Namuose įkurti vaikų darželiai sparčiai populiarėja, nes naujuosiuose Vilniaus kvartaluose valstybinių ugdymo įstaigų tiesiog nėra, rašo „Vilniaus diena“.
Norite savo vaiką leisti į darželį? Tuomet pateikite paraišką iškart jam gimus. Kito kelio patekti į valstybinį vaikų darželį nėra. Galite savo atžalai samdyti auklę, bet tai kainuoja gerokai brangiau nei privataus vaikų darželio paslaugos. Tokia realybė. Todėl tėvai vis dažniau ryžtasi vaikus leisti į privačiuose namuose ar butuose įrengtus vaikų priežiūros centrus. Vieni tokius darželius vadina nelegaliais, kiti – neoficialiais. Kad ir kaip vadintume, jie nėra uždrausti.
„Naminis“ darželis yra tarsi tarpinė grandis tarp namų aplinkos ir valstybinio vaikų darželio. Vaikas nepatiria didelio šoko, tačiau pamažu ima pratintis paklusti taisyklėms ir bendrauti su kitais vaikais“, – teigė Viktorija Tankevič.
Ši jauna veikli, socialinės pedagogės išsilavinimą turinti moteris neseniai tokį darželį įkūrė savo namuose. Tiesa, oficialiai jokio darželio ten nėra, tačiau net ir norėdama Viktorija jo įregistruoti negalėtų.
„Kreipiausi ir į Vilniaus savivaldybę, ir į Švietimo ir mokslo ministeriją. Nesulaukiau jokio atsakymo. Dabar dirbu pagal verslo liudijimą“, – pasakojo V. Tankevič. Moteris teigė kartais atsargiai vartojanti žodį „darželis“, nes nežinia, kokia komisija gali pasibelsti į duris.
Komisijų, bent jau kol kas, bijoti nereikėtų. Jokių darželių namuose steigimo reikalavimų nėra, jie niekur neregistruojami. Tiesa, Švietimo ir mokslo ministerija programą jau parengė, tačiau ji dar nėra patvirtinta.
Pasitikėjimas – tik žodžiu
Tėvai tokia alternatyva mielai pasinaudotų, tačiau baiminasi, kad atsitikus nelaimei, nebus kam prisiimti atsakomybės.
Nerimauta ne be reikalo – praėjusią savaitę viename tokių darželių penki vaikai buvo užkrėsti salmonelioze.
Su prižiūrimų vaikų tėveliais Viktorija Tankevič jokių sutarčių nėra sudariusi. Tiesa, niekas to net neprašė, nors nė vieno iš jų anksčiau moteris nepažinojo.
Tačiau ateityje moteris planuoja pasitarti su teisininkais ir parengti sutartis, nes suvokia, kad dabartinė situacija gali atbaidyti tėvus.
Darželius sunku rasti
Informacija apie darželius namuose dažniausiai sklinda iš lūpų į lūpas. Nemažai apie juos diskutuojama interneto forumuose, juose atsiliepimai paprastai būna palankūs. Vienintelis nusiskundimas – tokius darželius labai sunku rasti.
Erdviame bute, netoli Žalgirio stadiono, vienas kambarys skirtas tik ateinantiems vaikams. Lauke įrengtos kelios žaidimų aikštelės, ten jie kasdien praleidžia nemažai laiko. Už 800 litų per mėnesį vaikai yra tris kartus maitinami, kiekvienas turi savo lovytę, yra pripirkta piešimo priemonių, pilna žaislų. Daug investicijų darželio įkūrimas nereikalavo, o ir kaimynai nusiskundimų nepareiškė.
Moteris tvirtai mano, kad darželiai namuose Lietuvoje dar labiau populiarės. Tėvai netruks įsitikinti, kad jų vaikai taip gauna nemažai naudos. Nors paslauga nėra pigi, tačiau auklei mokėti tenka daugiau. Pati Viktorija ketina nenuleisti rankų. Nors verslas kol kas vos atsiperka, ji pasiryžusi dar kelis mėnesius bandyti.
Aistė Pileckytė