• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atskiras padalinys politinėms partijos kontroliuoti nebus kuriamas - nuspręsta stiprinti šioje srityje jau veikiančių institucijų darbą.

REKLAMA
REKLAMA

Tai sutarta pirmadienį vykusiame premjero Gedimino Kirkilo, Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atstovų pasitarime. Susitikime remtasi specialiai šiam klausimui sudarytos darbo grupės išvadomis.

REKLAMA

"Darbo grupė nerekomendavo steigti specialaus padalinio prie STT ar VRK, o rekomenduoja sustiprinti jau veikiančius padalinius. Sutarta, kad specialių skyrių ko gero nereikėtų, kadangi tas dalykas užima labai daug laiko, ir labai maži tikėtina, kad tai atsilieptų rinkimų rezultatams, kad būtų galima iškart reaguoti tiek, kad nesąžiningas politinis žaidėjas iš karto būtų pašalintas", - po susitikimo žurnalistams sakė VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, norint dar iki rinkimų rezultatų paskelbimo eliminuoti "nesąžiningus žaidėjus", reikėtų keisti įstatymus.

"Dabartiniu metu įstatymas (Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo įstatymas - BNS) nenumato nieko dėl politinės reklamos. Jeigu partijos elgiasi negarbingai, yra administracinės baudos, o rinkėjai įvertina tik per kitus rinkimus. Jeigu yra stambesnės sumos, galima pradėti ikiteisminį tyrimą, tačiau tos procedūros labai lėtos ir praeina daug laiko po rinkimų", - aiškino Z.Vaigauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasitarime nuspręsta, kad, kaip ir iki šiol, viešai deklaruojamus partijų pinigus skaičiuos VRK, kuri, esant reikalui, kreipsis į specialiąsias tarnybas.

"VRK yra tam skyrius įsteigtas, tas skyrius dirba, bet kalba eina apie tai, kad to skyriaus veikla būtų stiprinama. Mūsų skyriaus veikla nukreipta, kad būtų daugiau veikiama viešais metodais: į tą politinę reklamą, kuri viešai skelbiama. VRK juodaisiais pinigais domėsis tik tiek, kad jeigu iš viešųjų tyrimų mes nustatysime, kad galai nesueina, tuomet, kaip ir dabar, atiduosime tolimesniam tyrimui į prokuratūrą, STT arba Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybą (FNTT), - aiškino Z.Vaigauskas, pripažinęs, kad partijų kontrolės principai iš esmės lieka tokie, kokie buvę.

REKLAMA

"Darbas bus tik platesnis nei dabar yra. Numatyta aiškiau apibrėžti VRK ir specialiųjų tarnybų bendradarbiavimo principus, atlikti nuolatinę politinės reklamos kontrolę. Iš esmės ypatingai aš nepasakyčiau, kad kažkas pasikeis", - sakė VRK pirmininkas.

STT vadovaujantis Žimantas Pacevičius sakė pritariantis numatytam veiklos modeliui.

"Aš manau, kad darbo grupės pasiūlymas (nesteigti papildomos institucijos - BNS) yra optimalus", - sakė jis.

REKLAMA

Rugsėjo pabaigoje premjero sudaryta darbo grupė sprendė, kur reikėtų kurti specialų padalinį, kuris užsiimtų partijų finansinės veiklos stebėjimu ir kontrole. Darbo grupę sudarė atstovai iš STT, VRK, taip pat Teisingumo ministerijos bei Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT). Darbo grupė sukurta po to, kai nei viena iš premjero įvardytų potencialių institucijų nepanoro priimti partijų kontrolierių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

VRK yra pagrindinė rinkimus organizuojanti institucija, bet ji neturi galimybės realiai kontroliuoti rinkimų proceso: negali tirti politinių partijų veiklos, o jei įtaria esant pažeidimą - gali tik kreiptis į teisėsaugos institucijas. Be to, jos nariai, deleguoti Teisininkų draugijos, teisingumo ministro bei įvairių politinių partijų, neturi teisės dirbti su slapta informacija bei ikiteisminio tyrimo medžiaga.VRK sudėtį ketveriems metams tvirtina Seimas.

Tuo metu STT yra atskaitinga Seimui ir prezidentui, jos vadovą parlamento pritarimu skiria prezidentas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų