Pas gerus vaistininkus sugrįžtamaKą daryti tiems, kurie vaistinėse reti svečiai ir mažai nusimano apie veikliąsias medžiagas? Belieka tartis su vaistininku. Pasak jų, dalis žmonių vadovaujasi paprasčiausia – taupymo strategija ir džiaugiasi radę pigiausių vaistų, kiti įsitikinę, kad brangesni – veiksmingesni, todėl vaistininko prašo „tų geresnių“, o dar kiti išvis nemėgsta bandyti naujovių ir visada renkasi tik tai, ką jau žino ir yra išbandę.
„Patarimas – didelė atsakomybė. Žinoma, visada norisi žmogui kuo geriau pagelbėti, išklausinėti, ko jam tikrai reikia. Juk farmacija nestovi vietoje, vaistų sudėtys tobulėja, todėl kartais pigiau ir naudingiau sveikatai įsigyti ne seniai žinomą, o, pavyzdžiui, tik vos brangesnį preparatą, kurio reiktų suvartoti perpus mažiau ir užtektų ilgiau. Bet visko pasitaiko, kartais tenka likti ir nesuprastam už norą pagelbėti, – sakė „Camelia“ vaistininkė Virgilija Bečelytė. – Kiekvienas žmogus pasirenka savo vaistinę ir savo vaistininką. Pas gerą vaistininką žmonės nuolat grįžta, susiranda jį, net kai jis pradeda dirbti kitame miesto gale.“
Galima nemokamai užsisakyti
Esate gana patyręs ir tiksliai žinote, ko norite? Naudinga žinoti, kad bet kurioje vaistinėje vaistų galima ir užsisakyti, net pačių nepopuliariausių, kurių kartais nerandate. Beje, vaistai gali „dingti“ iš vaistinės dėl kelių esminių priežasčių: gamintojas jo pagamino nepakankamai ir dėl to jo nėra Lietuvoje arba vaistinė tiesiog jį staiga išpardavė. Abiem atvejais nebūtina gaišti laiko lakstant iš vaistinės į vaistinę. Jeigu tik Lietuvoje yra nors viena reikiamo receptinio vaisto dėžutė, vaistinė pagal įstatymus jį turi užsakyti ir atvežti net į mažiausios gyvenvietės vaistinę. „Daugiausia per keturias darbo dienas esame įpareigoti parūpinti reikiamų receptinių vaistų, tačiau didžiuosiuose miestuose dažniausiai susitvarkoma ir per pusdienį“, – komentavo vaistininkė V. Bečelytė. Ji teigė, kad tokia pat tvarka vadovaujamasi, kai reikia ir nereceptinių vaistų. Svarbiausia – vaisto kaina vartotojui dėl to nesikeičia, o užsakymai priimami nepriklausomai nuo to, ar vaistas kainuoja kelis, ar keliasdešimt litų.
Jeigu išmanote apie vaistus ir jums reikia preparato, kuriuo Lietuvoje neprekiaujama, nes jis neregistruotas, išeitis taip pat yra. Galite kreiptis į savo gydytoją, kuris išrašys specialią vaisto deklaraciją, o ją pateikę bet kurioje vaistinėje, galėsite ramiai laukti, kol vaistinė jį ras ir atgabens.
Mitas apie pigius vaistus
Pasitaiko, kad nėra būtent to vaisto, kuris priklauso pigiausių kategorijai. Anot V. Bečelytės, taip nutinka dėl gamintojų kaltės: „Priešingai, nei mano kai kurie pirkėjai, taip yra ne dėl to, kad vaistininkai jų neužsako. Paprasčiausiai vaisto pritrūkstama ir nėra iš kur jo paimti. Belieka laukti, kol gamintojai išspręs kilusias tiekimo ar gamybos problemas. Neturėti pigesnių vaisto alternatyvų vaistinei ir pirkėjams yra abipusiškai nenaudinga.“ Jeigu norite įsitikinti, ar tikrai vaisto šiuo metu Lietuvoje nėra, apsilankykite Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos tinklalapyje. Ši tarnyba privalo informuoti apie visus registruotų vaistinių preparatų tiekimo sutrikimus ir atnaujinimą.