Benamių prieglaudą kels į centrą
„Mes gyvename Panevėžyje. Manot, tokių vaizdų neišvysit prie daugiabučių? Aš mačiau baisesnių“, – pareiškė meras Vitalijus Satkevičius ir paragino dvi valandas su pertraukomis šiuo klausimu diskutavusius politikus balsuoti.
Trylika balsų už, dešimt prieš ir trims susilaikius, opozicijos vardu Gemos Umbrasienės ir Manto Leliuko parengtas sprendimo projektas, kuriame buvo siūloma pripažinti netekusiu galios Savivaldybės liepos 1 dienos sprendimą benamiams Teatro gatvėje pastatyti naujus namus ir siūloma pritarti Nakvynės namų Elektronikos gatvėje remontui, buvo atmestas.
Posėdyje dalyvavę Teatro ir aplinkinių gatvių gyventojai iš salės išėjo akivaizdžiai šokiruoti. „Esu priblokšta. Manau, kad daugelis taip jaučiasi. Mes, gyventojai, valdžiai esame visiškas nulis. Grupinio gyvenimo namuose Teatro gatvėje įsikūrę likimo nuskriausti vaikai, pasirodo, jiems irgi nieko nereiškia“, – kalbėjo gyventojų iniciatyvinės grupės narė Irina Gafurova.
G. Umbrasienė teigė, kad valdantiesiems, ignoruojantiems gyventojų nuomonę ir neatsižvelgiantiems į vaikų interesus, teks prisiimti atsakomybę už savo veiksmus. Jos nuomone, dabartinis pasirinkimas pastatyti benamiams globos namus Teatro gatvėje, šalia Vaikų grupinio gyvenimo namų, yra pats blogiausias, koks tik gali būti.
„Jeigu mūsų siūlymas suremontuoti pastatą Elektronikos gatvėje 1C ir ten palikti veikti Nakvynės namus nepriimtinas, tai mieste yra daug tuščių pastatų nuošalesnėse vietose nei Teatro gatvė, kur būtų galima įkurti tokią įstaigą“, – kalbėjo ji.
Opozicija neatmeta, kad valdantieji siekia žūtbūt iškeldinti benamius iš Elektronikos gatvės, nes turi tikslą prie „Ekrano“ užtvankos esantį didelį pastatą vėliau privatizuoti.
Meras ir administracija mušasi į krūtinę norintys miestui tik gero – sulaikyti iš Panevėžio benuplaukiantį Europos Sąjungos milijoną ir sudaryti likimo nuskriaustiems žmonėms normalias gyvenimo sąlygas globos įstaigoje.
Planus kurpė patyliukais
Buvusiame nebeveikiančios „Ekrano“ gamyklos profilaktoriume, kuris dabar priklauso Panevėžio savivaldybei, esantys Nakvynės namai yra Socialinių paslaugų centro padalinys. Pastogės neturintiesiems skirta įstaiga užima beveik 2100 kvadratinių metrų – mažiau kaip pusė viso pastato ploto.
Patalpos prastos būklės, nepritaikytos teikti trumpalaikių socialinės globos paslaugų, nes neatitinka elementarių higienos normų.
Panevėžio savivaldybė seniai žinojo, kad teks spręsti benamių globos namų klausimą. Ir ne vakar užčiuopė kišenėje turinti beveik 982 tūkst. litų Europos Sąjungos pinigų – jie ten įkrito sutaupius įgyvendinant Socialinių paslaugų centro paslaugų plėtros projektą.
Opozicijai nesuprantama, kodėl Savivaldybė paskutinę minutę, kai milijonas litų jau buvo beišplaukiantis į valstybės biudžetą, susizgribo spręsti, kaip juos panaudoti benamių labui.
Administracija tikina vietos Nakvynės namams ieškojusi nuo praėjusių metų pradžios. Iš pradžių buvo numatytas buvusio lopšelio-darželio pastatas Venslaviškio gatvėje, tiksliau – jo dalis. Tačiau tam paprieštaravo Kultūros paveldo departamento Panevėžio padalinys.
Tada Savivaldybės akys nukrypo į policijos naudojamą pastatą Molainių gatvėje, Specialiojo ugdymo centrą Algirdo gatvėje, Moksleivių namus Parko gatvėje. Bet sulaukė gyventojų pasipriešinimo.
Tad Savivaldybės administracija Tarybai pasiūlė statyti naują iki 880 kvadratinių metrų bendrojo ploto Nakvynės namų pastatą ir panaudoti iš Socialinio paslaugų centro paslaugų plėtros pirmojo etapo sutaupytus bemaž milijoną litų.
Savivaldybės vadovai pastaruoju metu nuolat pabrėždavo, kad reikia skubėti apsispręsti, nes, norėdama pasinaudoti galimybe gauti ES paramą, paraišką statyti naujus Nakvynės namus Savivaldybė Centrinei projektų valdymo agentūrai turi pateikti iki liepos 1 dienos. Sutartis su ta agentūra turi būti pasirašyta rugsėjo ar spalio mėnesiais, statybos pradėtos kitąmet, projektas baigtas iki 2015 metų balandžio 30 dienos.
Be to, kad gautų sutaupytą europinę paramą, Savivaldybė privalo pasirinkti keliamus reikalavimus atitinkančias patalpas – ne didesnes nei 800 kvadratinių metrų ir ne daugiau nei 40-ies vietų.
Miesto visuomenę ir opoziciją papiktino tai, kad miesto vadovai benamių prieglaudai vietą rinko užsidarę kabinetuose ir su niekuo nesitarė. Gyventojai apie galimus variantus iš žiniasklaidos sužinojo tik pavasario pabaigoje. Tad nenuostabu, kad kilo protestų banga.
Dviejų milijonų remontui per mažai?
Opozicija siūlė vieną milijoną ES ir dar vieną, kurį Nakvynės namų statybai nusiteikusi skirti Savivaldybė, panaudoti dabartinių Nakvynės namų Elektronikos gatvėje remontui.
Preliminari projekto vertė yra 1 mln. 895 tūkst. litų.
Opozicijos atstovų skaičiavimu, investicijos į pastato remontą atsipirktų maždaug per 11 metų. G. Umbrasienės teigimu, šis variantas nepažeistų visuomenės interesų, nes Nakvynės namai liktų ten, kur buvę, miesto pakraštyje, atokiau nuo gyvenamųjų namų, švietimo įstaigų.
„Tvarkietis“ Sigitas Činga pareiškė, kad Nakvynės namų remonto šalininkai klaidina Tarybą ir gyventojus. Jo teigimu, pritaikyti pastatą Elektronikos gatvėje benamių reikmėms Savivaldybei kainuotų daug daugiau, nes jai savo lėšomis teks padaryti nemažai darbų, kurie negali būti finansuojami iš ES fondų. Pavyzdžiui, įrengti automobilių stovėjimo aikštelę, aptverti pastatą ir kt.
Be to, jo žiniomis, žemės sklypas, ant kurio stovi pastatas, yra areštuotas.
Viktoriui Trofimovui susidarė įspūdis, kad kolega ne atsitiktinai taip gerai įsigilinęs į pastato nuosavybės reikalus. „Gal partija „Tvarka ir teisingumas“ ketina pastatą privatizuoti?“ – garsiai svarstė jis.
Kad kažkas turi lobistinių interesų Elektronikos gatvėje 1C, neatmetė ir G. Umbrasienė. Politikė neslėpė apmaudo, kad valdantieji per jų siūlymą palikti Nakvynės namus dabartinėje jų vietoje važiuoja buldozeriu ir nesvarsto klausimo iš esmės.
Jos teigimu, Savivaldybės administracija neišanalizavo teisinių, techninių projekto įgyvendinimo sąlygų arba jas nuslėpė nuo projektą rengusios opozicijos. Maža to, nors projektas buvo svarstomas visuose komitetuose, jo rengėjai neišgirdo rimtų pastabų.
Pateikė filmą ir apvogtųjų sąrašus
Tarybos posėdyje dalyvavę Teatro ir aplinkinių gatvių gyventojai politikų prašė vėl nepaversti jų gyvenimo pragaru. Žmonės sakė jame jau buvę 17 metų, kai Teatro gatvėje veikė benamių prieglauda.
Jie skundėsi, kad benamiai juos nuolat apvogdavo, gąsdindavo vaikus, šokiruodavo nepadoriu elgesiu. Tarybai gyventojai įteikė apvogtųjų sąrašą ir 2010 metais, prieš iškeliant Nakvynės namus į Elektronikos gatvę, filmuotą medžiagą apie benamių elgesį.
Politikai ne iš karto išdrįso žiūrėti kelių minučių trukmės filmuką. Mat pabūgo nusižengti reglamentui, suabejojo, ar nepažeis asmens duomenų apsaugos įstatymo.
„Žiūrėkim. Jeigu reikės, aš sumokėsiu baudą“, – padrąsino kolegas V. Trofimovas.
V. Satkevičius pasiūlė balsuoti. Balsų dauguma buvo nuspręsta filmą žiūrėti. Ekrane išvydęs girtaujančius ir viešai besišlapinančius benamius, meras pasiūlė nutraukti filmo rodymą. Keli politikai išėjo iš salės.
Tačiau, gyventojų nusivylimui, meras ir dar didelė dalies politikų nuomonės dėl vietos Nakvynės namams miesto centre tinkamumo nepakeitė. V. Satkevičius pareiškė Panevėžyje matęs dar ne tokių vaizdų ir dar pridūrė, kad vaikai – taip pat. Valdantieji pasiekė, kad būtų paliktas galioti jų ankstesnis sprendimas Panevėžio socialinių paslaugų centro teritorijoje statyti naują pastatą benamiams. Panevėžio savivaldybė nemato reikalo išanalizuoti, kokį poveikį tai turės šalia, už tvoros, Grupinio gyvenimo namuose gyvenantiems vaikams.
Gyventojų būgštavimai dėl galimo triukšmo, vagysčių, tuberkuliozės, AIDS užkrato, Savivaldybės administracijos nuomone, yra emocinio pobūdžio.
Inga SMALSKIENĖ
2013-07-26 08:35