• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 Bene netikėčiausia reakcija į Kipro krizę tapo internetinės valiutos „Bitcoin“ vertės augimas. Paslaptingą valiutą liaupsina internetas, žiniasklaida ir anarchistiškai nusiteikusi visuomenės dalis, rašo „Businessweek“.

REKLAMA
REKLAMA

„Bitcoin“ vertė pakilo iki 90 JAV dolerių už vienetą. Pastarosiomis dienomis šios valiutos vertė auga valandomis. Internete pasirodė gandai apie planus įkurti „Bitcoin“ bankomatus Kipre, o Kanados pilietis pareiškė parduodantis savo būst1 už 395 tūkst. JAV dolerių arba atitinkam1 „Bitcoin“ kiekį. Verslininkas Tayloras More'as tikina, kad „Bitcoin“ padėtų jam įgyvendtinti kelias verslo idėjas, tačiau gauti didelį kiekį šių pinigų yra gana sunku. Kanadietis neatskleidė kokiems verslo sumanymams reikia virtualių pinigų.

REKLAMA

„Bitcoin“ valiutą 2009 metais sukūrė programišius arba jų grupė prisidengusi slapyvardžiu Satoši Nakamoto. „Bitcoin“ - tai virtualūs pinigai, už kuriuos galima įsigyti prekes ir paslaugas internetinėje ardvėje. Net ir skaitmeniniame amžiuje tokia valiuta tebėra laikoma egzotišku fenomenu. „Bitcoin“ sukūrė atskirą ekonomiką, kuri gali egzistuoti tik dėka programinės įrangos ir telekomunikacijos tinklų.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu virtualioje erdvėje egzistuoja beveik 11 mln. „Bitcoin“ vienetų. Kadangi ši valiuta turi tik skaitmeninę formą nėra sunku nustatyti itin tikslią pinigų masę. Pasiekus 21 mln. „Bitcoin“ ribą jų gamyba bus sustabdyta ir „Bitcoin“ kiekis turėtų išlikti stabilus.

„Bitcoin“ nesiruošia pakeisti tradicinių pinigų. Šiuo metu visų „Bitcoin“ rinkos vertė tik šiek tiek viršija 1,04 mlrd. JAV dolerių. Tiesa, dar visai neseniai niekas nesitikėjo, kad „Bitcoin“ kada nors pasieks tokią vertę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daugelis žmonių patikėjo galimybe leisti virtualius pinigus, kurių nekontroliuoja jokia pasaulio vyriausybė. Atsižvelgiant į neįtikėtiną „Bitcoin“ sėkmę tokias kalbas derėtų vertinti rimtai. „Bitcoin“ valiuta galima atsiskaityti už tokias paslaugas, kurias draudžia tradiciniai finansų tarpininkai. Parama „Wikileaks“ arba mokėjimai lošimų portalams kai kuriose šalyse gali būti ribojami, tačiau „Bitcoin“ padeda išvengti vyriausybinių draudimų. Tačiau lygiai taip pat galima pirkti bei parduoti tradicines prekes bei paslaugas. Tereikia surasti pirkėją arba pardavėją, kuris būtų pasiryžęs atsiskaityti šia valiuta.

REKLAMA

Tradiciniai pinigai, pažymėti unikaliais serijų numeriais, keliauja iš rankų į rankas, atsidurdami tai pirkėjo, tai pardavėjo kišenėje. Tačiau jų gamybą kontroliuoja centrinės valdžios institucijos. Jos ir komerciniai bankai nustato pinigų pasiūlą rinkoje.

„Bitcoin“ veikimo principas kitoks. „Bitcoin“ - tai šalutinis didelio ir beprasmio kompiuterių darbo produktas. Vietoje to, kad analizuotų žmonijos genus, apdorotų vaizdinę informaciją ar užsiimtų kita naudinga veikla tokie kompiuteriai užsiima „Bitcoin“ gamyba. Norint sukurti „Bitcoin“ vienetą kompiuteriui tenka ieškoti matematinės adatos internetinėje šieno kupetoje. Atradus ją gimsta „Bitcoin“ vienetas, kuris patenka į skaitmeninę jūsų piniginę. Tam, kad galėtumėte užsiimti šių pinigų gamyba turite parsisiųsti specialią programinę įrangą ir skirti dalį savo kompiuterio pajėgumų internetinėms paieškoms.

REKLAMA

„Bitcoin“ galima įsigyti trimis būdais: sukurti jau minėtu būdu, nusipirkti iš savininko arba barterinio sandorio pagrindu.

Sukaupę solidų kiekį „Bitcoin“ santaupų galite apsipirkti. Pasinaudodami virtualios piniginės programėle galite paruošti mokėjimą ir nurodyti gavėjo adresą, kuris gali atrodyti štaip taip – 1Ns17iag9jJgTHD1VXjvLCEnZuQ3rJDE9L. Po kelių minučių „Bitcoin“ atsidurs virtualioje gavėjo piniginėje. Gavėjas ir siuntėjas išliks anonimais, tačiau sandorį atliks tiesiogiai ir apsieis be tokių tarpininkų kaip bankai ar mokėjimų bendrovės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kuo ši valiuta skiriasi nuo „PayPal“? Teoriškai kievienas gali sukurti savo elektroninius pinigus pasirinktame serveryje ir naudoti juos lėšų pervedimams tarp dviejų šalių. Tiesa, tokiam virtualiam bankininkui reikės derintis prie valiutų kursų, užtikrinti saugumą ir paklusti priežiūros institucijų reikalavimams. Finansų institucijos turi užtikrinti galimybę bet kuriuo metu atsiimti pinigus grynųjų pavidalu. Pagrindinis jų turtas – pasitikėjimas.

REKLAMA

„Bitcoin“ apeina šiuos reikalavimus. „Bitcoin“ vertė nėra susieta su jokiu turtu, jų niekas nereguliuoja, neprižiūri ir neturi techninių galimybių padirbinėti.

„Bitcoin“ sistemoje nėra centrinio banko ar komercinių bankų, kurie atliktų tarpininko vaidmenį tarp rinkos dalyvių.

REKLAMA

Iš esmės „Bitcoin“ yra savavališkai sukurtas mainų instrumentas, tačiau lygiai tokie pat yra išvestiniai finansiniai instrumentai ir kredito rizikos apsikeitimo sandoriai.

Galbūt „Bitcoin“ gerbėjai yra teisūs sakydami, kad tai ateities valiuta. O gal tai tik vienas didelis pokštas, išaugęs iki milijardinės vertės, kurio laukia beprotiška pabaiga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žinant tai, kad šios valiutos kūrėjai išlieka anonimais „Bitcoin“ galima laikyti apgavyste, kuria siekiama parodijuoti globalią ekonomiką. Tai, kad šią valiutą galima iškeisti į realius pinigus tik padidintų pokšto autorių lūkesčius. Iš tiesų visiškai nesvarbu ar „Bitcoin“ yra kažkieno sugalvotas juokelis ar ne, kur kas svarbiau, kad ši sistema veikia.

REKLAMA

Pastarųjų metų burbulai įrodė, kad žmonės tiki tuo kuo nori tikėti. Utopinių lūkesčių ir baimės likti nuošalyje derinys verčia priimti neracionalius sprendimus ir pumpuoti naujus burbulus. Kita vertus galbūt mes stebime „Bitcoin“ revoliuciją valiutų pasaulyje. Tokią pat revoliucija, kokią sukėlė socialiniai tinklai žmonių tarpusavio bendravime.

REKLAMA

„Bitcoin“ decentralizuoja svarbiausią dalyką valiutų rinkoje – pasitikėjimą. Užsitarnauti pasitikėjimą yra sunku, tačiau prarasti jį labai lengva. Vieno banko griūtis, gali pakenkti visos šalies finansų sistemos reputacijai. Institucijos privalo užtikrinti piniginių pavedimų saugumą, štai kodėl „PayPal“ gali užblokuoti jūsų sąskaitą, kuomet į ją pradeda tekėti įtartinai didelį pinigų srautai. Tradicinėje finansų sistemoje pasitikėjimą visa struktūra užtikrina valdžios institucijos, kurios prižiūri rinkos dalyvius.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu „Bitcoin“ valiuta yra saugoma visame internetiniame tinkle, ji egzistuos tol kol egzistuos internetas, o jos patikimumą užtikrins matematiniai algoritmai.

Kol kas „Bitcoin“ pretenzijos į pasaulinę valiutą skamba juokingai, tačiau ji kuo puikiausiai patenkina tą žmonių bendruomenę, kuri prarado pasitikėjimą tradicinėmis institucijomis ir nenori priklausyti nuo centralizuoto valdžios ekonominio planavimo. Kol kas ši nepriklausomybė tėra iliuzija, nes „Bitcoin“ vertė finansų pasaulyje tėra vos įžiūrima, tačiau kas žino kokiu keliu naujos valiutos evoliucija pasuks artimiausiais metais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų