• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valdininkai iškilmingai skelbia panaikinę vieną ar kitą įstaigą. Tačiau paaiškėja, kad vietoj jos atsiranda dar dvi arba panaikintosios funkcijas perima jau esančios, taip toliau pūsdamos valstybės aparatą. Visuomenė pastebi, kad valdžios atstovai žongliruodami skaičiais tiesiog dumia jai akis.

REKLAMA
REKLAMA

Taupymasdėl akių

Prisidėdama prie bendros Vyriausybės idėjos mažinti etatų skaičių Socialinės apsaugos ir darbo ministerija praėjusį penktadienį paskelbė pertvarkiusi Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnybą. Jei tiksliau – pervadino ją į Socialinės globos įstaigų administravimo tarnybą (SGĮAT). Pasidžiaugta, jog dingo 159 pareigybės, o į naują įsteigtą SGĮAT bus priimta iš viso 30 darbuotojų.

REKLAMA

Tačiau buvę įstaigos darbuotojai „Vakaro žinioms“ paaiškino tikruosius „reformos“ rezultatus: atleisti tik vadovybei nelojalūs asmenys, o palikti turintys ir menkesnę kvalifikaciją. Dėl padidėjusio darbo krūvio teritorinės darbo biržos esą vis tiek neišvengiamai turės priimti naujų darbuotojų. Taip pat bus dubliuojamos funkcijos, mat pačioje ministerijoje jau ir taip dirba beveik 40 žmonių, kurie prižiūri globos įstaigas. Negana to, nuplauks ir ES skirti milijonai, investuoti į darbuotojų mokymą. Rezultatas – atleista daugybė metų metus dirbusių darbuotojų, jiems išmokėtos išeitinės kompensacijos, o vietoj jų bus priimti nauji.

REKLAMA
REKLAMA

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė ryšiams Lina Bušinskaitė „Vakaro žinioms“ negalėjo paaiškinti, kiek dėl reformos bus sutaupyta lėšų. Ji tik tikino, kad etatai tikrai nebus perkelti iš vienos vietos į kitą.

„Ne, ne, tikrai ne, – buvo užtikrinta L.Bušinskaitė. – Taip, teritorinių padalinių funkcijos perduotos darbo biržai. Bet ar jie priims naujų darbuotojų – tiksliai negaliu atsakyti. Darbo biržoje yra žmonių. Kiek bus sutaupyta – tų skaičių po ranka neturiu. Kažkokie skaičiavimai gal ir yra.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Panaši pertvarka prieš kelias savaites jau pradėta ir Vyriausybės kanceliarijoje. Perskirstant etatus ir padalijus daugybę išeitinių kompensacijų, realiai atleisti 3–4 žmonės. Kitos įstaigos, pavyzdžiui, Tabako ir alkoholio kontrolės tarnyba, taip pat naikintos tik žodžiais.

REKLAMA

Skaičių magija

Saulėlydžio komisija, turėjusi gerokai sumažinti valdininkų armiją, jos iki šiol niekaip neįveikia. Nors teigiama, kad per rugpjūtį valstybės tarnyboje dingo 55 užimti etatai, realiai per mėnesį laisvų etatų skaičius pasipildė 77 vietomis. Vien Seime per mėnesį atsirado 4 nauji darbuotojai (nuo 2009-ųjų – 42), Seimui pavaldžiose institucijose – 10.

REKLAMA

Klerkų daugėja ne tik čia. Nuo 2009-ųjų pradžios valstybės įstaigose politinio pasitikėjimo tarnautojų padaugėjo 109-iais. Tai – ministrų, merų patarėjai bei padėjėjai, referentai, tarybos sekretoriai ir kiti panašūs veikėjai. Ne paslaptis, jog jiems dažniausiai ir mokamos didžiausios algos bei premijos „už lojalumą“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Biurokratų gynybanepralaužiama

Krescencijus Stiškus, filosofas:

Bendras įspūdis toks, kad joks taupymas institucijose nevykdomas. Sovietmečiu buvo tokia sistema „visi už visus“. Bendras principas galioja iki šiol – kai visi vieni kitiems skolingi, vieni nuo kitų priklausomi, tos grupės susidaro ir už institucijų ribų. Ta tarybinė sistema yra išlikusi: veikia tarpusavio gynyba. Bandoma parodyti, jog kas nors daroma, žmonių nuomonės, lūkesčiai žinomi, tačiau realizuoti jų neįmanoma. Galbūt valdžioje yra žmonių, kurie pritartų permainoms, reformoms, tačiau kalbant apie politinę sistemą apskritai, svarbiausia yra partinė ištikimybė, kai partijos kolega nepaliekamas be posto.

Ignas JAČAUSKAS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų