Panašu, kad jokios didelės permainos čia nesišviečia. Vėlyvas rytas viename Vilniaus knygynų. Keletas žmonių neskubėdami verčia dar spaustuve kvepiančius puslapius, renkasi, ar pirkti. Visgi prie kasos neskuba – knygas padeda atgal į lentyną.
Ir išties, labai nedaug knygų kainuoja mažiau nei 10 eurų. Susivilioję žinomesniais romanais žmonės už juos pakloja ir keliolika ar keliasdešimt eurų. Nė kiek ne pigesnės ir vaikiškos knygelės, dažnai dėl gražaus dizaino jos netgi ir brangesnės. Nemažai žmonių pripažįsta leidžiantys sau knygą nusipirkti vos kartą per pusmetį ar metus. Ir ieško nuolaidų.
Vyriausybė, pristačiusi mokesčių pertvarką, tikino, kad knygos kitąmet turėtų pigti, mat joms mažins pridėtinės vertės mokestį - bus nebe devyni, o penki procentai. Taigi knygoms atpigus žmonės vėl galės patirti primirštą skaitymo malonumą. Tik kaip bus iš tikrųjų?
Leidyklų atstovai tvirtina, kad keturiais procentais mažesnis tarifas – tik lašelis visame leidybos vandenyne. Taigi knygos, jei ir pigs, – tai vos keliais ar keliolika centų.
O tiražai nedideli, nes skaitytojų nuolat mažėja. Tiesa, yra ir geresnė žinia. Sumažintas PVM‘as leis daugiau knygų nusipirkti bibliotekoms ir mokymo įstaigoms. O jos ir yra pagrindinės leidyklų klientės.
Lygiai taip pat, keturiais procentais, netrukus mažės ir PVM‘as keleivių vežimui. Dabar, pavyzdžiui, Vilniuje, standartinis bilietėlis iš vairuotojo kainuoja eurą. Pensininkai moka perpus pigiau. Sako, visa laimė, antraip nežinia, ką reikėtų daryti.
Klausiame miesto valdžios, gal bent šiuo atžvilgiu yra gerų žinių? Pasirodo, ne. Sumažėjus PVM‘ui, tuo naudosis savivaldybė - skris mažiau pinigų viešajam transportui.
Didesnių pokyčių žmonių piniginėse dėl PVM lengvatų nežada ir ekonomistai.
Taigi iš sumažinto mokesčio pirkėjai naudos nepajus, o valstybės biudžetas dar ir nukentės. Mat dėl PVM didesnės nuolaidoms knygoms biudžetas kitąmet praras tris milijonus eurų, o dėl sumažinto tarifo viešajam transportui – 10 milijonų. Tiesa, iš dalies praradimus kompensuos būsimas didesnis PVM‘as viešbučiams, tačiau ar tai atneš naudos, valdžia ir ekonomistai, kaip visada, nesutaria.
Plačiau apie tai TV3 reportaže