Trečiadienį (10.22) kalbėdamas per Lietuvos radiją kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus sukritikavo premjero Algirdo Brazausko susitaikymą su “LUKoil” planais eksploatuoti naftos telkinį “D-6”, esantį netoli Kuršių nerijos.
“Nežinau susitarimo detalių. Bet visą laiką maniau, kad principinė Lietuvos pozicija buvo - siekti, kad šitas telkinys iš viso nebūtų naudojamas. Nes jis jokiu būdu negali būti saugus. Naftos siurbimas toje vietoje neišvengiamai keltų pavojų Kuršių nerijai. Todėl mes turime dėti visas pastangas, kad paveiktume tarptautinę nuomonę šituo klausimu”, - teigė V. Adamkus.
“Mėginti Maskvoje tartis dėl neva saugaus naftos siurbimo prie pat Nidos - tikrai nėra tinkamas kelias. Pasakysiu dar daugiau: mane tiesiog sukrėtė tai, kad Lietuvos delegacija pati pasiūlė sutartimi įteisinti neva saugų telkinio “D-6” naudojimą ir sutiko bendradarbiauti su Rusija šitą telkinį naudojant. Iš tikrųjų aš jau nebesuprantu, kokia šiandien yra Lietuvos pozicija šiuo svarbiu klausimu. Manau, kad valstybės vadovas turėtų aiškiai įvertinti tokią dviprasmišką valstybės laikyseną ir ją pataisyti”, Lietuvos radijui sakė kadenciją baigęs prezidentas.
Antradienį Maskvoje susitikę Lietuvos ir Rusijos premjerai A. Brazauskas ir Michailas Kasjanovas sutarė, kad abi šalys bendradarbiaus rengiant avarijų likvidavimo planą, aplinkos monitoringo programą, taip pat susitarė parengti dvišalę sutartį dėl avarijų padarinių likvidavimo ir žalos atlyginimo, pranešė Vyriausybės spaudos tarnyba.
Kaip po susitikimo žurnalistams teigė M. Kasjanovas, Lietuvos ir Rusijos susitarimas dėl naftos telkinio "D-6" veikimo ir dėl aplinkos apsaugos avarijos atveju nebus pasirašomi tol, kol nebus pradėtas eksploatuoti telkinys "D-6".
Tačiau A. Brazauskas su Rusijos naftos koncerno "LUKoil" prezidentu Vagitu Alekperovu pirmadienį jau sutarė parengti dvišalį susitarimą dėl žalos atlyginimo išsiliejus naftai iš planuojamo eksploatuoti naftos telkinio "D-6" Baltijos jūroje prie Lietuvos krantų.