Šiauliuose jau veikia nauji automobilių stovėjimo automatai, tačiau į naujas apmokestintas aikšteles vairuotojai arba nevažiuoja, arba pastatę automobilį nemoka už stovėjimą. Matyt, ilgai nekontroliuoti jie priprato būti nebaudžiami. Tiesa, baudų dar neskirta, bet duomenys jau renkami.
„Kur nori, ten statyk“
Pastaruoju metu šiauliečiai vairuotojai, pastatę automobilį mokamoje aikštelėje, dažnai už stovėjimą nemokėdavo, nes automatai neveikdavo: prarydavo pinigus, o čekio neduodavo. Nuo birželio 18 d., pirmadienio, norintiems palikti automobilius miesto centrinėje dalyje, mokamose aikštelėse, jau reikia mokėti.
Parkometrai pastatyti trijose naujose vietose: buvusio „Verpsto“ kieme ir kieme prie Šiaulių vyriausiojo policijos komisariato bei Šiaulių apygardos teismo ir Šiaulių rajono apylinkės teismo, pastatyti jie ir Varpo gatvėje priešais buvusią „Eglės“ parduotuvę.
Buvusio „Verpsto“ kieme vairuotojai iš įpratimo stato automobilius, nemokėdami už šią paslaugą. Pirmadienį apie 10 val. ryto tik keli vairuotojai buvo sumokėję už stovėjimą. Buvusio „Verpsto“ administracinio pastato pirmame aukšte įsikūrusioje Šiaulių darbo biržoje dirbanti moteris pasimetusi teiravosi, ką jai daryti. „Čia nuolat pasistatydavau automobilį, o ką dabar daryti? Įstaiga neturi savo kiemo, vadinasi, reikės mokėti“, – svarstė ji.
Didžiuliame kieme prie Šiaulių vyriausiojo policijos komisariato pirmadienio rytą buvo tik kelios mašinos. „Jeigu anksčiau nebuvo kur statyti mašinos, tai dabar kur nori, ten ir statyk. Laisvė, tik mokėti reikia“, – juokavo prie policijos pastato automobilį sumanęs pastatyti šiaulietis.
Minėtame kieme visi vairuotojai buvo tvarkingai sumokėję už automobilio stovėjimą. Kur automobilius statys policijos pareigūnai ir teismų darbuotojai – neaišku. Sumanesni bandys mašiną pastatyti greta esančių daugiabučių namų kiemuose, kurie jau anksčiau darbo valandomis būdavo prigrūsti automobilių.
Nėra zonų
Mokestis už stovėjimo vietą liko tas pats – 1 Lt už valandą. Norintiems sutaupyti siūloma sumokėti 50 Lt už mėnesį. Už automobilių stovėjimą reikia mokėti darbo dienomis nuo 8 iki 18 valandos. Automobilio numeris bus įtrauktas į duomenų bazę, tad kontrolieriai galės lengvai patikrinti, už kuriuos stovinčius automobilius nesumokėta. Tiesa, susimokėjęs mokestį, vairuotojas automobilį galės statyti bet kurioje mokamoje aikštelėje tą laiką, už kurį yra sumokėjęs, tik turėtų nepamiršti, kad mokesčio sumokėjimas nereiškia vietos aikštelėje įsigijimo – gali būti, kad jos visos bus užimtos. Kadangi miestas nėra didelis, vairuotojai galės važiuoti iš vienos mokamos stovėjimo aikštelės į kitą, nemokėdami mokesčio iš naujo – skirtingai nei Lietuvos didmiesčiai, mūsų miestas nėra suskirstytas į zonas, kuriose mokestis už automobilio stovėjimą skiriasi.
Kodėl apmokestintos automobilių stovėjimo aikštelės prie miestiečiams itin svarbių įstaigų? „Jei žmogus atvažiavo į centrą, kur daug valstybinių įstaigų, jis turi turėti galimybę prie jų pasistatyti automobilį. Tai buvo pagrindinis apmokestinimo argumentas“, – tvirtino Vaclovas Vingras, Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas.
Pagal tą patį principą tada reikėtų apmokestinti aikšteles prie poliklinikų ar ligoninių, mokyklų, darželių. Kita vertus, kuo kalti įstaigų darbuotojai? Ar negalėtų savivaldybė parūpinti už simbolinį metinį mokestį už automobilio stiklo užkišamų automobiliui teisę stovėti suteikiančių leidimų.
Leido priprasti
Iš viso Šiauliuose pastatyti 22 automatai, yra per 450 mokamų automobilių stovėjimo vietų. Parkometrus pastatė vilniškė UAB „Stova“, žadanti kontroliuoti, ar vairuotojai sumokėjo už suteiktą paslaugą. Bendrovė 50 proc. pelno pagal sutartį turės sumokėti savivaldybei. Pirmosiomis savaitės dienomis bendrovė žadėjo nedrausmingų vairuotojų smarkiai nekontroliuoti, kad šie priprastų prie naujos tvarkos. Pažeidimų faktai bus perduoti Šiaulių miesto savivaldybei, kurios Viešosios tvarkos skyrius vairuotojams surašys protokolus.
Skyriaus vedėja Vitalija Pelenienė teigė informacijos apie pažeidėjus dar negavusi. Anot jos, yra sukurta sistema, pagal kurią duomenys apie nesumokėjusius už automobilio pastatymą mokamoje aikštelėje bus perduoti per penkias dienas. Taigi pirmadienį jie jau turėtų pradėti plaukti.
Šiauliai – „bandomasis triušis“
Automobilių stovėjimo aikštelių veiklą bendrovė „Stova“ pradėjo 2003 m., o dabar savo klientams Vilniuje ir Kaune jau siūlo 12 modernių saugomų aikštelių su daugiau nei 2500 stovėjimo vietų, stebimų vaizdo kameromis. Šiauliuose tokia paslauga dar neteikiama. Ar bendrovė planuoja aikšteles stebėti vaizdo kameromis, pasiteiravome UAB „Stova“ automobilių stovėjimo veiklos vadovo Artūro Sutkovo.
„Mūsų bendrovės teikiamos paslaugos Vilniuje ir Kaune skiriasi nuo paslaugų, teikiamų Šiauliuose. Dviejuose didžiuosiuose šalies miestuose vairuotojai automobilius stato mūsų aikštelėse su užtvarais, stebėjimo kameromis. Šios aikštelės yra už gatvės ribų. Skirtingai nei šiuose miestuose, Šiauliuose versimės rinkliavos rinkimu gatvėje, pastatę parkometrus, – teigė bendrovės atstovas. – Šią paslaugą šalyje pradedame teikti būtent šiame mieste, tad Šiauliai taps pavyzdžiu kitiems miestams, kartu ir vairuotojams, kad jie suvoktų, jog atvažiavę į miesto centrą, kur daug įvairių įstaigų, turi susimokėti už paliktą automobilį gatvėje.“
Taigi mūsų miestas bendrovei bus savotiškas „bandomasis triušis“. Tikėkimės, kad pirmas blynas neprisvils ir vairuotojai pakeis savo automobilių statymo įpročius. Juk atvažiavus į kokią nors įstaigą centre džiugu rasti laisvos vietos automobiliui, o simbolinis vieno lito mokestis už valandą tikrai nenuskurdins, juk dar ne tiek iššvaistome.
P. Lungė