlikėjui - tikras iššūkis, nes festivalio tikslas – supažindinti žiūrovą su visais klasikinės muzikos žanrais (per 11 festivalio gyvavimo metų čia svečiavosi opera, operetė, miuziklas, baletas, kino filmų muzika ir kt.), populiarinti klasikinę muziką per mums visiems labai svarbią Lietuvos Valstybės dieną. “Nuo pat pradžių stengėmės, kad festivalyje dalyvautų kuo daugiau jaunų atlikėjų. Todėl esame surengę operetės dainininkų konkursą „Operetė – mano meilė“, į meistriškumo klasę pakvietėme žymųjį italų dainininką G.Bardini – mintimis dalinosi G.Maciulevičius. Pasiteiravus apie šių metų festivalio intrigą, G.Maciulevičius patikino, jog ji tikrai bus, ir į koncertą atėjęs žiūrovas liks maloniai nustebintas. “Be to, operos, operetės ir miuziklo vakare „Muzika prie Kauno pilies“(liepos 6 d.) dalyvaus ir daug naujų atlikėjų: tai M.Rojus, A.Širvinskaitė, E.Šidlauskaitė, E.Chrebtovas, žiūrovų pamilti V.Juozapaitis ir V.Noreika, E.Seilius ir K.Zmailaitė, K.Alčauskis ir I.Vaznelytė, roko dainininkas J.Milius bei Eurovizijos dalyvė E.Sašenko. Žinoma, bus ir svečių. Tai E.Fentonas iš JAV, J.Mirtova iš Rusijos, Peller Karoly, Bodi Barbara ir Sabo David iš Vengrijos bei daugelis kitų. Kaip ir kasmet, festivalyje grieš Europos šalių jaunimo simfoninis orkestras, kuriam diriguos vyriausiasis festivalio dirigentas Julius Geniušas, dirigentai Jonas Janulevičius, Sergej Roldugin (Rusija)". Beje, kalbėdamas apie šių metų renginio išskirtinumą, pašnekovas akcentavo, kad pirmą kartą festivalyje bei Lietuvoje rodomą operetę po atviru dangumi bus galima išvysti taip pat nemokamai.
Apie festivalį išsakytai kolegų nuomonei pritaria ir trečiasis „Baritonų trio“ narys bei festivalio organizatorius Danielius Vėbra, čia pat paantrindamas, kad prasidėjęs antrasis festivalio dešimtmetis liudija apie šios kultūrinės šventės prasmingumą bei reikalingumą. „Negana to – sakė D.Vėbra - būtent šiame festivalyje karjerą pradėjo dešimtys jau pripažintų Lietuvos dainininkų, kuriems nusišypsojo laimė dainuoti šalia ryškiausių Lietuvos bei užsienio scenos grandų“ .
Po atviru dangumi - „Karaliaus antrininkas“
“Festivalis „Operetė Kauno pilyje“ tapo tikra klasikinės muzikos gerbėjų fiesta, kur į nemokamus koncertus susirenka įvairiausio amžiaus žiūrovas – nuo kūdikio ant motinos rankų iki garbaus amžiaus senjorų – sako jau trečiąjį iš eilės operetės festivalį režisuojantis Kęstutis Jakštas, įsitikinęs, kad panašių nėra ne tik Lietuvoje – pasaulyje jų taip pat vos vienas kitas ir jie itin patrauklūs, surenkantys minias žiūrovų, kuriems tai dar viena proga išgirsti klasikinės muzikos šedevrus, atliekamus geriausių šalies bei užsienio atlikėjų. O kalbėdamas apie renginio režisūrines subtilybes, K.Jakšas patikino, kad su kiekvieno artisto išėjimu į sceną žiūrovas pamatys po mažą spektaklį su pradžia ir pabaiga, lydimą šviesos ir scenografijos efektų. “Kadangi vienos dienos koncertinėje programoje arijų apie 30 ar daugiau, renginio režisūra tampa labai sudėtinga ir kardinaliai skiriasi nuo spektaklio, kuriame būna vientisa idėja, vienas kompozitorius, dramaturginė linija„ – atviravo renginio režisierius. Kalbantis apie šių metų festivalio naujieną – premjerinį spektaklį, K.Jakštas neslėpė, kad organizuojant ir aptariant praėjusių metų festivalį, organizatoriams, trims baritonams B.Želviui, G.Maciulevičiui ir D.Vėbrai, kolegei L. Kuzmickaitei – Milašienei bei kitiems bendraminčiams tapo aišku, jog atėjo metas kažką kryptingai keisti. Taip kilo idėja apie vientisą spektaklį. “Taigi, liepos 7 d. išvysime pagal Tadeusz Dobrzański operetę „Karaliaus ložė“ pastatytą geriausias operetės tradicijas atspindinčio spektaklio KARALIAUS ANTRININKAS premjerą, kurios siužetas tik iš pirmo žvilgsnio rodos nerūpestingai smagus. Tačiau po karaliaus dvaro ir fiktyvios monarchijos spindesiu slepiasi mūsų dienų gyvenimo aktualijos ir problemos, kurias patys sprendžiame kiekvieną dieną“ – sako K.Jakštas, čia pat pridurdamas, kad, be jokios abejonės, operetėje viską vainikuoja muzika, kurioje persipina paryžietiškų dainelių, seno gero Vienos valso ir ugningos lotynų Amerikos šalių melodijos. Spektaklį diriguos Virgilijus Visockis, scenografiją sukūrė Vaidotas Jakutis, stilistė - Kotryna Daujotaitė, choreografai Dainius Bervingis ir Gintaras Visockis, chormeisterė Rasa Vaitkevičiūtė. Dainuos ir vaidins Gediminas Maciulevičius, Kristina Siurbytė, Raimondas Baranauskas, Tomas Ladiga, Žanas Voronovas, Raimonda Tallat-Kelpšaitė, Danielius Vėbra, Živilė Bosaitė, Dainius Bervingis ir Gintaras Visockis. Dalyvaus choro ir baleto artistai.
Muzikos puota – bet kokiu oru
Visuose festivaliuose dalyvaujanti ir pagrindinį vaidmenį festivalio premjeroje atliekanti Kauno valstybinio muzikinio teatro solistė, šiemet savo jėgas išbandžiusi ir kaip dramos aktorė, Kristina Siurbytė sako, jog kiekviename festivalyje išvydus tokią milžinišką auditoriją, jaudulys užima kvapą. „Nuoširdžiai džiaugiuosi galėdama dalyvauti kasmet rengiamoje muzikos puotoje ir dainuoti Kauno širdyje – prisipažįsta dainininkė, neslėpdama, kad kaskart pamačius tokią gausybę operetės mylėtojų, ateinančių į koncertus ir spiginant saulei ir merkiant lietui, dar labiau norisi juos apglėbti, sušildyti dainavimu ir nenuvilti. Pasidomėjus, ar festivalyje be operos, operetės solistų savo vietą galėtų atrasti ir dramos aktoriai, dainininkė nusišypsojusi atsakė: „Nežiūrint į tai, kad mano, kaip dramos aktorės patirtis dar labai nedidelė, esu įsitikinus, kad vietos šiame festivalyje tikrai pakaks visiems. O, kad neklystu, įrodo ir kiekviename renginyje dalyvaujantis puikus aktorius ir visų festivalių vedėjas Gintaras Mikalauskas. Todėl linkiu festivalio organizatoriams stiprybės ir ištvermės rengiant šią muzikos šventę, klausytojams - malonumo būnant stebuklingame muzikos pasaulyje, o dalyviams - įkvėpimo, balso skambumo ir mums visiems - saulėto oro, pozityvių emocijų.“
Asta Mikelevičiūtė