Kauniečiui Juozui nemalonią žinią pranešė Mokesčių inspekcija. Esą jis skolingas 60 eurų, mat nesumokėjo paskirtos nuobaudos. Vyras suskubo pinigus pervesti.
„Baudos numeris, ROIK tas numeris, parašytas, o už ką ta bauda – ne, tai aš galvoju tų baudų, maža ką, nesi šventas gyvenime, prisidarai kažką. Aš iš karto susimokėjau, 60 eurų buvo nurodyta. Jau antstoliai beldžiasi į duris“, – sako kaunietis Juozas Surblys.
Bet vis kirbėjo, kur ir kokioms kelių eismo taisyklėms nusižengė, tad ėmė aiškintis.
„Žiūriu, kad aš turiu susimokėti, kad važiavau be technikinės, be draudimo ir dar su „Crysler“, kurį aš senų senovėje pardavęs“, – pasakoja J. Surblys.
Jo rankose ir nutarimas, privertęs aiktelėti: „Kilo ir pasipiktinimas, ir nustebimas, kaip čia taip galėjo būti, nes mes tą „Crysler“ su žmogumi, kuris pirko, kaip ir persirašėme dokumentus, pirkimo-pardavimo sutartį.“
Juozas iš „Regitros" pasiėmė ir dokumentus, liudijančius „Crysler“ pardavimo sandorį. Bet kai galiausiai prisibeldė iki pareigūnų, paaiškėjo, kad šioje istorijoje kuriozų dar daugiau.
„A, beje, sakau, žiūrėkite, nuotrauka ten yra, parodykite, kaip jis čia atrodo, kaip galėjo padaryti, nes kai pardaviau, jau buvo sulūžęs visas. Žiūriu ant traliuko važiuoja, aš taip už galvos susiėmiau, žiūriu į tą pareigūnę, sakau, ar čia normalu taip“, – teigia J. Surblys.
Nebūtą pažeidimą užfiksavo vadinamieji vartai – transporto kontrolės sistema prie Rumšiškių. Lietuvos kelių policijos tarnybos specialistai sako, tokių atvejų pasitaiko itin retai.
„Paprasčiausiai kokį valstybinio numerio ženklą pamato, tą ir nuskaito. Tačiau tai vienetiniai atvejai, kai yra nuskaitomi valstybinių numerių ženklai transportuojamo automobilio“, – kalbėjo administracinių nusižengimų poskyrio viršininkė Stasė Stankevičienė.
Kompiuteris suformuoja nusižengimo protokolą. Ir automatiškai išsiunčia paskutiniam duomenų bazėje matomam valdytojui. Taip nutiko ir Juozui. Vyras besiaiškindamas sugaišo keletą dienų, bet pinigus atgaus.
„Parašiau prašymą kepurėlę nusiėmęs, atsiprašau, kompiuterį, pažiūrėkit, gal jūs suklydot“, – sako J. Surblys.
Vyras žodžių į vatą nevynioja… Esą baudos skiriamos net nepatikrinus duomenų: „Policija sau pokšt 60 tau, 30 tau ir tu jau aiškinkis, kaip nori, šaudo į mumis baudom pūkšt, pūkšt, kaip terminatorius.“
O kiti, jei bauda menka, net nesivargina aiškintis. Taip nutiko ir kauniečiui Vaidui. Jo automobilį, neva viršijusį greitį, užfiksavo vadinamasis trikojis.
„Perskaitau koordinates, įsivedu, išgoglinu ir pasirodo man atsiunčia, kad po penkių penkios aš buvau prie devinto forto, nors mano darbas čia, Dainavoj, ir aš jį baigiu penktą, tai po penkių penkios aš ten niekaip negalėjau būti“, – pasakoja kaunietis Vaidas.
Kadangi bauda siekė tik kelis eurus, kaunietis ją sumokėjo ir numojo ranka.
„Neužsiimsiu aš dėl 5 eurų tokiu dalyku, bet per visą Lietuvą susidaro, jei taip dažnai nutinka, nemažą sumą susigaudo“, – teigia Vaidas.
Tokias situacijas internautai dažnai aptaria ir socialiniuose tinkluose. Jų sako ne vieną girdėjęs ir Justinas.
„Ne vienas žmogus sakė, gavo baudą, atėjo, pasižiūrėjo pagal koordinates, kad niekada ten nebuvęs. Automatizuotos sistemos jos ne visai patikimos ir gali klysti“, – kalbėjo kaunietis Justinas.
Pasak Kauno kelių policijos vadovo, vadinamieji trikojai per dieną įamžina šimtus pažeidėjų, tad nesusipratimų pasitaiko.
„Yra buvę atvejų, kai buvo netikslios koordinatės, pareigūnas netiksliai suveda, kitos neišsitrina koordinatės ir tiesiog tu padarai pažeidimą Kėdainiuose, o tau rodo, kad Kaune. Yra buvę atvejų, kai nuskaito netiksliai automatiniu būdu valstybinius numerius, pvz., C raidė, o nuskaito kaip“, – sako Kauno kelių policijos vadovas Vigintas Lukošius.
Pareigūnai pataria, jei kyla abejonių dėl baudos, geriau pasiaiškinti. Jei esate nekaltas, jos išvengsite, o bus nubaustas tikrasis pažeidėjas.