Patys organizatoriai sako, kad susiduriama su daugybe iššūkių – nuo įvairių saugumo reikalavimų iki pabrangusių paslaugų, edukacijų. Dėl to kai kurių veiklų stovyklų organizatoriai ketina atsisakyti.
Lauko stovyklos „Gamtos vaikai“ organizatorė, mokytoja Julija Baranova sako, kad prieš organizuojant stovyklą buvo daug svarstymų. „Mūsų stovyklos anksčiau būdavo labiau ir gamtos, ir kultūrinės tematikos, o šiemet nusprendėme, kad būsime su vaikais tik gamtoje. Todėl visos stovyklos veiklos vyks Karklėje, atviroje lauko erdvėje“, – kalbėjo mokytoja.
J. Baranova įsitikinusi, kad vaikai per mokslo metus ir taip jau užtektinai prisisėdėjo uždarose patalpose prie kompiuterių ekranų. Todėl kitokia šių metų stovykla tikrai padės jiems bent šiek tiek sugrįžti į gyvą tarpusavio bendravimą.
Vadovausis Vyriausybės nurodymais
Fizinio aktyvumo stovyklos „Judėk pirmyn“ mokytoja Dovilė Zujevaitė teigia, kad kol kas stovyklos veiklų planas yra koreguojamas: šiuo metu tikslinamas vaikų skaičius, tačiau numatoma, kad stovyklos užsiėmimai vyks tik lauke.
Stovyklos „Vasarą leisk kitaip – šokio ritmu“ vadovas, įmonės „Klaipėdos šokių akademija“ direktorius Darius Bružinskas akcentuoja, kad stovyklos metu elgsis taip, kaip priklauso, pagal Vyriausybės nurodymus. „Maitinimo paslaugas stovyklos metu, jeigu leis, teiksime bendroje valgyklos erdvėje, jeigu ne – tada atskiruose kambariuose“, – pasakojo vadovas.
Pokalbininko teigimu, karantinas neapsunkino stovyklos organizavimo. „Juk kaukės tai nesunkios, o ir gyventi turime taip, kaip gyvenome iki šiol, pasaulis nesustojo prasidėjus pandemijai“, – sakė D. Bružinskas.
Vasaros stovyklos „Pažink save“ vadovas, įmonės Asmenybės ugdymo kultūros centro direktorius Dainius Šilingas sako, kad užtikrinti vaikų saugumą tikrai pavyks, nes beveik visas kolektyvas jau yra pasiskiepijęs. Negana to, organizatoriai taip pat vadovausis visais Vyriausybės nurodymais: bus privaloma dėvėti veidą dengiančias kaukes, dezinfekuoti rankas, matuotis temperatūrą ir išlaikyti reikiamus atstumus.
Anot direktoriaus, vienoje grupėje galės būti tik 15 vaikų, tačiau tikisi, kad stovykla praeis sėkmingai. „Ligos atvejų jau vis tiek mažėja, o ir žmonių skiepijasi daugiau... Tikimės, kad viskas praeis gerai“, – vylėsi D. Šilingas.
Folkloro stovyklos „Slavų folkloras vaikams II“ vadovė, folkloro asociacijos „Vėčiora“ direktorė Marija Serebriakova sako, kad saugumo reikalavimų užtikrinimas stovyklos metu tikrai nepalengvino jos organizavimo. „Tačiau mes juk neturime kitos išeities. Aš vis tiek turiu išvesti vaikus iš “online„ emocinio sustingimo“, – kalbėjo vadovė.
Direktorė teigia, kad vaikai nedainavo ir nebuvo susitikę visą pusmetį. „Išskirstysime vaikus į grupes, nematau kitos išeities, daryti vis tiek reikia, nes ir tėvai, ir patys vaikai labai prašo. Aišku, vaikai tikriausiai veiklose turės dalyvauti su apsauginiais skydeliais, nes reikės dainuoti“, – pasakojo pašnekovė.
Stovykla bus organizuojama išnuomotoje sodyboje, tačiau M. Serebriakova tikisi, kad didžiąją dalį užsiėmimų bus galima vykdyti lauke, jei leis oro sąlygos.
„Tačiau jeigu taip nutiktų, kad veiklas turėsime vesti viduje, tada jau darysime viską pagal taisykles. Labai džiaugiamės, kad esant tokioms aplinkybėms yra sudarytos nors kažkokios sąlygos organizuoti stovyklas“, – kalbėjo vadovė.
M. Serebriakova tikisi, kad iki birželio mėnesio pabaigos saugumo reikalavimai dar pasikeis ir stovyklose numatyta privaloma tvarka taps lengvesnė. Pokalbininkė pabrėžia, kad praėjusią vasarą nebuvo tokių griežtų reikalavimų.
Saugumo reikalavimai
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras savo išplatintame pranešime akcentuoja, kad pagrindinė sąlyga, kuri šiuo metu keliama organizuojantiems stovyklų veiklą, yra vaikų skaičiaus ribojimas.
Stovyklose vaikai gali būti suskirstyti į ne didesnes kaip 15 vaikų grupes, o vienam vaikui turi būti skiriama ne mažiau kaip 5 kvadratiniai metrai ploto. Jei yra suformuota ne viena grupė, vaikai iš skirtingų grupių tarpusavyje kontaktuoti negali.
Pagal nustatytus reikalavimus, stovyklų organizatoriai privalo užtikrinti, kad visi vyresni nei 6 metų asmenys (darbuotojai, pagalbininkai) stovyklų veiklų organizavimo vietose dėvėtų nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones.
Jų taip pat gali nedėvėti stovyklos darbuotojai, kai jie sportuoja, taip pat negalią turintys asmenys, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti sveikatos būklei – jiems rekomenduojama dėvėti veido skydelį.
Ar stovyklos bus tikrinamos?
Patalpose, kuriose organizuojama stovyklos veikla, turi būti sudarytos tinkamos sąlygos rankoms nusiplauti – praustuvėse turi būti ir šilto, ir šalto vandens, prie jų turi būti skysto muilo, vienkartinių rankšluosčių bei sudaryta galimybė dezinfekuoti rankas – tiek stovyklų dalyviams, tiek darbuotojams.
Jeigu stovyklose planuojamas vaikų maitinimas, pirmenybė turi būti teikiama maitinimui atvirose erdvėse ar veiklos vykdymo patalpose. Jei tokios galimybės nėra ir maitinimas organizuojamas bendrose valgymo salėse, prie vieno stalo gali valgyti tik tos pačios grupės vaikai, o tarp vaikų, sėdinčių prie skirtingų stalų, turi būti užtikrintas 2 metrų atstumas.
„Operacijų vadovo reikalavimai dėl stovyklų organizavimo jau yra sudėlioti, todėl organizatoriai juos jau turėtų žinoti“, – teigė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento vadovas Raimundas Grigaliūnas.
Vadovas sakė, kad stovyklų patikrinimai dėl saugumo reikalavimų vykdymo tikriausiai bus atliekami.
Skundžiasi kylančiomis paslaugų kainomis
Vaikų vasaros poilsio programos 2021 metais yra dalinai finansuojamos iš Savivaldybės biudžeto lėšų. Stovyklų organizavimui iš viso bus panaudota 250 tūkst. eurų.
„Kadangi praėjusiais metais ministerija buvo skyrusi papildomų lėšų, tai šiais metais papildomų lėšų neskyrė, tačiau leido naudoti Neformaliojo vaikų švietimo lėšų dalį, kurių mes galbūt nepanaudosime per pandemijos metus. Todėl leido juos panaudoti vaikų vasaros poilsiui, kadangi Savivaldybės lėšos nėra tokios didelės, o programų teikėjų buvo šiais metais labai daug“, – sakė Klaipėdos miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Sigita Muravjova.
Finansavimas skiriamas Klaipėdos miesto bendrojo ugdymo mokyklose ar ikimokyklinio ugdymo įstaigose besimokantiems priešmokyklinio ugdymo ir 1-12 klasių mokiniams, siekiant didinti vaikų vasaros poilsio galimybes ir tikslingą mokinių užimtumą vasaros atostogų metu.
„Šiais metais galvojam, kad prisidėjus iš neformaliojo vaikų švietimo programoms skirtų lėšų, galima sakyti, kad tas dalinis finansavimas yra pakankamas. Žinoma, kiek girdėjau iš teikėjų, tai labai pabrango paslaugos, edukacijos, patalpų nuoma, tai aišku, kad pinigėlių trūksta, todėl dauguma stovyklų yra mokamos“, – sakė S. Muravjova.
Norint vykdyti kokybiškas veiklas ir užsiėmimus vaikams, tenka ieškoti rėmėjų, dalyvauti projektuose ir, žinoma, imti mokestį už organizuojamas stovyklas.
„Mes savo stovyklą organizuojame jau ne pirmus metus, šiemet jau bus 16 metų, kai ją organizuojame. Stovyklai pradedame ruoštis jau po Naujųjų metų, pradedant vadovų komandos formavimu, programos kūrimu. Stovykla kainuoja 150 eurų vienam vaikui, tačiau tai nereiškia, kad iš to, ką mes surenkame, užtenka padengti visiems mokesčiams, veikloms, užsiėmimams. Mes ieškome įvairiausių galimybių, papildomo finansavimo, gretutinių projektų ir taip pat prisideda prie stovyklos ir pati parapija“, – apie parapijos vaikų ir jaunimo stovyklą „Spiečius 2021“ pasakojo Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės parapijos vyr. katechetė Genovaitė Overlingienė.
Ji tikino, jog parapijos stovykla jokiu būdu nėra komercinė, tad visi stovykloje esantys vadovai yra savanoriai ir už darbą finansinio užmokesčio negauna, o kai kuriems vaikams yra padaromos ir nuolaidos.
„To, ką mes surenkame, tikrai neužtenka, turime tokių vaikų, kurie negali susimokėti, tada ieškome rėmėjų arba kadangi tai yra parapijinė stovykla, tai vaikams, kurie parapijoje aktyviai veikia, kokioje nors veikloje dalyvauja, darome ir nuolaidas, tai tų surinktų pinigėlių tikrai neužtenka, viskas brangsta, kartais tenka ir pačiai parapijai padengti tam tikrą dalį pinigėlių“, – pasakojo G. Overlingienė.
Apie tai, jog surinkto mokesčio už vasaros stovyklą neužtenka padengti visoms išlaidoms, pasakojo ir labdaros bei paramos fondo „Dienvidis“ vadovė Jurgita Kulevičienė. „Vakarų ekspresui“ ji sakė, jog šiemet ypač pabrango ne tik paslaugos, bet ir patalpų bei kiemo ploto nuoma.
„10 dienų stovykla vienam vaikui kainuoja 120 eurų. Tai yra visos dienos stovykla – nuo ryto iki pat vakaro, ir jau vien tai, kad vaikus reikia pamaitinti, sudaro nemažą sumą. Nors dabar iš dalinio finansavimo negalima maitinti vaikų, tai reikia daryti iš surenkamų pinigų ar savo lėšų. O dar yra visokios išvykos ir panašiai, taip pat ir darbuotojams atlyginimai, nes, turint 15 vaikų, mažiausiai 2 darbuotojų reikia, jau nekalbant apie virėją, kuri gamina maistą, ir valytoją, kuri turi sutvarkyti viską po to.
Stengiamės kalbėtis ir su paslaugų teikėjais, nes plotų nuoma yra pakilusi dvigubai, ir jei reikia didesnio ploto, norime įjungti daugiau veiklų, tai jau sunku. Šiais metais kyla daug organizacinių iššūkių", – dėstė J. Kulevičienė.
Autoriai: Vaiva Makarauskaitė, Julija Banienė