• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Danijoje, Suomijoje ar bet kurioje kitoje Šiaurės Europos šalyje nebūtinai verta susirūpinti, jei lauke pamatysite kūdikį, kuris vienas snaudžia šaltyje. Šiose šalyse tėvai paprastai guldo kūdikius į vežimėlius ir leidžia jiems miegoti lauke, nes būdami gryname ore vaikai gali geriau išsimiegoti, skelbia portalas „Business Insider“.

Danijoje, Suomijoje ar bet kurioje kitoje Šiaurės Europos šalyje nebūtinai verta susirūpinti, jei lauke pamatysite kūdikį, kuris vienas snaudžia šaltyje. Šiose šalyse tėvai paprastai guldo kūdikius į vežimėlius ir leidžia jiems miegoti lauke, nes būdami gryname ore vaikai gali geriau išsimiegoti, skelbia portalas „Business Insider“.

REKLAMA

Internete šia tema pradėta kalbėti, kai danų muzikantė Amalie Bruun „Instagram“ paskelbė nuotrauką, kurioje ji su savo 4 mėnesių sūnumi Otto tyrinėja savo sodą. Nuotraukoje Otto buvo prabudęs, tačiau A. Bruun pasidalijo, kad jos sūnus „didžiąją laiko dalį miega lauke“.

Miegojimas lauke turi ir pliusų, ir minusų

Sausį, šalčiausią Danijos mėnesį, žemiausia vidutinė temperatūra siekia apie 3 laipsnius šalčio. Suomijoje, kur tokia praktika taip pat paplitusi, tėvai paguldo kūdikius miegoti lauke, kai temperatūra nukrenta iki maždaug 9 laipsnių šalčio.

REKLAMA
REKLAMA

Po A. Bruun „Instagram“ įrašo nemažai tėvų iš Šiaurės šalių parašė, kad jie taip pat leidžia savo kūdikiams miegoti lauke ir kodėl.

REKLAMA

Kūdikiai lauke gali miegoti ilgiau, jų miegas yra kokybiškesnis ir jie susiduria su mažiau mikrobų, palyginti su tais, kurie miega patalpoje, „Business Insider“ sakė Londone dirbanti miego konsultantė Katie Palmer.

Tačiau ši praktika neapsieina be rizikos. Žiemą miegodamas lauke kūdikis gali peršalti. Vasarą yra rizika nudegti saulėje ir perkaisti. Bet kuriuo metų laiku nerimą kelia pagrobimai, o miestuose – oro tarša.

REKLAMA
REKLAMA

Šiaurės šalių tėvai dažnai palieka miegantį kūdikį lauke, kol eina į restoraną ar tvarko reikalus.

Ar vertėtų kūdikį palikti miegoti vieną?

Šiaurės šalyse tėvai paprastai yra labiau pasitikintys nei JAV, todėl gali nesukti galvos, ar palikti miegantį kūdikį vežimėlyje lauke, kol eina į restoraną ar užkąsti. Daugeliui tėvų geriau palikti kūdikį vieną lauke, nei vežti jį į triukšmingą aplinką, kur jis gali būti trikdomas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau kai kurie miego ekspertai teigia, kad kūdikio niekada nereikėtų palikti miegoti vieno, nesvarbu, ar jis miega patalpoje, ar lauke.

„Mano rūpestis yra priežiūra“, – „Business Insider“ sakė Atlantoje (Džordžijos valstija) dirbanti pediatrė daktarė Jennifer Shu. Pasak jos, jei tėvų nebus šalia, jie nesužinos, pavyzdžiui, ar kūdikis nustojo kvėpuoti.

REKLAMA

Norėdami apsisaugoti, tėvai kūdikius deda į miegmaišį arba vežimėlyje laiko termometrą.

Būtina užtikrinti kūdikių saugumą

Tėvai, kurie savo kūdikius miegoti guldo lauke, paprastai įgyvendina keletą priemonių, kad užtikrintų kūdikių saugumą.

Kai kurie tėvai naudoja vežimėlius su užfiksuojamais ratais ir pleištais, kurie neleidžia vežimėliui nuvažiuoti, sakė J. Shu. Viena motina iš Suomijos, komentavusi A. Bruun „Instagram“ įrašą, sakė, kad į vaiko vežimėlį įdeda termometrą, kad galėtų stebėti temperatūrą lauke.

REKLAMA

Tėvai eina taip toli, kad prie vežimėlio pritvirtina vaizdo monitorių, kad galėtų stebėti kūdikį iš tolo, sakė J. Shu. Jie taip pat gali suvynioti savo kūdikius į vilnonius drabužėlius, sukišti juos į miegmaišį ir naudoti apšiltintus vežimėlius, pridūrė daktarė J. Shu.

Tai dalis šiauriečių kultūros

Danijoje vaikų darželiuose dažnai yra net miegui lauke skirta vieta.

„Tai jų paprotys, – pasakojo J. Shu „Business Insider“ apie Šiaurės šalių tėvus, kurie savo vaikus migdo lauke. – Jie, matyt, yra pasiruošę“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiaurės šalių kultūroje vaikai skatinami kuo daugiau laiko praleisti lauke.

Šiaurės šalyse tėvai teikia prioritetą kuo ilgesniam vaiko buvimui lauke, dažnai remdamiesi šūkiu: „Nėra tokio dalyko kaip blogas oras, yra tik bloga apranga“, – pažymėjo pediatrė.

Remiantis šia filosofija, kūdikiai ir vaikai gali eiti į lauką bet kuriuo metų laiku, jei tik yra tinkamai aprengti. Danijos ir Švedijos pedagogai tą pačią koncepciją taiko ir mokydami. Daugelis ten esančių mokyklų vadovaujasi miško mokyklos modeliu, pagal kurį skatinama lauko aplinką naudoti kaip klasę.

REKLAMA

JAV situacija – kitokia

Šiaurės šalių miego ir žaidimų praktika labai skiriasi nuo JAV. Amerikiečių tėvams daromas spaudimas kiekvieną dieną tuo pačiu metu guldyti kūdikius miegoti ant tvirto lygaus paviršiaus ir laikytis Amerikos pediatrų akademijos nustatytų standartų.

Šis kultūrų susidūrimas išryškėjo žinomoje 1997 m. byloje, kai danų motina Anette Sørensen buvo suimta Niujorke už tai, kad paliko savo kūdikį miegoti prie restorano, rašė „Guardian“.

REKLAMA

Anot „New York Post“, A. Sørensen buvo apkaltinta pavojaus vaikui sukėlimu ir 36 valandas praleido kalėjime.

Kai kurie tėvai sako, kad norėtų, jog JAV nebūtų taip sugriežtinti miego standartai. Viena amerikietė mama komentavo A. Bruun įrašą ir sakė, kad norėtų, jog miegojimas lauke būtų labiau priimtinas, ir apgailestavo, kad JAV tėvai „taip griežtai“ žiūri į miegą.

Kūdikiai neprisitaiko prie šalto oro taip gerai, kaip suaugusieji

Visgi, rizika, susijusi su miegojimu lauke, greitai nusveria naudą, kai temperatūra nukrenta žemiau nulio, nes kūdikiai negali reguliuoti kūno temperatūros taip gerai kaip suaugusieji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kūdikio temperatūra gali nukristi keturis kartus greičiau nei suaugusiųjų, ir jis gali patirti hipotermiją“, – sakė J. Shu.

Gydytoja rekomendavo tėvams namuose palaikyti maždaug 21 laipsnio temperatūrą.

K. Palmer sakė, kad ji neragintų savo klientų guldyti kūdikių miegoti lauke, tačiau ji nedraudžia tėvams to daryti, jei jie yra tam pasiryžę.

„Jei jie elgiasi saugiai, protingai ir prižiūri savo kūdikį, – sakė K. Palmer, – man nekiltų jokių problemų, jei jie bandytų tai daryti“.

Patys tėvai tegul miega .Kodel vaikus kankina
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų