Iš ministerijų ir joms pavaldžių įstaigų privačioms bendrovėms ar fiziniams asmenims už patalpų nuomą kiekvieną mėnesį kapsi dešimtys tūkstančių litų. "Lietuvos žinios" išsiaiškino, kad tokia praktika valdžios institucijose - net labai paplitusi.
Finansų ministerija, prieš kelis mėnesius pliekta už tai, kad nuomojasi patalpas prabangiame "Vilniaus vartų" komplekse, - ne vienintelė, dosniai atseikėjanti pinigų už verslininkų teikiamas paslaugas. Iš privačių bendrovių patalpas nuomojasi dauguma ministerijų arba joms pavaldžių įstaigų. Tam išleidžiamos sumos - skirtingos, jos svyruoja nuo keliasdešimt iki kelių šimtų tūkstančių litų.
Sutarties nenutraukė
Finansų ministerijos vadovei Ingridai Šimonytei dar vasaros pabaigoje teko aiškintis dėl to, kad sunkmečiu ministerija nuomojasi patalpas "Vilniaus vartuose". Institucijos atstovai LŽ yra sakę, kad jos kas mėnesį atsieina 110 tūkst. litų. Kilus triukšmui, ministerija su bendrove "BPT Optika Retail" bandė derėtis dėl kainos sumažinimo, tačiau susitarti nepavyko. Du institucijos padalinius žadama įkurdinti kitur, o kol ieškoma patalpų, verslininkams tebemokama įspūdinga suma.
Finansų ministerijos pavyzdys, regis, patraukė ir kai kurias jos žinioje esančias institucijas. Pavyzdžiui, finansų ministrei atskaitinga Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) vien sostinėje nepigiai nuomojasi patalpas iš trijų bendrovių. Visos jos - Šermukšnių gatvėje. Su bendrove "Amestė" sudaryta sutartis, pagal kurią VMI nuomojasi 1080 kvadratinių metrų plotą, tai jai atsieina beveik 33,5 tūkst. litų per mėnesį. Už 972 kvadratinių metrų patalpas bendrovei "Seta" inspekcija kas mėnesį atseikėja 43,7 tūkst. litų. Patalpas VMI nuomojasi ir iš įmonės "Archiplanas", tačiau kokio jos dydžio ir kiek kainuoja, neskelbiama.
Nori mokėti mažiau
VMI Viešųjų ryšių skyriaus vedėjas Darius Buta LŽ tikino, kad, esant sunkmečiui, inspekcija taupo lėšas ir su verslininkais mėgina tartis dėl nuomos kainos sumažinimo. "Inspekcija tikrai nenori išlaidauti, darome viską, kad mokėtume mažesnes sumas", - sakė D.Buta. Jis atkreipė dėmesį, kad iki šių metų lapkričio VMI nuomojosi dar dvejas patalpas, tačiau sutartys su verslininkais jau nutrauktos. LŽ duomenimis, už šias patalpas kas mėnesį buvo mokama 27,2 tūkst. litų.
Finansų ministerijai pavaldžios viešosios įstaigos "Audito ir apskaitos tarnyba" kolektyvas taip pat darbuojasi nuomojamose patalpose. Už 548 kvadratinių metrų plotą sostinės Naugarduko gatvėje bendrovei "Skraidenis" kas mėnesį mokama 15,3 tūkst. litų, neskaitant pridėtinės vertės mokesčio. Finansų ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus vedėjas Vytautas Lenkutis LŽ informavo, kad sutartis dėl šių patalpų nuomos baigsis tik 2013 metų pabaigoje.
Ministerijoje neišsitenka
Sostinės Jakšto gatvėje įsikūrusi Aplinkos ministerija savo patalpose neišsitenka, todėl toje pat gatvėje nuomojasi dar 241 kvadratinio metro patalpas. Už jas bendrovei "Rhetor" kas mėnesį atseikėjama beveik 11 tūkst. litų. Aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas LŽ sakė, kad tiek ministerija, tiek jai pavaldžios įstaigos derasi dėl nuomos kainų sumažinimo. "Su verslininkais apie tai kalbamės. Nepavykus susitarti, neliks kitos išeities - tik nutraukti sutartis", - tikino G.Kazlauskas.
Aplinkos ministerijai pavaldi viešoji įstaiga Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondas už Laisvės prospekte esančias 251 kvadratinio metro patalpas bendrovei "Centresta" moka beveik 7,3 tūkst. litų. Šiuos duomenis LŽ pateikę Aplinkos ministerijos viešųjų ryšių specialistai pabrėžė, kad už šias patalpas mokama ne iš biudžeto asignavimų, o iš fondo administruojamų specialiosios programos lėšų, skirtų aplinkosaugos projektams finansuoti. Kitos ministerijai pavaldžios įstaigos visoje Lietuvoje nuomojasi patalpas už gerokai mažesnes sumas. Pavyzdžiui, Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai patalpos Zarasų rajone bei Raseiniuose kas mėnesį kainuoja 1,5 tūkst. litų. Kauno, Klaipėdos, Panevėžio bei Utenos regionų aplinkos apsaugos departamentai už patalpų nuomą įvairiuose šalies miestuose šešioms bendrovėms iš viso kas mėnesį atseikėja 1,7 tūkst. litų.
Niekam nereikėjo įnamio
Energetikos ministerija patalpų iš privatininkų nesinuomoja, tačiau jai pavaldi Valstybinė energetikos inspekcija kas mėnesį moka už 12 įvairaus ploto patalpų nuomą Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Klaipėdoje, Šiauliuose ir mažesniuose šalies miestuose. Brangiausiai atsieina iš bendrovės "Vilbra" nuomojamos patalpos sostinės Švitrigailos gatvėje. Per mėnesį privačiai įmonei atseikėjama per 20 tūkst. litų. 177 kvadratinių metrų patalpos Kaune, Savanorių prospekte, atsieina 2,6 tūkst. litų, kiek erdvesnės Klaipėdoje - per 2 tūkst. litų. Patalpos kitose šalies vietose inspekcijai iš viso atsieina beveik 4,5 tūkst. litų.
Teisingumo ministerija patalpų iš bendrovių ar privačių asmenų nesinuomoja, tačiau brangiai atsieina jai pavaldžios Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos Šiauliuose nuomojamos patalpos. Už daugiau nei 264 kvadratinių metrų plotą įmonei "Namita" kas mėnesį sumokama beveik 11,6 tūkst. litų.
Teisingumo ministerijos specialistai LŽ paaiškino, kad mėginta tarnybos Šiaulių skyriui rasti valstybei priklausančias patalpas. Tačiau apklausus įvairias institucijas Šiauliuose paaiškėjo, kad reikiamo dydžio patalpų nėra. Šiuo metu su bendrove bandoma susitarti dėl nuomos kainos sumažinimo. Patalpas iš privatininkų Vilniuje bei Tauragėje nuomojasi Teisingumo ministerijos žinioje esantys Valstybinis patentų biuras bei Kalėjimų departamentas.
Per metus - įspūdinga suma
Krašto apsaugos sistemos institucijų nuomojamos patalpos per metus valstybės biudžetą paplonina beveik 149 tūkst. litų. Tad per mėnesį už nuomojamas patalpas įvairiose šalies vietose atseikėjama daugiau kaip 12 tūkst. litų.
Krašto apsaugos ministerijos (KAM) atstovai LŽ pateikė lentelę su praėjusių metų duomenimis, kiek per metus KAM pavaldžios institucijos sumoka už patalpų nuomą, komunalines ir ryšių paslaugas. Už viešuosius ryšius atsakingi KAM specialistai nenurodė, kad nuomai išleidžiamos sumos šiemet būtų sumažėjusios. Už beveik 82 kvadratinių metrų patalpas Kaišiadoryse Karo administracijos prievolės tarnyba neįvardytam privačiam asmeniui per metus moka 18 386 litus (į šią ir kitas nurodytas sumas įskaičiuoti mokesčiai už komunalines ir ryšio paslaugas - aut.). 74 kvadratinių metrų administracinės patalpos Prienuose, taip pat nuomojamos iš privataus asmens, tarnybai per metus atsieina 17 945 litus. Už 34 kvadratinių metrų ploto patalpų nuomą Širvintose ši tarnyba atseikėja beveik 12,7 tūkst. litų. Jas nuomoja personalinė įmonė "Viktorija". Krašto apsaugos savanorių pajėgos nuomojasi patalpas Plungėje, Kretingoje, Joniškyje, Vilkaviškyje, Naujojoje Akmenėje ir Rokiškyje. Visos šios patalpos per mėnesį kainuoja 7,7 tūkst. litų.
Auditoriai priekaištų neturi
Susisiekimo ministerijos Komunikacijos skyriaus vedėjas Arūnas Malinovskis LŽ teigė, kad patalpas iš privatininkų nuomojasi tik ministerijai pavaldžios įstaigos. Pavyzdžiui, Vidaus vandenų laivybos inspekcija vienuolikoje regionų nuomojasi 11-13 kvadratinių metrų ploto patalpas vandens transporto priemonėms laikyti. Per mėnesį už jas mokama maždaug po 50 litų. Valstybinė kelių transporto inspekcija 5 regionuose nuomojasi 30-70 kvadratinių metrų ploto patalpas. Jų kaina - nuo 5 iki 17 litų už kvadratinį metrą. Kiek brangiau atsieina Pasienio kontrolės punktų direkcijos sostinėje nuomojamas biuras. Už jį mokama 6 tūkst. litų per mėnesį. "Visai neseniai ministerijos vidaus auditas atliko tyrimą ir priėjo išvadą, kad mokamos sumos - ne per didelės", - tvirtino A.Malinovskis.
Dangstosi sutartimi
Vidaus reikalų ministerija (VRM) iš Vilniaus arkivyskupijos Ekonomo tarnybos nuomoja patalpas sostinės Pilies gatvėje. Per mėnesį daugiau nei 364 kvadratinių metrų plotas atsieina per 2 tūkst. litų. Dėl sunkios finansinės padėties VRM nuo kitų metų žada atsisakyti šių patalpų.
Švietimo ir mokslo bei Užsienio reikalų ministerijos LŽ nurodė, kad nei jos, nei joms pavaldžios įstaigos patalpų iš privačių bendrovių nesinuomoja. To nedaro ir Ūkio ministerija. Tačiau jos žinioje esantis Turizmo departamentas dirba išnuomotose naujos statybos biuro patalpose Švitrigailos gatvėje. Departamento direktoriaus pavaduotojas Juozas Raguckas LŽ teigė, kad nuo šių metų balandžio institucija moka 40 proc. mažesnę sumą. J.Raguckas tikino negalintis atskleisti nuomos kainos. Esą pagal su nuomotoju pasirašytą sutartį departamento atstovai negali viešinti jos sąlygų, nebent to paprašytų valstybės institucijos, turinčios teisę gauti šią informaciją. Duomenų apie nuomojamas patalpas LŽ nepateikė Sveikatos apsaugos, Kultūros, Socialinės apsaugos ir darbo bei Žemės ūkio ministerijos.
Lauryna VIRELIŪNAITĖ