Prieš prasidedant Lietuvos transporto darbuotojų profesinių sąjungų forumui, Vairuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Ramūnas Narbutas išplatino viešą pranešimą, kuriame reikalaujama imtis priemonių dėl vairuotojų darbo apmokėjimo tvarkos pakeitimo.
„Tolimųjų reisų vairuotojų darbas yra tiesiogiai susijęs su komandiruotėmis. LR garantijų komandiruotiems darbuotojams įstatymo Nr. X-199, išleisto 2005 gegužės 12 d., 1 punkte teigiama, kad komandiruotam darbuotojui, neatsižvelgiant į teisę, taikytiną darbo sutarčiai ar darbo santykiams, turi būti taikomos tos valstybės, į kurios teritoriją darbuotojas siunčiamas laikinai dirbti, norminių teisės aktų, įskaitant praplėstų kolektyvinių šakos ir teritorinės sutarčių, nuostatos:
1) dėl maksimalaus darbo laiko ir minimalaus poilsio laiko trukmės;
2) dėl minimalių kasmetinių mokamų atostogų trukmės;
3) dėl minimalaus darbo užmokesčio, įskaitant apmokėjimą už viršvalandinį darbą.
2 punkte teigiama „Dienpinigiai, išskyrus su komandiruote susijusias faktines kelionės, nakvynės ir maitinimo išlaidas, laikomi minimalaus darbo užmokesčio dalimi".
Vadinasi, darbuotojui, komandiruotam dirbti į bet kurią ES šalį, taikytinas tos šalies minimalus atlygis, jeigu jis nėra mažesnis už Lietuvos minimalų atlygį. Deja, šios įstatymo normos dauguma nesilaiko.
Tolimųjų reisų vairuotojai dirba už 840 Lt. neto, nes dienpinigiai skirti maitinimosi išlaidoms ir nakvynei. Vyriausybės nutarimu, dienpinigiai gali būti mažinami iki 50%. Vairuotojai, norėdami gauti darbą sutinka su tokia sąlyga, nes žodžiu jiems žadama mokėti už kilometrus.
Grįžus iš komandiruotės, dalis pinigų (nemažiau 1040+1 Lt bruto už mėnesį, arba nemažiau 6,31+1 Lt už valandą) rodoma kaip atlyginimas, likusi dalis išmokama kaip dienpinigiai, nemokant mokesčių valstybei, nes Vyriausybė leidžia tokiomis sąlygomis neapmokestinti dienpinigių.
Pastaruoju metu padažnėjo atvejų, kai išmokami dienpinigiai įvairiais būdais mažinami iki leistinos minimalios ribos, prisidengiant neteisėtais atskaitymais už kurą, mobilius telefonus ar sprogusias padangas.
Reikalaujame:
1. LR Vyriausybę panaikinti Vyriausybės nutarimą Nr.10.1, priimtą 2005 m. sausio 31 d., dėl LR Vyriausybės 2004 m. lapkričio 3 d. nutarimo Nr. 1365 „Dėl išlaidų, susijusių su tarnybinėmis komandiruotėmis, dydžio ir mokėjimo tvarkos pakeitimo“ ir visiškai atstatyti LR Vyriausybės nutarimą Nr. 1365, priimtą 2004 m. lapkričio 3 d.
2. Vykdant kolektyvines derybas su Lietuvos vežėjų asociacija LINAVA, reikalauti susitarti dėl šakinio valandinio tarifinio atlygio, kuris būtų nemažiau 2 minimalūs valandiniai įkainiai (dabar 4,85 Lt už val.).
Siekdami šių reikalavimų įgyvendinimo, vairuotojai - Vairuotojų profesinės sąjungos nariai – yra pasiryžę organizuoti įvairias protesto akcijas iki šakinio streiko“.