Uždarbis svečioje šalyje tėvams svarbiau nei paliekamas vaikas. Taip mano valdininkai, emigrantams sugalvoję dar vieną auklėjimo priemonę - už Lietuvoje paliktus vaikus žadama skirti baudas, rašo "Klaipėdos diena".
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atliktas tyrimas atskleidė, kad maždaug pusė emigrantų turi vaikų, bet tik kas antras išvyksta kartu su jais. Tad ši ministerija nemato kitos išeities, kaip tik baudomis drausminti užsidirbti išvykusius tėvus.
Tokiems siūlymams pritaria visų su tokiais vaikais susiduriančių institucijų atstovai.
Vaikai paliekami ne tik seneliams, giminaičiams, bet ir kaimynams, draugams, kartais pažįstamiems tik iš matymo.
Iš pradžių mamos dar siunčia pinigus Lietuvoje likusiai atžalai išlaikyti. Po kurio laiko pinigų šaltinis senka, o galiausiai, kaimynei ar draugei pabodus rūpintis svetimu vaiku, tenka jį atiduoti į globos namus. Arba ieškoti užsienyje gyvenančių tėvų.
Pernai Lietuvoje užfiksuoti net keli atvejai, kai į užsienį išvykstantys tėvai iš karto savo atžalas pasiūlė atiduoti į globos namus, rašo "Klaipėdos diena".
Klaipėdos vaikų teisių apsaugos tarnybos vedėja Gražina Aurylienė tikino: dažniausiai paliekami devynerių metų ir vyresni vaikai. Tačiau jos darbo praktikoje pasitaikė atvejų, kai kitų globai patikimi ir vos metų sulaukę mažyliai.
Susiruošusiems išvažiuoti tėvams patariama jų vaikams skirti laikinąją globą - tokia praktika pradėta taikyti prieš porą metų. Už ją 500 litų pašalpa nemokama, tačiau bėdos atveju nepilnametis nepaliekamas likimo valiai.
Kiekvienoje klasėje esama po kelis vaikus, kurių vienas arba abu tėvai yra emigravę į užsienį. Neretai dėl to nukenčia jų motyvacija mokytis, keičiasi elgesys ir pamokų lankomumas.
Pasak socialinės pedagogės, emigrantų vaikai jaučiasi nesaugūs ir niekam nereikalingi. Tad nusiraminimo ieškoma draugų kompanijose, alkoholyje ar narkotikuose.
33 proc. vaikų iškyla emocinių, psichologinių sunkumų, atsiliepiančių ir ateityje.
Be emigravusių tėvų Klaipėdoje gyveno:
2005 m. - apie 500 moksleivių ir darželinukų;
2007 m. - apie 380 vaikų;
2010 m. - 27 vaikai, kai išvykę abu tėvai ir 565, kai užsienyje dirba vienas tėvų.
Klaipėdos vaikų teisių tarnybos ir Švietimo skyriaus duomenys