• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

To­kie vai­kų na­mai, ko­kius mes pa­vel­dė­jo­me iš so­vie­ti­nės san­tvar­kos, ti­kė­ti­na po ke­le­rių me­tų bus už­da­ry­ti. Vie­to­je jų – ko­te­džai, pri­me­nan­tys šei­mų gy­ve­ni­mą at­ski­ruo­se bu­tuo­se.

REKLAMA
REKLAMA

Stra­te­gi­jos ir vi­zi­jos skam­ba gra­žiai, ta­čiau si­tua­ci­ja kol kas kei­čia­si ne­žy­miai. Auk­lė­ti­niai daž­nai bė­ga iš vai­kų na­mų. Beg­lo­bius vai­kus pri­glau­džian­čios šei­my­nos vis dar nė­ra pa­kan­ka­mai ska­ti­na­mos.

REKLAMA

Neuž­gy­jan­ti žaiz­da

Ne­se­niai iš Šiau­lių vai­kų glo­bos na­mų pa­bė­go sep­ty­nio­lik­me­tis auk­lė­ti­nis. Iš Kur­šė­nų vai­kų glo­bos na­mu pa­si­ša­li­no dvi mer­gai­tės. Vie­na jų – ma­ža­me­tė. Vai­kai su­ras­ti. Ne­lai­mių pa­vy­ko iš­veng­ti.

REKLAMA
REKLAMA

Vai­kus glo­bo­jan­čių įstai­gų at­sto­vai apie pa­bė­gi­mus kal­ba tar­si iš pa­sa­kų kny­gos. Pa­bė­go – tar­si Rau­don­ke­pu­rai­tė su­ma­nė ap­lan­ky­ti miš­ke gy­ve­nan­čią mo­čiu­tę. Rea­ly­bė bū­na kiek ki­to­kia – vai­kai daž­niau­siai sta­čia gal­va kren­ta į al­ko­ho­lio liū­ną, va­gia. Pa­si­tai­ko, kad paaug­liai ir par­si­da­vi­nė­ja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vai­kų na­muo­se jau ne­be­gy­ve­nan­čios dvi­de­šimt vie­ne­rių Rū­tos (var­das pa­keis­tas) gy­ve­ni­mo is­to­ri­ja šo­ki­ruo­ja. El­ge­sio ir bend­ra­vi­mo pro­ble­mų tu­rė­ju­si mer­gi­na tik po ke­le­tos me­tų su­ge­ba pa­žvelg­ti į pa­sau­lį šiek tiek švie­siau.

REKLAMA

Rū­ta nuo ma­žu­mės pa­me­na įvai­rius gąs­di­ni­mus. Nak­ti­mis ne­mie­gan­čius bau­gin­da­vo „se­niu“ per­si­ren­gęs dar­buo­to­jas ir gra­sin­da­vo už­da­ry­ti į rū­sį.

Auk­lė­ti­niai pri­va­lė­jo per su­skai­čiuo­tas se­kun­des at­si­kel­ti, ap­si­reng­ti ir iš­si­ri­kiuo­ti prie sie­nos. Tar­si ka­lė­ji­me.

REKLAMA

Rū­ta jau­tė nea­py­kan­tą auk­lė­to­jams, to­dėl vo­gė iš jų pi­ni­gus. Par­duo­da­vo glo­bos na­mų bui­ti­nius prie­tai­sus. Pirk­da­vo al­ko­ho­lio, ci­ga­re­čių.

Ne kar­tą pa­bė­go iš glo­bos na­mų, kol ap­si­gy­ve­no pas pa­gy­ve­nu­sį vy­rą. Jis ją tie­siog pa­vė­žė­jo sunk­ve­ži­miu, o vė­liau pri­glau­dė pas sa­ve. Ne kaip duk­rą, o kaip su­gy­ven­ti­nę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Na­tū­ra­lu, kad Rū­ta ir dau­ge­lis ki­tų vai­kų na­mų auk­lė­ti­nių vi­suo­me­nei pir­miau­sia at­su­ka sa­vo spyg­lius ir šar­vus.

Kol kas apie vai­kų na­mų auk­lė­ti­nius vi­suo­me­nė­je dis­ku­tuo­ja­ma ma­žai – tar­si apie ne­gy­jan­čią žaiz­dą, ku­ri tik de­zin­fe­kuo­ja­ma, bet neuž­sit­rau­kia.

REKLAMA

Kol kas nė­ra sklan­džiai vei­kian­čios to­kių as­me­nų ap­gy­ven­di­ni­mo ar įdar­bi­ni­mo sis­te­mos. Ap­si­ri­bo­ja­ma vien­kar­ti­ne iš­mo­ka, ku­rios būs­tui įsi­gy­ti to­li gra­žu ne­pa­kan­ka.

Vi­zi­ja – ko­te­džai be­glo­biams vai­kams

Vai­ko tei­sių ap­sau­gos kont­ro­lie­rės pa­ta­rė­ja Re­na­ta Stan­ke­vi­čie­nė ak­cen­ta­vo, kad pir­mu­mo tei­sė glo­bo­ti vai­ką jau ir da­bar tu­rė­tų bū­ti tei­kia­ma šei­mai ar­ba šei­my­nai, ku­rio­je vai­kas ga­lė­tų tin­ka­mai aug­ti ir vys­ty­tis.

REKLAMA

Šei­mai už glo­bo­ja­mą vai­ką mo­ka­ma 520 li­tų pa­ra­ma. Šei­my­na – tai sa­vo­tiš­ki pri­va­tūs glo­bos na­mai, kur vai­kų pri­žiū­rė­to­jui yra mo­ka­mas at­ly­gi­ni­mas.

Glo­bo­ja­mam vai­kui tei­kia­ma 520 li­tų pa­ra­ma ir dar tiek pat ūkio rei­ka­lams. Šiau­lių mies­te to­kių šei­my­nų – trys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atei­ty­je pla­nuo­ja­ma, kad tik išim­ti­nais at­ve­jais ir trum­pam lai­ko­tar­piui, vai­ko glo­ba bus nu­sta­to­ma sta­cio­na­rio­se glo­bos įstai­go­se – kol bus iš­spręs­tas jo grą­ži­ni­mo į bio­lo­gi­nę šei­mą ar įvai­ki­ni­mo klau­si­mas.

Ta­čiau nuo 2008 iki 2010 me­tų šei­mo­se glo­bo­ja­mų vai­kų su­ma­žė­jo nuo 1216 iki 907.

REKLAMA

Per­nai glo­ba šei­mo­je bu­vo nu­sta­ty­ta 908 vai­kams, o šei­my­no­se – 52 vai­kams. Tuo tar­pu glo­ba ins­ti­tu­ci­jo­se bu­vo nu­sta­ty­ta 1354 tė­vų glo­bos ne­te­ku­siems vai­kams.

2011 me­tų pa­bai­go­je glo­bo­ja­mų vai­kų iš vi­so ša­ly­je bu­vo 10813. Glo­bos ins­ti­tu­ci­jo­se – 4119 vai­kų, šei­mo­se – 6329, šei­my­no­se – 365.

REKLAMA

Kont­ro­lie­rės pa­ta­rė­ja pri­mi­nė, kad jau nuo 2010 me­tų vai­kų glo­bos įstai­go­se vai­kų vie­tų skai­čius su­ma­žin­tas iki 60 vie­tų.

Pa­čios įstai­gos veik­la or­ga­ni­zuo­jama šei­mos ar šei­my­nos prin­ci­pu: su­skirs­to vai­kus gru­pė­mis pa­gal gi­mi­nys­tės ry­šius, in­te­re­sus, in­di­vi­dua­lius po­rei­kius ar am­žių.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo 2015 me­tų šios gru­pės tu­rė­tų bū­ti ne di­des­nės nei 8 vai­kų ir gy­vens jau da­bar pla­nuo­ja­muo­se ko­te­džuo­se.

Tai pa­tvir­ti­no ir Šiau­lių vai­kų glo­bos na­mų so­cia­li­nio dar­bo or­ga­ni­za­to­rius Kos­tas Ru­šins­kas.

Jis pri­mi­nė, kad Šiau­liuo­se, Kor­sa­ko gat­vė­je, bus ko­te­džas, ku­ria­me ga­lės gy­ven­ti sep­ty­nios „šei­mos“ po 8 vai­kus. Bend­ri ko­ri­do­riai, vir­tu­vės ir du­šai liks už­marš­ty­je.

„Vai­kams tik­rai ge­riau aug­ti šei­mą pri­me­nan­čio­je ap­lin­ko­je. Neį­ma­no­ma, kad glo­bo­ja­mų vai­kų ne­lik­tų vi­sai.

Vis­tiek bus nie­kam ne­rei­ka­lin­gų naš­lai­čių ar vai­kų su ne­ga­lia. Šve­dai jau prieš 18 me­tų vai­kams pa­sta­tė ko­te­džus. Juo­se iki šiol yra kam gy­ven­ti.

Kom­bi­na­tų ne­be­bus

Ko­kiu bū­du bus ma­ži­na­mas vai­kų na­muo­se glo­bo­ja­mų vai­kų skai­čius?

K. Ru­šins­kas tvir­ti­na, kad tai ga­li­ma pa­siek­ti tik glau­džiau dir­bant su tė­vais, glo­bė­jais.

Jau da­bar sten­gia­ma­si ne­sku­bė­ti atim­ti iš tė­vų vai­kus. Ver­čiau pa­dir­bė­ti, kad tė­vai su­grįž­tų į pro­tą ir nor­ma­lų gy­ve­ni­mą.

REKLAMA

K. Ru­šins­kas tvir­ti­na, kad vai­kų glo­bos na­muo­se ma­žė­ja ne tik dėl vyk­do­mos stra­te­gi­jos ar ko­kio pla­no. Taip pat glo­bo­ja­mų vai­kų ma­žė­ja ir dėl men­ko gims­ta­mu­mo: „Prieš aš­tuo­ne­rius me­tus tu­rė­jo­me 140 auk­lė­ti­nių“.

Anot so­cia­li­nio dar­bo or­ga­ni­za­to­riaus, vai­kų „kom­bi­na­tai“ nyks­ta sa­vai­me. Gy­ve­ni­mas vai­kų na­muo­se jau da­bar pa­na­šus į šei­my­ną. Va­sa­rą dau­ge­lis iš­vyks­ta ato­sto­gau­ti pas gi­mi­nai­čius. Li­ku­sie­ji lan­ko­si sto­vyk­lo­se.

Su­lau­ku­sie­ji 18 me­tų, anot K. Ru­šins­ko, ne­pa­lie­ka­mi pa­tys kaps­ty­tis gy­ve­ni­mo la­bi­rin­tuo­se: „Vals­ty­bė pa­de­da. Su­tei­kia vien­kar­ti­nę įsi­kū­ri­mo pa­šal­pą. Jei vai­kas stu­di­juo­ja pro­fe­si­nė­je mo­kyk­lo­je, iki 24 me­tų jis gau­na 520 li­tų pa­šal­pą. Tik ne­di­de­lė da­lis ne­su­ge­ba pri­si­tai­ky­ti ir in­teg­ruo­tis į vi­suo­me­nę. Ne­tei­sin­gas po­žiū­ris, kad vai­kai pa­lie­ka­mi li­ki­mo va­liai. Tik gy­ve­ni­mas pa­ro­dys, ar da­bar vyk­do­ma vai­ko ge­ro­vės po­li­ti­ka pa­si­tei­sins“.

Nuo 2009 me­tų vai­kų na­mų auk­lė­ti­niai, ku­rių glo­ba bai­gia­si, gau­na 75 ba­zi­nių so­cia­li­nių iš­mo­kų dy­džio (9750 Lt) vien­kar­ti­nę iš­mo­ką būs­tui pirk­ti ar įsi­kur­ti.

A. Januškevičius

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų