Papildomo mokesčio transporto bendrovėms idėja buvo įgyvendinta lapkričio 15 dieną. Visiems sunkvežimiams, kurių maksimali masė yra didesnė nei 12 tonų, dėl jų kenkimo federaliniams keliams yra taikomas 1,53 rublio tarifas už vieną nuvažiuotą kilometrą. Tarifas dar turės didėti kol 2018 pasieks 3,06 rublio už kilometrą.
Nors valdžios tarnybos džiaugiasi papildomais keliais šimtais milijonų rublių, kuriuos jau pavyko „uždirbti“ per pirmąsias penkias „Platon“ gyvavimo dienas, patys kelininkai vis labiau tūžta. Prie lapkričio 11-ąją prasidėjusių protesto akcijų jau prisijungė Pamaskvės, Novosibirsko, Uljanovsko, Volgogrado sričių, Krasnojarsko ir Krasnodaro kraštų, Karelijos respublikos, Dagestano ir kitų miestų, bei regionų tolimųjų reisų vairuotojai.
Pirmąją protesto dieną daugiau nei 20 miestų, įskaitant ir Maskvos ar Sankt Peterburgo, vairuotojai lygiai vienai valandai sustojo autostradų pakelėse, arba važiavo minimaliu greičiu dešinėje kelio pusėje. Lapkričio 19-ąją Rusijos tolimųjų reisų vairuotojai organizavo akciją „Sraigė“: stovi šalikelėse arba lėtai važiuoja įjungę avarinį ženklą. Kai kuriuose miestuose vairuotojai pasirinko „nuolat per perėją vaikštančių pėsčiųjų“ akciją, kurios metu šimtai vairuotojų pirmyn-atgal vaikščiojo per nereguliuojamą perėja, taip sudarydami kilometrinius kamščius.
Dagestano vairuotojai pasiruošę žygiui į Maskvą
Protesto akcija Dagestane tęsiasi jau savaitę, tačiau vietos pareigūnai atsisako išeiti pabendrauti su vairuotojais, o televizijos ir beveik visa žiniasklaida visiškai nutyli apie regione vykstančią nepasitenkinimo akciją, rašoma „Novaja gazeta“.
Protestuojančiųjų plakatuose – užrašai „Platonui – ne“ ir „Lapkričio 30-ąją užblokuosime MKAD'ą (Maskvos žiedinė automagistralė)“.
Anot protesto akcijos dalyvių, krovinių pervežimas – vienas iš svarbiausių Dagestano pajamų šaltinių. Į Dagestaną atvyksta ir kaimyninės Čečėnijos respublikos gyventojai, kuriems ten protestuoti yra „uždėtas griežtas tabu“.
Pačiame Dagestane šalia tolimųjų reisų vairuotojų budi OMON pareigūnai, tačiau masinių areštų nevykdo.
Prognozuoja caro likimą
Internete buvo paviešintas vieno iš tolimųjų reisų vairuotojų, kuris aštriai pasisakė prieš šalies prezidento Vladimiro Putino ir premjero Dmitrijaus Medvedevo vykdomą politiką, vaizdo įrašas.
Vyras, kreipdamasis į rusų lyderį, tvirtina, kad šis „nedirba“ ir dalina ministrų portfelius korupcionieriams.
„Kaip konstuticijos garantas, Putinas neveikia… Nė vienas ministras nenuimtas. O jeigu ir nuimtas, savanoriškai jį išsiuntė, vietoje korupcionieriaus jis paskyrė dar blogesnį korupcionierių… Todėl yra byra viskas, todėl mes visur atsiliekame, todėl vyksta brolžudystė. Todėl mūsų jaunuoliai važiuoja į Ukrainą, važiuoja į Siriją, važiuoja į Gruziją… Deputatai… Kaip tušti riešuto kevalai ten sėdi“, – pasakoja vairuotojas į kamerą.
Taip pat protesto akcijos dalyvis priminė, kad 1917-ųjų liaudies nepasitenkinimas virto caro Nikolajaus II nuvertimu, ir pridūrė, kad rusai visada gali nuversti dabartinę valdžią.
„Manau, kad 1917 metais carą Nikolajų II „nuvertė“ už tai, kad jis nėjo kartu su liaudimi. Mes taip pat galime nuversti putinišką ir medvedišką politiką“, – pridūrė pasipiktinęs aktyvistas.