Saldi, matyt, ta valdžios duona, minkšta valdžios kėdė, jei politikai dėl postų pešasi, o užėmę kėdę bijo ją prarasti. Tiesa, kartais tenka pasinervinti, visokius balsavimus dėl nepasitikėjimo išgyventi, tačiau baimė netekti posto greitai padiktuoja sprendimus, kaip jį išsaugoti.
Iki paskutinių rinkimų į savivaldybių tarybas Elektrėnų savivaldybės meras turėjo patarėją ir padėjėją. Po rinkimų, sudarius valdančiąją koaliciją, buvo nutarta, kad Elektrėnų savivaldybės merui užteks tik patarėjo. Padėjėjo etatas nebuvo panaikintas, tačiau joks žmogus šio darbo nedirbo ir alga nebuvo mokama. Po rinkimų praėjus 2,5 m., neeilinio posėdžio, kuriame turėjo būti balsuojama dėl nepasitikėjimo meru Arvydu Vyšniausku, išvakarėse meras nusprendė, kad jam reikalingas ir padėjėjas. Neeilinio tarybos posėdžio metu Kęstutis Vaitukaitis pasveikino merą išlaikius politinio pasitikėjimo egzaminą ir sėkmingai nusipirkus bent jau vieno tarybos nario balsą už postą. Laikraštyje galime tik konstatuoti faktą – tarybos narys V. Kaluževičius dirbs mero padėjėju, darbą jis gavo neeilinio tarybos posėdžio išvakarėse. Kiekvieną mėnesį savivaldybės biudžetui tai kainuos 2500 Lt.
V. Kaluževičius patvirtino, kad nuo antradienio jis dirba mero padėjėju. Paklaususi, kuo jo darbas skirsis nuo mero patarėjos, gavau atsakymą, kad skirsis „pareigybių pavadinimu ir viskuo“. Naujasis mero padėjėjas smulkiau paaiškinti nesugebėjo, nors jam ir bandė talkinti „bendrapartietis“ Vaidas Ratkevičius. Atkakliai teiraujantis, koks visgi tai darbas, buvo pasiūlyta pasiskaityti, kaip darbas yra apibūdinamas. Šiuo metu, kaip teigė V. Kaluževičius, jis susipažįsta su administracijos darbu.
Meras komentavo ne viską
Meras A. Vyšniauskas, paklaustas, kiek kainuos savivaldybei mero padėjėjas, iš karto atsakyti negalėjo, pasiūlė kreiptis į Buhalterinės apskaitos skyriaus vedėją Jekateriną Goličenko. Pastaroji informavo, kad kiekvieną mėnesį reikės papildomų 2500 Lt, ir akcentavo, kad toks etatas jau buvo, niekas naujo nesteigė, tik tiek, kad pareigas žmogus gavo šią savaitę.
A. Vyšniauskas teigė, kad jam politinio pasitikėjimo žmogaus prireikė, kai susiklostė tokia politinė situacija. Tačiau paklaustas, ar šitaip jis nenusipirko balso, meras atsakė: „To negaliu sakyti.“
Bronius Bradauskas nesmerkia mero
Seimo narys socialdemokratas Bronius Bradauskas trečiadienio pavakarę teigė žinojęs apie politinę situaciją Elektrėnuose, taip pat buvo informuotas, kad interpeliacija merui nepavyko. Paklaustas, ką manantis apie tai, kad posėdžio išvakarėse į darbą buvo priimtas tarybos narys, teigė tokių faktų nežinojęs, todėl ir komentuoti negalintis.
Prezidentūros pozicija atsargi
Apie susiklosčiusią situaciją teiravausi ir LR Prezidentės patarėjos Daivos Gulbinaitės. D. Gulbinaitė teigė, kad šiuo metu negali išsakyti Prezidentės Dalios Grybauskaitės pozicijos, nes Prezidentė išvykusi. Šiuo klausimu ji konsultavosi su kitais Prezidentūros darbuotojais ir atsisakė komentuoti situaciją neįsigilinusi ir tiksliai nežinodama visų smulkmenų, juolab kad Prezidentūra nesikiša į savivaldą. Tačiau bendra pozicija būtų tokia – šiuo metu valstybėje yra raginama taupyti.
Petras Auštrevičius žodžių į vatą nevyniojo
Seimo Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas, „Saulėlydžio“ komisijos narys Petras Auštrevičius buvo atviresnis. Išklausęs, kokiu metu ir kokiai politinei situacijai esant Elektrėnų savivaldybėje buvo priimtas dirbti mero padėjėjas, kuris yra ir tarybos narys, Petras Auštrevičius sakė: „Tai labiau kvepia politine konjunktūra nei sprendimu, kurio reikia žmonėms, viešam interesui. Toks sprendimas, panaudotas numatomai politinei padėčiai paveikti, kai visos savivaldybės susiduria su finansiniais sunkumais, lėšų trūkumu, jį priėmusiam asmeniui garbės nedaro.“
Padėjėjo nebuvo nuo 2005 m.
Beje, buvęs Elektrėnų savivaldybės meras K. Vaitukaitis padėjėjo niekuomet neturėjo, tik patarėją. Padėjėją turėjo tuo metu jo pavaduotoju dirbęs Henrikas Petrauskas. Ir vėliau padėjėjai darbavosi kartu su vicemerais. Nuo 2005 m. ši pareigybė liko laisva. Etatas nebuvo panaikintas, tačiau niekas šio darbo nedirbo. Tad po paskutinių rinkimų į savivaldybių tarybas pasirinkti padėjėją galėjo vicemeras Algimantas Adomaitis. Jis to nepadarė.
„Kredo – sąžiningumas“?
Paliekame įvertinti skaitytojams ir Elektrėnų savivaldybės gyventojams, kiek iš tikrųjų skaidri ši istorija, ar iš tiesų etiška didinti valdininkų armiją krizės metu, ar tai nėra pats paprasčiausias papirkinėjimas. Tačiau šį kartą išties atrodė, kad visos sąžiningumo, skaidrumo, viešumo deklaracijos Elektrėnuose liko tik deklaracijomis. Tarybos narys Mykolas Masys, paklaustas apie mero padėjėjo pareigybę, sakė: „Visa Lietuva serga „švogerizmo“ liga, deja, Elektrėnai nėra išimtis. Postai dalijami saviems arba už palaikymą politikoje. Visur tas pats. Ir prasideda tai jau nuo pat kūdikystės, kai vieni vaikai yra lygesni už kitus. Kaip tą ligą išgydyti, nežinau, ir greičiausiai jau pagijimo nesulauksiu. Nežinia, ar to sulauks mano anūkai.“
Pasirodo, Elektrėnai – ne išimtis. Bet kam tuomet teigti: „Mano kredo – sąžiningumas“?
Irma Taraškevičienė