Vaistinių tinklo „Camelia‘ vaistininkas Rimvydas Blynas pastebi, kad sausį pacientai apie savo tikslus užsimena ir farmacijos specialistams, tačiau taip pat po kurio laiko vėl apsilankius vaistinėje prisipažįsta, kad užsispyrimas įgyvendinti pokyčius gana greitai išblėso. Tad kokių žingsnių reikėtų imtis, kad naujamečiai pažadai neliktų neišpildyti?
Antrasis metų penktadienis simboliškai vadinamas Pažadų laužytojų diena. Skaičiuojama, kad būtent tada dažniausiai nustojama siekti užsibrėžtų tikslų ir grįžtama prie ankstesnio gyvenimo būdo. Pasak vaistininko R. Blyno, įprastai taip nutinka tada, kai pasirenkama strategija „viskas arba nieko“.
„Žmonėms neretai atrodo, kad jeigu jie nusprendė maitintis visavertiškai ir vengti saldžių ar sūrių užkandžių, tačiau kartą nesusilaikė ir suvalgė bulvių traškučių, reiškia, kad naujamečio pažado įgyvendinti nepavyko ir nebeverta nė bandyti. Tačiau dar prieš išsikeliant bet kokį tikslą svarbu suprasti, kad tokie „atkryčiai“ yra visiškai normali proceso dalis ir jų išvengti nepavyks, tad suklupus tikrai verta grįžti prie pradėto darbo“, – pranešime spaudai sako vaistininkas.
Planuokite kuo tiksliau
R. Blynas pasakoja, kad bene dažniausiai girdi pažadus atsikratyti žalingų įpročių, antsvorio, pradėti sportuoti, maitintis sveikiau ar subalansuoti darbo-poilsio režimą. Visi šie ketinimai, anot vaistininko, išties sveikintini, tačiau reikėtų nepamiršti nusistatyti taisyklių, ką laikysite tikslo vykdymu, o ką – nukrypimu nuo jo.
„Svarbu kuo tiksliau įsivardyti, ko tikimės. „Maitintis sveikiau“ nėra tinkamas tikslas, tad galbūt vietoje abstraktaus pažado verčiau siekti kasdien suvalgyti penkis skirtingus vaisius ir daržoves, nevalgyti greitojo maisto restorane dažniau nei kartą per mėnesį ar pan. Konkrečius tikslus įgyvendinti daug lengviau“, – pataria R. Blynas.
Vaistininkas priduria, kad taip pat reikėtų pasistengti suvaldyti savo lūkesčius. Pasitaiko atvejų, kai žmonės pirmomis sausio dienomis užsirašo į sporto klubą, persistengia kasdien ten praleisdami ilgas valandas ir po savaitės ar dviejų viską meta, nes nusivylė pamatę, kad pokyčiai taip greitai neišryškėja. Išsikėlus realistiškus lūkesčius sumažės rizika pasiduoti.
Anot R. Blyno, kartais gali padėti tikslo skaidymas etapais. Pavyzdžiui, pradėję maitintis sveikiau, iš pradžių tiesiog ribokite saldumynus. Kai tai taps įpročiu, įtraukite pažadą gerti daugiau vandens. Kai pastebėsite, kad ir šį punktą sekasi įgyvendinti, prie sąrašo pridėkite jums reikalingų maisto papildų vartojimą. Tokie maži žingsneliai leis nepasiduoti ilgėliau ir padindins tikimybę metus užbaigti išsiugdžius naują įprotį.
„Panaši tendencija pastebima ir pradėjus vartoti maisto papildus. Pasitaiko pacientų, kurie skundžiasi nepastebėję teigiamo poveikio po savaitės ir nutraukia maisto papildų vartojimą. Visgi, jeigu tam tikrų vitaminų ar mineralų stoka yra didesnė, gali prireikti ilgesnio laiko. Svarbu nepamiršti, kad jeigu gydytojas arba vaistininkas nerekomendavo kitaip, daugelį preparatų svarbu vartoti kursais – vieną jį dažniausiai sudaro trys mėnesiai“, – primena R. Blynas.
Tinkamiausias laikas – dabar
Naujų metų pradžia, pirmadienis, gimtadienis ar kitos svarbios datos dažnai tampa priežastimi imtis pokyčių, nes jos leidžia palikti praeities suklupimus už nugaros. Visgi vaistininkas ragina per daug neprisirišti prie kalendorinių datų ir, jeigu norite imtis pokyčių, verčiau nelaukti.
„Visi esame linkę bent truputį atidėlioti, tad laukiame tos tinkamos datos. Tai nėra blogai, bet jeigu kalbame apie žalingus įpročius, jų reikėtų atsikratyti kuo greičiau. Pavyzdžiui, dar likus kelioms savaitėms iki Naujųjų metų, galite pradėti juos praktikuoti rečiau. Taip, tikėtina, pokyčiai bus sklandesni, o ir teigiamas permainas pamatysite anksčiau“, – komentuoja R. Blynas.
Papildomu motyvu įgyvendinti pažadus gali būti ir nauda, kurią gauname pakeitę gyvenimo būdą. Vaistininko nuomone, visada verta pasidomėti, kuo naudingas mūsų pažadas. Pavyzdžiui, tyrimai rodo, kad metus rūkyti po 10 metų plaučių vėžio išsivystymo rizika sumažėja perpus – tai puiki priežastis ir neatidėlioti sprendimo, ir nepasiduoti, kai sunku.
Nebijokite kreiptis patarimų
Sekti, kaip sekasi laikytis užsibrėžto tikslo, gali padėti įvairios tam skirtos mobiliosios aplikacijos bei artimieji. Pastarųjų palaikymas gali ne tik įkvėpti nepasiduoti, bet ir sumažinti pagundų riziką – artimieji tiesiog „nebeves iš kelio“. Įgyvendinant tam tikrus tikslus, gali prireikti ir ekspertų pagalbos. Vaistininkas ragina nebijoti konsultuotis su gydytojais ar vaistininkais, ypač tada, kai naujametiniai pažadai yra susiję su sveikata.
„Tarkime, metantys rūkyti dažnai dalijasi patirtimis, kaip jiems nepavyko. Tarp jų tikrai yra ir tokių, kurie nežino, kad šį kelią gali palengvinti tam skirtos priemonės, tokios kaip nikotino pleistrai ar guma. Besiskundžiantys energijos stoka neretais atvejais meta aktyvų sportą, nė neišsiaiškinę, kas už to slypi – galbūt organizmas stokoja vitaminų ir mineralų, o galbūt miego režimas nėra tinkamas ir reikėtų pasidomėti melatonino maisto papildais ar nurimti padedančiais žolelių ekstraktų preparatais. Tad visada verta prisiminti – jeigu nesidomėsi ir nepasiteirausi, galbūt ir neatrasi tinkamo būdo“, – dalytis iššūkiais drąsina vaistininkas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!