Tai bus antroji 26-erių centro karjeros stotelė Nacionalinėje krepšinio asociacijoje (NBA) per septynerius metus.
Tačiau būtent čia jis gali sulaukti didžiausio šanso atsiskleisti ir demonstruoti geriausius statistinius rodiklius.
Vis tik mažai tikėtina, kad uteniškis ilgai vilkės „Grizzlies“ marškinėlius.
Kas laukia Memfyje?
J.Valančiūnas šį sezoną žaisdavo trumpiausiai per karjerą NBA – kildavo nuo suolo ir aikštėje praleisdavo tik po 18,8 minutės.
Galima neabejoti, kad šis laikas stipriai šaus į viršų Memfyje. Lietuvis tikrai žais „Grizzlies“ starto penkete ir tikrai gaus daug minučių.
Pagrindinė to priežastis – maža konkurencija. Vienintelis tikras centras komandoje be lietuvio bus prancūzas Joakimas Noah, kurio geriausi laikai jau praeityje.
J.Noah šiame sezone aikštėje praleidžia tik po 13 minučių, per jas pelno 4,5 taško ir atkovoja 4,4 kamuolio.
Centro pozicijoje gali žaisti ir lygos naujokas bei „Grizzlies“ ateities viltis Jarenas Jacksonas Jr. 19-metis jau debiutiniame sezone fiksuoja solidžius statistinius rodiklius – 13,9 taško, 4,8 atkovoto kamuolio ir 1,4 blokuoto metimo, o tritaškius meta 34,8 proc. tikslumu.
Vis tik kol kas jis žymiai dažniau užima sunkiojo krašto puolėjo poziciją. „Grizzlies“ ateityje mato J.Jacksoną kaip šiuolaikinį vidurio puolėją, bet kol kas jis tikrai žais šalia J.Valančiūno ir užims ketvirtą poziciją.
Tad nereikėtų nustebti, kad lietuvis aikštėje praleis apie 30 minučių, kas būtų karjeros rekordas.
Kol kas J.Valančiūnas ilgiausiai žaisdavo antrajame savo sezone NBA, kai aikštėje praleisdavo 28,2 minutės. Vėliau jo žaidimo laikas nuosekliai smuko.
Bus lyderis puolime?
Galima tikėtis ne tik išaugusio žaidimo laiko, bet ir į viršų šokančių statistikos rodiklių.
„Raptors“ gretose J.Valančiūnas per limituotą laiką spėdavo rinkti 12,8 taško ir 7,2 kamuolio. Jis kildavo nuo suolo ir per jį sukdavosi puolimas, kai ilsėdavosi klubo lyderiai.
„Raptors“ komandoje daugiausiai prie kamuolio „prisiliesdavo“ Kawhi Leonardas, Kyle’as Lowry, Serge’as Ibaka ar Pascalis Siakamas.
Memfyje situacija kiek kitokia ir tokio puolimo arsenalo šis klubas neturi.
Liko komandos žvaigždė Mike’as Conley, yra jaunasis J.Jacksonas ir tai iš esmės viskas. Daugiau ryškių puolimo žaidėjų „Grizzlies“ neturi ir tai atsispindi statistikoje.
Memfio klubas yra paskutinis visoje NBA pagal pelnomus taškus per vieną mačą – 100,4.
Tuo tarpu J.Valančiūnas yra vienas efektyviausių lygos žaidėjų visoje NBA. Skaičiuojant krepšininkų produktyvumą per minutę (PER) uteniškis užima net 14 vietą.
Dar vienas geras ženklas J.Valančiūnui – „Grizzlies“ neturėdama didelio potencialo puolime nesivaiko NBA madų ir žaidžia tradicinį krepšinį, surinkdama beveik pusę savo taškų iš po krepšio.
Tad „Grizzlies“ žaidimo stilius ir talento trūkumas turėtų tapti puikia terpe J.Valančiūnui fiksuoti geriausius statistinius rodiklius karjeroje. Galima tikėtis net to, kad kiekviename mače centras fiksuos dvigubus dublius.
Kas toliau?
Kad ir kaip viskas skambėtų gražiai, neverta tikėtis, kad J.Valančiūno ir „Grizzlies“ sąjunga truks ilgai.
Lietuvis vasarą gali tapti laisvuoju agentu, tačiau turės pirmenybę rinktis ar likti „Grizzlies“ ir kitais metais uždirbti 17,6 mln. dolerių. Neverta abejoti, kad krepšininkas pasinaudos šia galimybe, nes nenorės atsisakyti tokių pinigų.
Pirmiausia dėl to, kad niekas jam daugiau nemokės – NBA traukiasi nuo tradicinių centrų.
Jam pratęsus sutarti „Grizzlies“ greičiausiai ieškos visų įmanomų būdų, kaip iškeisti lietuvį, nes jo besibaigianti sutartis taps paklausiu grobiu pertvarkų siekiantiems klubams.
Taip NBA pasaulyje nutinka dažnai – žaidėjai, kurių sutartys greitai baigsis yra iškeičiami, nes atsiranda daug suinteresuotų ekipų, žvelgiančių į ateitį ir norinčių atlaisvinti „algų kepurę“ būsimiems pirkiniams.
Tad galima tikėtis trumpo, bet efektingo J.Valančiūno nusileidimo Memfyje, kuris po metų greičiausiai baigsis lagaminų susikrovimu į kitą ekipą.