Daugelio viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimai, nors mokami iš valstybės arba mokesčių mokėtojų lėšų, yra valstybės paslaptis. Matyt, dėl to, kad pakankamai įspūdingi – kartais didesni, nei prezidento.
Dar svarbesnis aspektas - ar mokesčių mokėtojai turi teisę žinoti, kur išleidžiami jų uždirbti ir mokesčiais valstybei sumokėti pinigai?
Valstybės tarnautojus konsultuojanti nevyriausybinė organizacija siūlo neviešinti valdininkų atlyginimų dydžių, tačiau „Balsas.lt“ kalbinti politikai tam prieštarauja.
Kaip „Balsui.lt” sakė Tėvynės Sąjungos frakcijos Vilniaus miesto savivaldybėje narys K. Masiulis, valstybės įmonių ir valstybės tarnautojų atlyginimų dydis neturi būti viešinamas.
„Informacija apie tai, kokias algas gauna valstybinėse institucijose dirbantys asmenys turi būti slapta“, - teigė K. Masiulis, kuris yra ir Naujosios viešosios vadybos fondo valdybos pirmininkas.
Fondo išplatintame pranešime sakoma, kad „viešajame sektoriuje viešumas ir skaidrumas yra neabejotinos vertybės. <....> Visgi kai kurie gerais norais grįsti siūlymai perlenkia lazdą ir primena Didžiojo Brolio viską stebinčią akį“.
Anot K. Masiulio, valstybė viešindama darbuotojų algas tampa nekonkurencinga lyginant su privačiu verslu.
„Verslininkai, žinodami tikslų valstybės tarnautojų atlyginimą, gali darbuotojui pasiūlyti trečdaliu didesnę algą ir tokiu būdu pervilioti patyrusį specialistą“, - tikino Tėvynės Sąjungos narys.
Pasak Tėvynės Sąjungos nario, dėmesys turėtų būti kreipiamas ne į valdininko atlyginimo dydį, o į atliekamo darbo efektyvumą ir pasiektus rezultatus.
„Kokia valstybei nauda, jei darbuotojas nieko nedaro ir atsisėdęs nosį krapšto“, - sakė K. Masiulis.
Pasak jo, geriau valstybė sumokėtų kad ir didelį atlyginimą, tačiau tokiam darbuotojui, kurio darbo rezultatai atneštų realią naudą.
„Jei viešojo sektoriaus darbuotojas atlieka darbą, kuris valstybei turi didelę naudą, tai už tokį darbą jam ir turi būti sumokėti atitinkami pinigai“, - sakė K. Masiulis.
Dalis politikų vis dėl to mano priešingai.
Anot Seimo Audito komiteto pirmininko pavaduotojo Artūro Skardžiaus, mokesčių mokėtojams turi būti pranešta, kur buvo išleistas kiekvienas valstybės biudžeto litas.
Situaciją, kai Valstybės turto fondo (VTF) darbuotojų atlyginimai nebuvo paviešinti, A. Skardžius vertina neigiamai - „taip būti negali“.
„Balsas.lt“ primena, jog maždaug prieš mėnesį buvo kilęs konfliktas tarp Seimo Audito komiteto ir VTF. Seimo Audito komitetas auditavo fondą ir pareikalavo, kad būtų paviešinta informacija apie įmonės darbuotojų gaunamas algas. Tačiau VTF, pasinaudodamas įstatymuose esančiomis spragomis ir remdamasis įmonės viduje galiojančiais įstatais, atsisakė išviešinti informaciją, o susipažinti leido tik Audito komiteto nariams.
Valstiečių liaudininkų frakcijos narys teigė asmeniškai matęs VTF darbuotojų atlyginimus ir patikino, jog kai kurie jų yra didesni nei aukščiausių šalies pareigūnų.
„Kai kurie VTF darbuotojų atlyginimai su priedais yra didesni nei šalies prezidento“, - teigė A. Skardžius.
A. Skardžiui pritaria ir Seimo frakcijos Tvarka ir teisingumas seniūnas Valentinas Mazuronis.
“Visi valdininkų ir valstybei priklausančių akcinių bendrovių darbuotojų atlyginimai turi būti vieši ir žmonėms lengvai prieinami“, - sakė Tvarka ir teisingumas partijos narys.
Seimo narys pamena VTF atvejį ir tokią situaciją įvardina kaip „nesąmonę“.
Seimo nario manymu, jokie vidaus įstatai nesuteikia teisės informacijos apie algas laikyti slapta ir pabrėžė, jog vyriausybė ar ministerija, kuriai yra pavaldi tokia bendrovė, privalo panaikinti tokius įstatus.
„Viskas kas yra daroma slaptai, prisidengiant ženkleliu „ribotam naudojimui“, paprastai yra neteisėta ir nesąžiningais būdais bandoma nuslėpti vagystę. Geras pavyzdys yra Alitos privatizavimas“, - sakė V.Mazuronis.
Tačiau Seimo narys pripažino, kad nebūtinai valstybei dirbantys asmenys privalo gauti mažus atlyginimus. Atlyginimo dydis turi priklausyti nuo darbo rezultatų, o priedai turi būti mokami už efektyviai atliktą darbą.
„Valstybės tarnautojams turi būti mokami atlyginimai už jų atliktą darbą, priedai – už efektyvumą, tačiau viskas turi būti vieša ir lengvai prieinama“, - tikino V.Mazuronis.
Anot Seimo nario, informacija apie valdininkams mokamus atlyginimus, priedus ir kitas papildomas pajamas turėtų būti skelbiama valstybės institucijų internetiniuose tinklalapiuose.
„Jei savivaldybė skelbia informaciją apie savo darbuotojų iš valstybės gaunamas visas pajamas, tai tokia informacija turi būti talpinama jų tinklalapyje, jei ministerija – tai ministerijos ir t.t.“, - tvirtino V. Mazuronis.
Vilniaus meras Juozas Imbrasas paklaustas, ar turėtų būti viešinama informacija apie valstybės institucijose dirbančių asmenų visas gaunamas pajamas atsakė teigiamai.
„Be reikalo yra neviešinama. Viskas turi būti vieša ir skaidru. Visi turi žinoti iš kur pas jį [valstybės tarnautoją R.P.] pilis dygsta“, - „Balsui.lt“ sakė J. Imbrasas.
„Balsas.lt“ primena, jog kai kurios savivaldybės skelbia tarnautojų ir jai priklausančių įstaigų darbuotojų atlyginimus. Tačiau jų pateikiamose ataskaitose yra parodomos nevisos gaunamos pajamos ir atlyginimų dydis nurodomas tik konkrečioms pareigybėms.
Regimantas Petrusevičius