Stipriosios demokratinės šalys vis labiau pasitiki autoritariniais režimais, konstatuoja viena pagrindinių žmogaus teisių stebėjimo organizacijų pasaulyje „Human Rights Watch“ (HMR).
Ketvirtadienį paskelbtoje kasmetinėje ataskaitoje apie demokratijos padėtį pasaulyje HRW tvirtina, kad JAV ir Europos Sąjunga (ES) elgėsi pernelyg skubotai pripažindamos tokias „apsimestines demokratijas“ kaip Pakistanas, Egiptas, Etiopija ir Kazachstanas, kuriose yra ryškiai ignoruojamos pagrindinės pilietinės ir politinės teisės.
„2007 metais per daug valstybių <...> elgėsi taip, tarytum rinkimai būtų pakankamas demokratijos įrodymas. Taip elgėsi ir Vašingtonas, ir Briuselis ir Europos sostinės“, - teigiama ataskaitoje.
Pasak HRW tyrimų direktoriaus Kennetho Rotho, kai autokratijos apsimeta demokratijomis, visame pasaulyje vyksta „demokratijos nuvertėjimas“ .
Anot jo, prie demokratijos standartų menkinimo prisidėjo ir George W. Busho administracija, kuri pradėjo taikyti „neaiškią“ demokratijos sąvoką. Supaprastintas, ne žmogaus teisėmis paremtas, požiūris į demokratiją atsispindi Vašingtono tolerancijoje tokioms šalims kaip Pakistanas, su kuriomis jis bendradarbiauja "kare prieš terorizmą".
Pasak HRW, viena pagrindinių priežasčių, kodėl Vakarams nepavyksta įveikti tokių režimų kaip Bahreine, Jordanijoje, Nigerijoje, Rusijoje ir Tailande, yra tai, kad nėra griežtai teisiškai apibrėžta demokratijos sąvoka.