• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vaikų nutukimas – nerimą keliantis reiškinys

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet nutukusių vaikų padaugėja 2 proc. Pavyzdžiui, 1970 metais tokių vaikų padaugėjo 0,1 proc. Taigi nutukimas dabar plinta 20 kartų greičiau nei prieš 40 metų.

REKLAMA
REKLAMA

PSO prognozuoja, kad jau 2010 metais 1 iš 10 vaikų bus nutukęs. Šiandien nutukimas – viena labiausiai paplitusių vaikų ligų Europos Sąjungoje.

REKLAMA

Nutukimas jau seniai nėra tik išsivysčiusių  ir turtingų šalių problema. Jis ypač sparčiai plinta besivystančiose šalyse. Nutukimą lemia daug veiksnių, ne visi yra žinomi. Kai kurių negalima pakeisti, tokių kaip genetinis polinkis, mažas svoris gimstant ir pan., bet kai kuriuos - galima. Tai – mityba ir fizinis aktyvumas. Net jei nutukimą sukėlė liga, ją gydant gali būti gydomas ir nutukimas.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip nustatyti, ar vaikas nėra nutukęs

Tam tikras riebalų kiekis kūne yra būtinas. Jie apsaugo vidaus organus, palaiko nuolatinę jų temperatūrą, dalyvauja kai kurių hormonų gamyboje. Per didelis riebalinio audinio kiekis kūne sukelia nutukimą, dėl kurio išsivysto įvairiausi sveikatos sutrikimai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nutukimas – lengvai diagnozuojama liga. Užtenka vaiką pasverti, pamatuoti ūgį ir palyginti su normomis, atsižvelgiant į amžių. Suaugusiems žmonėms skaičiuojamas kūno masės indeksas (KMI). Jei jis viršija 30, nustatomas nutukimas. Vaikų KMI gali būti apskaičiuojamas tik nuo 16 metų.

REKLAMA

Siekiant nustatyti, kiek vaikas turi riebalinio audinio, ar jo nėra per daug, atliekama kūno sudėties analizė. Specialiu aparatu, X Scan Plus II kūno sudėties analizatoriumi, nustatoma vaiko riebalų ir raumenų masė. Pakartotinai, baigus gydymo kursą, atliekant kūno analizės tyrimą galima stebėti, kaip keičiasi riebalų kiekis kūne.



Kodėl svarbu laiku nustatyti ir gydyti vaikų nutukimą

REKLAMA

Nutukimas sukelia komplikacijų  ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams. Šiuo metu pastebima tendencija, kad vaikai serga ligomis, kuriomis prieš 10–20 metų sirgo tik suaugusieji: arterine hipertenzija, 2 tipo cukriniu diabetu, kepenų suriebėjimu, turi padidėjusį cholesterolio kiekį kraujyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kas antras nutukęs vaikas toks lieka ir suaugęs. Kai kurios su nutukimu susijusios ligos, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių (ypač insultas arba infarktas), osteoartritai, kai kurios piktybinės ligos – storosios žarnos, krūties, prostatos vėžiai, išsivysto nutukusiam vaikui jau suaugus. Nutukimas trumpina gyvenimą. Jei žmogus nuo vaikystės yra nutukęs, komplikacijų išsivysto sulaukus jaunesnio amžiaus.  

REKLAMA

Tokie vaikai dėl per didelio svorio turi ortopedinių problemų – pilnapadystę, kreivas kojas.

Be to, vyresni vaikai ir paaugliai būna nepatenkinti savo išvaizda, turi psichologinių problemų: vengia bendrauti, tampa izoliuoti, bando patys sumažinti svorį. Dažnai tenka išgirsti tėvų, auginančių dukras, pajuokavimų, kad joms negresia anoreksija. Deja, tai nėra tiesa – nervine anoreksija dažniau suserga nutukusios ar turinčios antsvorio mergaitės.

REKLAMA

Kaip gydomi nutukę vaikai

Vaikų gydymo tikslai skiriasi nuo suaugusiųjų. Jei antsvoris nedidelis, stengiamasi vienerius metus išlaikyti esamą svorį, kad vaikas ūgiu pasivytų svorį. Jei nustatomas nutukimas, svoris mažinamas. Svoris turėtų būti mažinamas labai lėtai – nuo 0,5 kg per mėnesį iki 0,5 kg per savaitę. Labai svarbu, kad vaikas gautų pakankamai maisto medžiagų, kad nesutriktų jo augimas ir brendimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiti vaikų nutukimo gydymo principai panašūs į suaugusiųjų: maitinimosi įpročių keitimas, fizinis aktyvumas. Vaistai ir chirurginis gydymas naudojami rečiau, tik esant sudėtingiems atvejams.



Kaip tėvai gali ir turi padėti vaikui

Tėvų vaidmuo yra labai svarbus. Reikia ruošti maistą, pasirūpinti, kad vaikas taisyklingai valgytų  ne tik namie, bet ir mokykloje, po pamokų. Vaikui sunku suprasti, kodėl jis turi maitintis kitaip, ne tiek ir ne taip, kaip jam norisi. Būtų gerai, kad pasikeistų ir šeimos įpročiai. Pavyzdžiui, jei tėvai nevalgo pusryčių, galėtų pradėti juos valgyti kartu su vaiku. Taip pat būtų naudinga, jei tėvai kartu su vaiku aktyviai leistų laisvalaikį: eitų į baseiną, žaistų judrius žaidimus ir pan.

Sveikas vaikas –  tai sėkmingo bendradarbiavimo tarp vaiko, tėvelių ir mediko rezultatas.

Gyd. dietologė  Aušra Jauniškytė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų