Ir iš tiesų, rašoma „Le Figaro“, jeigu pažiūrėtume į ataskaitą pamatytume, kad rugsėjo mėnesį 40-49 metų užsikrėtusių vakcinuotų žmonių yra net dvigubai daugiau už nevakcinuotų (1281 žmogus 100 tūkst. prie 690 žmonių). Ši informacija išsyk pagimdė sąmokslo teorijų, teigiančių, kad vakcinuoti asmenys yra labiau paveikūs rizikai užsikrėsti.
The latest @UKHSA Vaccine Surveillance report now reports that the vaccinated are testing positive at a higher rate than the unvaccinated for every age group from 30-39 up ... pic.twitter.com/GdTvMFN2KM
REKLAMAREKLAMA— David Paton (@cricketwyvern) October 8, 2021
Suteikia imunitetą, bet negarantuoja visiškos apsaugos nuo viruso
Iš tiesų tai tokios žinutės neturėtų nei stebinti, nei kažkaip neraminti dėl dviejų paprastų priežasčių. Visų pirma, nė viena COVID-19 vakcina visiškai neapsaugo nuo užsikrėtimo rizikos. Virusu įmanoma užsikrėsti net ir pilnai pasiskiepijus, ir apie tai buvo skelbiama dar tada, kai tik pasirodė pirmosios vakcinos. Vakcinacijos visiškos apsaugos suteikimo sėkmė daug priklauso nuo vyraujančios tuo metu koronaviruso atmainos, žmogaus imuninės sistemos būklės, susiformavusio imuniteto ir kitų faktorių.
„Vakcinos, kurias mes dabar naudojama, yra įvedamos į rankos raumenį. Tai suteikia galimybę įgyti gerą bendrą imunitetą ir tuo pačiu apsisaugoti nuo sunkių, sudėtingų ligos formų. Tačiau tai nebūtinai duos gerą paviršinį imunitetą gleivių lygyje“, – „Le Figaro“ aiškino medicinos biologijos ir imunologijos profesorius Michelis Cogne.
Tačiau viruso „vartai į organizmą“ būtent ir yra nosies gleivinė. Kai kurie mokslininkai perspėjo dėl to, kad dabartinių vakcinų galimybės sustabdyti viruso patekimą į organizmą gali būti miglotos dar prieš vakcinacijos pradžią.
Tačiau tai yra tik šalutinė priežastis, kodėl užsikrėtusiųjų koronavirusu gali būti daugiau tarp skiepytų negu neskiepytų tokiose šalyse, kaip Prancūzija, Didžioji Britanija ar Izraelis. Didžiojoje Britanijoje ar Prancūzijoje skiepytų visų gyventojų dalis (įskaitant ir vaikus) jau sudaro apie 68 proc. Todėl nėra nuostabu, kad sudarydama beveik 3/4 visos populiacijos teigiamą koronaviruso testo rezultatą, esant ligos protrūkiui ir faktiškai neribojant visuomenės gyvenimo, dažniau gauna paskiepytoji dalis. Virusas niekur neišnyko dėl vis dar nepakankamo visuotinės vakcinacijos lygio ir naujos, atsparesnės vakcinai atmainos atsiradimo.
Atsipalaidavimas ir ribojimų nutraukimas
„Jeigu 100 proc. žmonių segtųsi saugos diržus, tai mirtinų nelaimių kelyje skaičius sumažėtų, tačiau visos mirtys 100 proc. būtų žmonės, kurie prisisegė saugos diržus. Tai nereiškia, kad saugos diržai neveiki“, – dar šią vasarą „CBC News“ aiškino Kanados epidemiologas Rajus Deonandanas.
Maža to, dar veikia ir tai, kad Didžiojoje Britanijoje jau ilgą laiką yra panaikinti visi anksčiau galioję ir viruso plitimą stabdę koronaviruso ribojimai, o vakcinuoti žmonės susiduria su statistiškai dažnesniu jo poveikiu: pasireiškia atsipalaidavimo faktorius, mažiau patikrinimų ir saviizoliacijos, dažnesni apsilankymai tose vietose, kur yra didesnė rizika užsikrėsti, pažymi ekspertai.
Išaugusi užsikrėtimo rizika priklauso ne nuo vakcinacijos, o nuo to, kad vakcinuoti asmenys grįžo prie savo ankstesnio gyvenimo, nepaisant to, kad virusas vis dar yra tarp mūsų, o dažnai ir leidžia sau laisvesnį elgesį negu nevakcinuotieji.