JAV mokslininkai nustatė, kad meticilinui atsparus auksinis stafilokokas (MRSA) gyvena amerikiečių namuose ir sugeba plisti tarp jų. Tokią išvadą priėjo mikrobiologės A.- C. Uhlemann vadovaujama Kolumbijos universiteto medicinos centro Niujorke mokslininkų grupė.
Ištyrę šio stafilokoko migraciją tarp dviejų Niujorko gyvenamųjų rajonų, mokslininkai atrado, kad ne tik viešosios erdvės, bet ir gyvenamieji namai potencialiai yra pavojingi sveikatai.
Pranešama, kad buvo tiriami vieno iš meticilinui atsparaus auksinio stafilokoko štamo USA300, paplitusio šiaurinėje Manheteno dalyje ir Bronkse, migracijos keliai. Šiuose rajonuose būtent MRSA pastaraisiais metais tapo odos ir minkštųjų audinių infekcinių ligų epidemijos priežastimi. Pavyzdžiui, 2009 m. dėl šio štamo užfiksuota beveik 75 proc. užsikrėtimo auksinio stafilokoko bakterijomis už gydymo įstaigų ribų atvejų šiauriniame Manhetene, praneša „Examiner.com“.
Mokslininkai sekvenavo 400 izoliuotų stafilokoko bakterijų, paimtų iš 161 asmens nuo 2009 iki 2011 m., genomus ir palygino gautus rezultatus su sveikų žmonių nešiojamų bakterijų pavyzdžiais. Taip pat buvo lyginami duomenys apie pacientų ligos istorijas, antibiotikų vartojimo dažnumą, geografinę ligonių namų buvimo vietą. Taip buvo siekiama išsiaiškinti štamo USA300 plitimo kelius.
Izoliuotų bakterijų genetinis panašumas vieno gyvenamojo namo ribose lyginant su tomis, kurios migruoja tarp gyvenamųjų namų, privertė tyrėjus padaryti išvadą, kad konkrečiuose namuose gyvenantys žmonės dažnai keičiasi auksinio stafilokoko štamais. Kai kuriuose namuose buvo aptikta kelių USA300 atmainų, o tai verčia manyti, kad šie mikroorganizmai pateko į namus iš išorės, pavyzdžiui, ligoninės ar sporto klubo.
Mokslininkų teigimu, auksinio stafilokoko štamas USA300, kuris iš pradžių buvo aptinkamas tik viešosiose miesto erdvėse, dabar yra plačiai paplitęs ir ligoninėse, ir gyvenamuosiuose būstuose. Tyrimo autoriai pabrėžia, kad šių pavojingų bakterijų plitimą skatina perteklinis antibiotikų vartojimas, nes nedidelės jų dozės padeda bakterijoms įgyti atsparumą vaistams. Mikrobiologai ragina maksimaliai sumažinti nekontroliuojamą antibiotikų vartojimą, įskaitant įvairius antibakterinius muilus, priešingu atveju sunkios pasekmės gali laukti visos žmonijos, sakoma pranešime.