V. Landsbergis šiemet nedalyvaus Laisvės gynėjų atminimo renginiuose Seime – nei gynėjų susitikime, nei iškilmingame minėjime, kuriuose tradiciškai kasmet būdavo.
V. Landsbergis sako neignoruojantis Sausio 13-osios paminėjimo – jis nutarė dalyvauti renginiuose už Seimo ribų. „Tai ne nuo manęs priklauso, nuo namo šeimininkų tai priklauso“, – BNS į klausimą, kodėl jo nėra Seimo renginiuose, atsakė V. Landsbergis.
Klausiamas, ar tokį sprendimą lėmė Seimo balsavimas, kai parlamentas jam atsisakė skirti Laisvės premiją, buvęs faktinis valstybės vadovas sakė, jog „tas sprendimas yra tik vienas grandinėje dėl viso istorijos perrašymo ir laisvės kovos niekinimo“.
„Aš manau, kad žmonės gali suprasti ir patys, o tiems, kas nesupranta, ką ten pasakysi“, – apie priežastis, dėl kurių šiemet aplenks Seimą, trumpai atsakė pirmasis parlamento vadovas po Nepriklausomybės atkūrimo.
Valdantieji: jis toliau save kompromituoja
Valdančiosios Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininko pavaduotojas, Seimo vicepirmininkas Gediminas Kirkilas portalui tv3.lt teigė, jog V. Landsbergis, atsisakęs dalyvauto Sausio 13-osios renginiuose Seime, nesugebėjo perlipti per savo ambicijas ir tokiu būdu toliau save kompromituoja.
„Aš tai vertinu neigiamai. V. Landsbergis, turint galvoje jo, kaip politiko statusą, elgiasi neišmintingai, iš politinių ambicijų. [...] Konservatoriai toliau žaidžia tą skaldytojišką žaidimą, stengiasi pabrėžti išimtinius Sausio 13-osios nuopelnus. Manau, kad tokio lygio politikas kaip V. Landsbergis su tokia istorija tik toliau save kompromituoja.
Akivaizdu, kad konservatoriai savo kažkokias akcijas vykdys šalia Seimo, ne kartu su visais, į Seimą neužeis. Sausio 13-ajai yra 25 metai ir tai galėtų būti proga pabūti vieningiems, džiaugtis. Dėl to, kad Seimas neskyrė V. Landsbergiui Laisvės premijos, jo nuopelnai tikrai nesumažėjo“, – kalbėjo G. Kirkilas, kuris buvo vienintelis socialdemokratų atstovas, Seime balsavęs už Laisvės premijos skyrimą V. Landsbergiui.
Socdemas neslėpė manantis, kad V. Landsbergio veiksmai gali būti susiję ir su artėjančiais Seimo rinkimais.
„Kaip tik dabar V. Landsbergis nesugebėjo pakilti virš savo ambicijų, taigi tai vertinu neigiamai. Bet tai nieko neduos. Galbūt tai iš dalies yra susiję prasidėjusia konservatorių rinkimine kampanija, su noru pabrėžti savo išskirtinę poziciją. Man atrodo, kad valstybinės šventės, tokios datos neturėtų būti tam naudojamos“, – aiškino parlamento vicepirmininkas.
Kiek diplomatiškesnis šiuo klausimu buvo portalo tv3.lt kalbintas parlamentaras, vienas Darbo partijos lyderių Vytautas Gapšys.
„Jis (V. Landsbergis – tv3.lt) yra laisvas žmogus, jis gali apsispręsti, kur jis nori dalyvauti. Svarbiausia yra tai, kad iš tikrųjų jis yra kviestas (į renginius – tv3.lt). Aš supratau, kad Seimo pirmininkė ir asmeniškai kalbėjo su juo. Natūralu, kad Seimo pirmininkė, atsakinga už darbotvarkę, kviečia tą asmenį, parodė tą istorinę atmintį, kad jis galėtų dalyvauti, sudarė visas galimybes dalyvauti, o jis yra laisvas žmogus, gali priimti sprendimus pats“, – aiškino V. Gapšys.
Vis dėlto „darbietis“ neatmetė galimybės, kad V. Landsbergio sprendimas ignoruoti Sausio 13-osios minėjimus Seime, gali būti susijęs su 2016 m. parlamento rinkimais.
„Kiekvienas politikas, o juo labiau – V. Landsbergis, yra aktyviai veikiantis politikas. Jis, nors ir galbūt neužima pareigų, kurios yra politinio patikėjimo, žmonių valia išreikštos, bet jis veikia aktyviai, reiškiasi visuomenėje. Tai yra jo valia, jo teisė tai daryti ir tai galima interpretuoti įvairiai. Laisvė žmonėms suprasti kaip ir rinkiminę dalį šito sprendimo turbūt irgi palikta“, – svarstė V. Gapšys.
Mato nuolatinį visuomenės skaldymą
Partijos „Tvarka ir teisingumas“ frakcijos Seime seniūnas Petras Gražulis pabrėžė, kad V. Landsbergio veiksmai yra neabejotinai susiję su parlamento sprendimu jam neskirti Laisvės premijos. Taigi, pasak „tvarkiečio“, tokios pirmojo faktinio Lietuvos vadovo reakcijos ir galima buvo tikėtis.
„Seimas neišmintingai pasielgė, nesuteikdamas V. Landsbergiui Laisvės premijos, nes vis tiek V. Landsbergio indėlis į Lietuvos Nepriklausomybę yra didelis. Turi atskirti tuos dalykus, gal charakterio bruožus tai pat.
Bet ir jis, nors pats asmeniškai paprašė, kad daugiau Laisvės premijos klausimas būtų nesvarstomas, gal turėjo užgniaužti tas ambicijas viduje. Taigi, tarp Seimo ir V. Landsbergio yra lygiosios – Seimas neperžengė per savo ambicijas, tai ir V. Landsbergis nesugebėjo peržengti per savo ambicijas, tos nuoskaudos nesugebėjo praryti“, – tv3.lt komentavo P. Gražulis.
Seimo nario nuomone, kiekvieną kartą, minint skaudžias sukaktis Lietuvoje, konservatoriai, su jų dvasiniu lyderiu V. Landsbergiu priešakyje, stengiasi visus kovos dėl Nepriklausomybės nuopelnus susižerti į savo pusę ir tokiu būdu skaldo visuomenę.
„Minint tas visas valstybingumo dienas, jaučiasi tokia nuoskauda, nuostata, kad „jeigu nesi konservatorius, tai nesi Lietuvos patriotas“. Ir dabar tą atskirtį dar didesnę bando daryti V. Landsbergis. Aš tikrai to neneigiu. Tai yra blogai, tai yra skaldymas Lietuvos.
Pažiūrėkite į Seimo narių konservatorių elgesį. Jeigu tik nepritari jų pozicijai, tai tu „rusų agentas“, „kagėbistas“, „Maskvos tarnas“ – įvairiausias etiketes klijuoja. Ir šiandien ta atskirtis yra gili. [...] Aš manyčiau, kad architektas visos šitos skaldytojiškos politikos, kaip bebūtų gaila, yra profesorius V. Landsbergis. Tai yra labai skaudu“, – kalbėjo P. Gražulis.