Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) nariai trečiadienį iš posto išvertė komitetui pirmininkaujantį konservatorių-krikdemą Edmundą Pupinį. Penki komiteto nariai: Ligitas Kernagis, Jonas Jagminas, Bronius Pauža, Jonas Stanevičius ir Jonas Ramonas pareiškė politinį nepasitikėjimą komiteto pirmininku ir balsavo už jo atstatydinimą. Šiam sprendimui dar turi pritarti visas Seimas.
„Socialdemokratai konstatuoja, kad valdančioji dauguma jau nebeturi politinės daugumos, todėl valdžios pasikeitimas tampa akivaizdus“, - rašoma trečiadienį išplatintame socialdemokratų pranešime.
E. Pupinio atstatydinimui dar turi pritarti visas Seimas. Algirdas Butkevičius, socdemų frakcijos seniūnas, neatmeta, kad atsilaisvinančią KRK pirmininko kėdę galėtų užimti jų partijos atstovai Jonas Jagminas arba Bronius Pauža.
Trečiadienį pranešta, jog susivienijusi Seimo opozicija iš posto bandys versti ir Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininką Arvydą Anušauską.
E. Pupinis, komentuodamas savo atstatydinimą, kaltę vertė Krikščionių partijos frakcijos nariams L. Kernagiui, J. Stanevičiui ir J. Ramonui. Esą šie buvo labai nepatenkinti, jog jis pasirašė po apkalta Aleksandrui Sacharukui ir taip jam tiesiog keršija.
Premjeras jokių grėsmių nemato
Konservatorius iš kai kurių Seimo komitetų vadovų postų bandanti versti opozicija elgiasi destruktyviai, o komitetų sudėtis naujos Parlamento sesijos pradžioje vis tiek teks peržiūrėti, nes dabar jos neatitinka politinės pusiausvyros Seime, taip situaciją aiškina premjeras Andrius Kubilius.
Kaimo reikalų komitete šiuo metu dirba trys konservatoriai, tiek pat Krikščionių partijos frakcijos narių, du socialdemokratai ir vienas valstietis liaudininkas. A. Kubiliaus manymu, tokia komiteto sudėtis turi keistis, nes pagal parlamentines tradicijas, valdantiesiems turėtų priklausyti daugiau vietų komitete.
"Kai kuriuose komitetuose dabar yra susiformavus proporcingo atstovavimo taisyklių neatitinkanti padėtis. Pavyzdžiui, tame pačiame Kaimo reikalų komitete valdančioji koalicija iš devynių Seimo narių turi tiktai tris. Krikščionių frakcija turi irgi tris", - kalbėjo Vyriausybės vadovas.
A. Kubiliaus teigimu, akivaizdu, kad naujos Seimo sesijos pradžioje komitetų "sudėtys yra peržiūrimos ir tai bus padaryta".
"Proporcingumo principai reiškia, kad dabartinė valdančioji koalicija turės tiek pat vietų kaip ir opozicija, o kai kur vienu ar kitu komiteto nariu daugiau, nes šiandieninės valdančiosios koalicijos sudėtis, nepaisant visų opozicijos pastangų, yra didesnė už opozicijoje esančių frakcijų sudėtį", - aiškino premjeras.
Opozicijos perversmai Seimo komitetuose A. Kubiliui panašūs į "vaikų žaidimus smėlio dėžėje". Pasak jo, valdantiesiems pavyksta susikalbėti su dalimi opozicijoje esančių politikų, tačiau pagalius į ratus kaišioja dalis socialdemokratų.
"Mane labiausiai stebina tas faktas, kad Socialdemokratų frakcija, kuri yra didžiausia opozicijoje, yra pasidalinusi į dvi dalis. Su viena dalimi galima kalbėti tikrai konstruktyviai, o kita tradiciškai imasi destruktyvaus oponavimo", - aiškino Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų lyderis.