Lėtėjant rinkos augimui, mažės ir pavienių vaistinių, ir jų tinklų, teigia vaistininkai. Smulkieji prekybininkai taip pat įspėja apie gresiantį monopolį.
„Ne dovana“ – taip apie šių metų pradžią sako vaistinių vadovai, kadangi penkerius metus augusi vaistų rinka, šiemet rodo priešingas tendencijas. Per pirmąjį šių metų ketvirtį rinka augo bene triskart mažiau nei įprastai tokiu metu.
Viena priežasčių – įsisukusi infliacija. Dažnas „Panoramos“ kalbintas pašnekovas sako perkantis tik būtiniausius vaistus. Žmonės taip pat sako pastebėję, kad per reklamines akcijas suteikiamos mažesnės nuolaidos nei iki šiol.
Vaistinės atvirai sako, kad apyvartos arba padidėjo nežymiai, arba mažėjo. Teigiama, kad esant tokiai situacijai vaistinių rinka pakartos mažmeninės prekybos scenarijų: koncentracija didės, žaidėjai stambės.
Tikrai dar stambės. Monopolis bręsta. O, kai jis bus, tai tikrai atsisuks prieš gyventojus“, – „Panoramai“ teigė vaistinių asociacijos „Provifarma“ pirmininkė Janina Urbienė.
Tačiau vieno vaistinių tinklo pardavimo vadovas Andrius Neniškis tokius nuogąstavimus neigia argumentuodamas tuo, kad rinkoje išliks pakankamai daug žaidėjų.
„Manome, kad vaistinių rinkoje turėtų būti keturi pagrindiniai žaidėjai, tai yra pakankamas skaičius, kad susidaryti monopolijai būtų sudėtinga. Vaistų gamintojų įtaka taip pat yra nemaža šituose procesuose. Monopolijos sąlygos mūsų rinkoje vargu ar susiformuos“, – sako jis.
Manoma, kad išliks tik tos pavienės vaistinės, kurios įsikūrusios gerose vietose, pavyzdžiui, gydymo įstaigose. Vaistinių atstovė sako, kad jau dabar šalyje beveik neliko gamyba užsiimančių mažųjų vaistinių, nes tokios nėra pelningos.
Išlikusias smaugia kylančios šilumos bei kitos kainos. Be to, trūksta specialistų – šiuos didesnėmis algomis vilioja tinklai.
Irma Janauskaitė, Jūratė Anilionytė, Reda Gilytė, Saulė Gedrimaitė