Šiaulių Talkšos ežere iš vandens kyšo užrašas: „Vanduo užterštas! Nesimaudyti!“. Žarninių lazdelių (fekalijų) kiekis vandenyje normą viršija du kartus. Į ežerą fekalijos greičiausiai plaukia iš gyvenamųjų namų. Milijonai litų išleista ežerui valyti, bet jis virsta smirdinčia bala. Aplinkosaugininkams tai buvo naujiena.
Ieško priežasties
Praėjusią savaitę Šiaulių visuomenės sveikatos biuras pranešė, kad Talkšos ežere ties Salduvės maudykla per savaitę dar išaugo žarninių lazdelių kiekis vandenyje. Norma – iki 1000 kolonijų 100 mililitrų vandens, o rasta 2700 kolonijų.
„Liepos 2 ar 3 dieną bus imami pakartotiniai tyrimai. Taip pat bus ieškoma taršos priežasties. Kai žinosime priežastį, pranešime“, – rašyta Agnės Šlekienės, Šiaulių miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro stebėsenos ir programų skyriaus specialistės rašte. Praėjo savaitė. Ar pakartotiniai tyrimai atlikti?
„Kol kas nežinome, nes tyrimus užsako sporto mokykla „Atžalynas“, – atsakė specialistė.
Ar jau nustatyta taršos priežastis?
„Nieko dar nežinome. „Atžalynas“ samdys įmonę ir ji nustatinės“, – dėstė A. Šlekienė.
Išmatas užkasa
Sukame į pirmą pasitaikiusį namą prie ežero, nuo Salduvės parko pusės. Iš kiemo – puiki ežero panorama. Jauna šeimininkė sako čia gyvenanti dvejus metus. Kanalizacijos nėra – tik lauko tualetas.
„Iškasa vyras duobę, supila tualeto turinį ir užverčia žemėmis. O ką daryti? Išsiurbti ir išvežti brangu“, – dėstė moteris.
Ji pasakoja, kad čia visi, kurie turi lauko tualetus, taip daro.
Šalia – gražuolis naujas raudonų plytų namas. „Nelijo, bet palei mūsų daržą didžiulė bala. Kaimynai išsiurbė ir į žemę supylė kanalizacijos turinį. Kas kad namas naujas, visi taip elgiasi“, – dėsto moteris.
Jauna šeima laukia išeities – rugsėjį jų namą žadėta prijungti prie miesto nuotekų tinklų.
Iš vamzdžio – į ežerą
Leidžiamės prie ežero. Pakrantės išvagotos keliukų prie vandens. Sukame pirmu pasitaikiusiu. Keliuko gale – vamzdis. Iš jo tiesiai į ežerą čiurlena smirdintis skystis. Toje vietoje matosi storokas dumblių sluoksnis. Aplinkui dvokia kanalizacija.
Iš kur vamzdžiu atiteka kanalizacija? Tiesiai iš kurio nors namo? Iš kelių namų?
Kitapus asfaltuoto keliuko – šaltiniuotas šlaitas. Gali būti, kad išpumpavus ant grunto kanalizacijos turinį, bėgantis nuo šlaito į apačią vanduo nuplauna į ežerą ir kanalizacijos turinį, nes keliose vietose keliukas vos išbrendamas per dvokiantį skystį.
„Tokių vamzdžių čia ne vienas“, – sako pasivaikščioti kasdien čia einančios šiaulietės.
Ne paplūdimys, o landynė
Salduvės maudykla su grėsmingu perspėjimu apie užterštą vandenį. Salduvės paplūdimiu vadinamoje vietoje ant kranto keli suoliukai. Vienas jų – skardinis, su iškarpytomis raidėmis „Grožis. Tūkstantmečio suoliukas“.
Prie suoliukų – kalnai dvokiančių šiukšlių, butelių, popierių. Panašu ne į centrinį miesto paplūdimį, o į benamių landynę.
Aplinkosaugininkai nežino
Kaip sureagavo į tokią didelę ežero taršą Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas? Gal jau spėjo ką nors nuveikti – surasti teršėjus?
Skambiname į departamento Šiaulių miesto agentūrą. Atsiliepusi sekretorė paaiškina, kad agentūros vadovas Alvydas Kairys serga. Kiti agentūros specialistai nieko nežino.
Telefonu atsiliepęs departamento direktorius Vidmantas Svečiulis praneša taip pat turįs nedarbingumo pažymėjimą. Pataria skambinti pavaduotojai Virgilijai Kozakienei. Išgirdusi klausimą, valdininkė atsako nieko nežinanti. Paliepia skambinti kitam pavaduotojui Alfonsui Pundzai. Šis taip pat nieko nežinojo. Pasiūlė perskambinti vėliau.
Iš trečio karto atsiliepęs A. Pundza prašė pasakyti, kur radome vamzdžių, kuriais į Talkšos ežerą teka smirdintis vanduo. Pažadėjo siųsti ten darbuotojus.
Dabar kontroliuos
Šiaulių miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėja Vitalija Pelenienė pripažino žinanti apie situaciją Talkšos ežere.
„Netvarkos tame rajone yra daug dėl fekalijų. Yra žmonių, kurie labai varganai gyvena mediniuose namukuose, kur nėra patalpų įsirengti tualetą su kanalizacija, todėl naudojasi lauko tualetais. Bet dabar imsimės griežtai kontroliuoti: parodyti kvitą, kas kiek išveža, kokio tūrio rezervuaras. Neužteks parodyti kvito, kad fekalijas išvežė vieną kartą per metus, reikia maždaug kas tris mėnesius“, – sakė V. Pelenienė.
Pirmoji bauda už pažeidimą dėl fekalijų 10 litų, vėlesnės gali siekti ir 2000 litų.
Užkratas pavojingas sveikatai
Šiaulių visuomenės sveikatos centro Užkrečiamų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vadėja Edita Samulytė „Šiaulių kraštui“ sakė, kad žarninės lazdelės pavojingos žmonių sveikatai.
„Maudantis fekalijomis užterštame vandenyje ir gurkštelėjus tokio vandens, galima pasigauti žarnyno infekciją, kuri pasireiškia pykinimu, vėmimu, viduriavimu. Galima susirgti akių uždegimu, odos infekcijomis, lytinių takų, šlapimtakių ligomis“, – sakė specialistė.
Sudėti milijonai nesmirda
UAB „Šiaulių vandenys“ šiame rajone, į kurį patenka ir Salduvės parke esančios Žuvininkų, Tinklų ir kitos gatvės (iš viso 119 gatvių) vandens ir nuotekų tinklus pabaigs tiesti 2013 metų rudenį. Bendra šio projekto vertė – per 35 milijonus litų.
Talkšos ežere pagal projektą yra valomas dugnas ir krantai už europines lėšas. Pirmajam etapui skirta 498 tūkstančiai litų, antrajam etapui – 3,4 milijono litų. Pirmuoju ir antruoju etapu, kurie jau yra baigti, išvalyta pietinė ežero dalis. Dabar vykdomas trečiasis etapas, kuriam skirta daugiau, nei 6,2 milijono litų.
Iškasa vyras duobę, supila ir užverčia žemėmis.
Rita ŽADEIKYTĖ