• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tėvų pamestiems Biržų rajono Medeikių vaikų globos namų auklėtiniams atsukti nugarą grasina ir vietos valdžia. Nors įstaigoje pradėta taupyti net maisto sąskaita, jai siūloma dar labiau pasispausti.

REKLAMA
REKLAMA

Bankrutuosime ar ne? Su šiuo klausimu ir keliasi, ir gulasi ne tik Medeikių vaikų globos namų "Vaiko užuovėja" darbuotojai, bet ir jų auklėtiniai. Globotinių nerimas gerokai didesnis. Jie, sykį jau palikti tikrųjų tėvų, baiminasi, kad bus išduoti dar kartą. Dabar vaikų išdavike taptų Biržų rajono valdžia.

REKLAMA

Nusižengia įstatymams.

Grėsmę išnykti Medeikių vaikų globos namai pajuto sužinoję, kad Biržų rajono savivaldybė, iki tol jiems išlaikyti skirdavusi 570 tūkst. litų, dabar atseikėjo tik 400 tūkst. litų. "Spalį su turimais pinigais šiaip taip išsiversime, o du paskutinius metų mėnesius nebeturėsime iš ko gyventi", - LŽ tikino globos namų direktorė Daiva Janonienė.

REKLAMA
REKLAMA

"Vaiko užuovėjoje" jau pradėtas drastiškas taupymo vajus. Sumažinta etatų, kiti darbuotojai liko plušėti ketvirtadaliu etato, o tie, kurie dirba visu krūviu, tegauna minimalų atlyginimą. Tiek uždirba ir globos namų vadovė, ir valytoja. Įstaigoje perkamas tik maistas. Per vasarą buvo atsisakyta šilto vandens, tad maudytis vaikai eidavo į netoliese esantį žvyro karjerą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiandien 19 vaikų namų auklėtinių išgyvena iš valstybės kiekvienam jų skiriamų 520 litų globos ir 52 litų vaiko pinigų. "Tie pinigai turėtų atitekti išskirtinai vaiko poreikiams. Tad iki šiol 52 litus taupydavome auklėtinio reikmėms, o 520 litų skirdavome jo maistui, ekskursijoms, drabužiams. Šiuo metu pinigus maistui sumažinome. Likusios lėšos atitenka komunalinėms paslaugoms apmokėti. Įstatymas tai draudžia daryti, tačiau mes neturime kito pasirinkimo išgyventi", - aiškino direktorė.

REKLAMA

Dėl gresiančio įstaigos bankroto vaikai priversti gyventi jausdami ir nuolatinę grėsmę gyvybei. "Išjungėme priešgaisrinę signalizaciją, nors ji mums būtina. Viliamės, kad nesudegsime", - sakė D.Janonienė.

Bijo būti išvežti

"Vaiko užuovėja" gyvuoja vos penkerius metus. Sovietmečiu Biržų rajonas vaikų globos namų neturėjo - juos atstojo internatas. Savivaldybė vaikų namus jame įkūrė pirmais atkurtos nepriklausomybės metais. D.Janonienė apgailestavo, kad anksčiau įstaigoje būta nemažai per visą Lietuvą nuskambėjusių intrigų, tad savivaldybės vadovai namų steigėjo funkcijas įpiršo reformatų bažnyčiai. "Tai reiškia, jog bažnyčia tapo idėjiniu vadu, o visus finansinius vaikų namų gyvavimo įsipareigojimus prisiėmė savivaldybė", - pasakojo "Vaikų užuovėjos" direktorė.

REKLAMA

Dabar nuskurdusi savivaldybė savo piniginius įsipareigojimus gerokai sumažino. "Jei mūsų įstaigos nebebūtų, vaikai neturėtų likti be globos. Juos tikriausiai priglobtų ir Rokiškio rajono Obelių, ir Panevėžio mieste esantys vaikų namai. Bet kad žinotumėt, kaip mūsų auklėtiniai to nenori. Visi 19 globotinių kilę iš Biržų rajono, tad išvykti kitur jiems būtų išties sunku. Vaikai savo nerimą išreiškia net slapčia užrašytuose rašteliuose ir piešinėliuose. "Miela Daiva. Manau, kad nebankrutuosime, ir mūsų iš čia neišveš", - direktorei skirtame laiške viliasi viena globotinių. Šį laišką D.Janonienė savo kabinete prisegė prie sienos. Jai tai - paskata kovoti dėl globos namų išlikimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Mano kova - ištiesti ranką. Jau parašiau kreipimąsi į Biržų rajono verslininkus ir ūkininkus. Rašau, kad nebeišgyvename, ir prašau padėti, kas kuo gali. Gal sulauksiu pagalbos?" - svarstė D.Janonienė.

Ne karo metas

"Dar ne badas, ne maras, ne karas, todėl labai blogai nėra", - LŽ paklausta apie vaikų globos namus sakė Biržų rajono savivaldybės administracijos direktorė Palmyra Prašmantienė. Anot jos, kad išgyventų, visos įstaigos privalo ne vien taupyti, bet ir "išnaudoti visus turimus išteklius". "Pavyzdžiui, "Vaikų užuovėja" gali nuomoti dalį patalpų", - siūlė P.Prašmantienė.

Daiva BARONIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų