• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ir prezidentams tenka priimti informacinių technologijų mestą iššūkį. Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus pasakoja, kas padėjo nugalėti pradedančiojo dirbti kompiuteriu baimę, kaip atrado internetą, kas jį pasauliniame tinkle žavi ir kas erzina.

REKLAMA
REKLAMA

Kada pradėjote dirbti kompiuteriu?

Prisimenu, kad patį pirmą kartą mokytis dirbti prie kompiuterio prisėdau devintojo dešimtmečio pradžioje - tikslios datos neprisimenu - Čikagoje. Vis buvo nedrąsu - pasižiūri į tą kompiuterį, išsigąsti ir galvoji - gal vėliau. Bet pats gyvenimas privertė išmokti dirbti kompiuteriu.

REKLAMA

Tačiau jūs nugalėjote tą kompiuterio baimę. Kas tai lėmė?

Visų pirma noras nugalėti technologijas. Kuo daugiau dirbi, kuo daugiau bandai, tuo mažiau lieka baimės. Tačiau iš pradžių buvo nusivylimų.

Juk ir šiandien ne visas kompiuterio paslaptis žinau. Galiu prisipažinti - mane gana ilgai persekiojo viena “nelaimė”: parašai ilgoką laišką, jau pasiruošęs jį išsiųsti ir, norėdamas viską kuo greičiau padaryti, paspaudi ne tai, ką reikia, ir visas laiškas dingsta. Tuomet ir apmaudu, ir pikta, ir save pradedi keikti. O svarbiausia, kad to parašyto laiško jau nebesugrąžinsi. Tačiau su šia “neteisybe” nusprendžiau nesitaikstyti ir išmokau išsaugoti juodraštinius laiškus.

REKLAMA
REKLAMA

Manau, nesėkmės ištinka ne vieną. Ir jos nutiks ne vienam. Tačiau tai neturėtų sustabdyti visų tų, kurie pradeda žengti pirmuosius žingsnius.

Kaip kompiuteris pakeitė jūsų darbą? Jūsų kasdienius įpročius?

Šiandien neįsivaizduoju savo gyvenimo be kompiuterio ir be interneto. Juk norint paruošti kokį nors dokumentą be kompiuterio, ilgai tektų vargti ranka rašant ir braukant popieriuje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Internetas yra labai patogi priemonė ieškant informacijos. Anksčiau tam tekdavo sugaišti nemažai laiko, o dabar užtenka kelių pelės spustelėjimų ir gali paskaityti tai, kas tave domina.

Kada pirmą kartą atradote internetą?

Tiksliai neprisiminsiu datos, bet jau gyvenau Lietuvoje. Man tenka nemažai keliauti, bet visuomet rūpi, kas Lietuvoje vyksta. Todėl laikraščiai internete, naujienų svetainės labai pagelbsti. Gali kiekvieną dieną sekti, kas čia darosi. Taip internetas suartina su Lietuva.

REKLAMA

O kokios interneto blogosios ypatybės. Kas erzina?

Nežinau, ar reikėtų sakyti (juokiasi), juk internete tiek daug gerų dalykų. Bet yra ir kas mane erzina. Štai pagundos vedamas atsidarai naujienų svetainę ir paskaitai komentarus. Ir čia daugeliu atvejų peržengiamos ribos: atrodo, kad šio tinklapio komentuotojai vienas su kitu lenktyniauja, norėdami kuo bjauriau parašyti, pažeminti idėją ar asmenį. Nesu labai didelis dorybės saugotojas, tačiau tuomet iškyla klausimas “kodėl”, “kam to reikia?”. Ir tai mane piktina. Tad būna tokių atvejų, kai išjungi kompiuterį galvodamas, kam tau tai skaityti, nes nėra jokios blaivios minties, jokio pasikeitimo argumentais.

REKLAMA

Gal tai rodo bendrą mūsų visuomenės padėtį: kokia visuomenė, tokie ir komentarai internete?

Aš nemanau, kad galima pagal vieno skyriaus pasisakymus spręsti apie visą visuomenę. Bent šiuo metu internetu naudojasi tik dalis Lietuvos žmonių. Be to, ten yra jau beveik pastovūs, nuolatiniai komentuotojai, kurie atstovauja tik labai mažam sluoksniui žmonių. Tad iš jų negalima spręsti apie visą visuomenę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O kas jums internete patinka?

Svarbiausia teigiama interneto ypatybė yra galimybė laisvai keistis informacija. Naudodamasis šiuolaikinėmis technologijomis savo idėjas ir sumanymus gali skleisti bet kuris pasaulio pilietis. Interneto demokratiškumas turi ir neigiamų ypatybių, bet kur kas svarbiau turėti galimybę laisvai reikšti mintis nei apskritai uždrausti tokia galimybe naudotis.

REKLAMA

O ar internetas galia prisidėti prie pilietinės visuomenės kūrimo? Ir kaip?

Internetas, kaip ir bet kuri kita žiniasklaidos priemonė, yra visuomenės gyvenimo atspindys. Ką jau kalbėti apie tai, kad internete galima rasti politines, ekonomines, kultūrines aktualijas, labai svarbu, kad internetas “priglaudžia” tas iniciatyvas, kurios neturi galimybės reikštis spaudoje, televizijoje ar radijuje.

REKLAMA

O kokius interneto puslapius dažniausiai peržiūrite?

Daugiausiai aš ieškau informacijos. Ieškau mokslo srityje.

Patenkintas matydamas interneto puslapiuose kai kurių mūsų politologų pasisakymus, straipsnius, kurių nerandu niekur kitur. Skaitau užsienio laikraščius - “Financial Times” (www.ft.com), “Wall Street Journal” (http://online.wsj.com/public/us), lietuviškas naujienų svetaines.

Dėkoju už pokalbį.

Kalbėjosi Virginijus Savukynas ([email protected])

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų