Ne visų pasaulį išvydusių vaikų gyvenimas prasideda ligoninės palatoje, kur naujagimius supa jaukus vaikiškas kraitelis ir artimųjų šypsenos, kartais pirmaisiais „namais“ virsta daugiabučio laiptinė, o pirmieji žmonės pasidaliję šiluma – greitosios pagalbos medikai.
Tik ką gimęs mažas žmogus neturi galimybės pasirinkti, bet jį pagimdžiusi moteris „pasirenka“ už juos abu: priimdama sprendimą naujagimį palikti bet kur, nulemia ir tolesnį mažylio gyvenimą, mat tokių „rastinukų“ globoti ar įvaikinti be ilgų teisinių procedūrų neįmanoma, o nesunku įsivaizduoti, kiek užtrunka tokios mamos paieškos – ypač jei ši nenori būti rasta.
Vos prieš parą sostinėje Žirmūnų mikrorajone, daugiabučio namo laiptinėje, buvo rasta visiškai sveika naujagimė. Nors policija ieško moters, kuri pagimdė ir paliko mažylę likimo valiai, nežinomybės ratas jau sukasi ir net jei atsiras šeima norinti ją priglausti, tai padaryti nebus lengva. Kas lėmė vaiką palikusios moters poelgį?
Motinos pasirinkimas užkerta kelią įvaikinti
Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namų Viktorija Grežėnienė, kalbėdama apie gyvybės langelius, sakė: „Nesuprantu žmonių, kuriems sunku atvažiuoti iki gyvybės langelio, o ieško paprasčiausios, bet ne pačios geriausios išeities ir numeta vaiką laiptinėje. Juk taip palikti vaikelį nesaugu, juk su juo gali bet kas atsitikti, o tokiai „mamytei“ gresia baudžiamoji atsakomybė. Jei kūdikis paliekamas gyvybės langelyje, juo pasirūpinama iš karto, be to, toks vaikas žymiai greičiau ir paprasčiau įvaikinamas.“
Prisimindama atvejus, kai vos gimę vaikai paliekami daugiabučių laiptinėse ar kitose jiems nesaugiose vietose, sakė: „Nežinau, ką galvoja mamos taip besielgdamos, bet sveiku protu tai sunku suvokti.“
Į klausimą, ar antradienį daugiabučio laiptinėje paliktas vaikas prižiūrimas būtent šių kūdikių namų specialistų, pašnekovė sakė: „Pirmiausia tokiais atvejais mažylis vežamas į ligoninę medicininei apžiūrai ir ten praleidžia 3-4 dienas, jei viskas būna gerai. Antradienį paliktos mergaitės laukiame penktadienį. Kad ir kaip liūdnai tai nuskambės, bet mūsų namuose vaikelis laukiamas.“
Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namai 2009-aisiais tapo pirmąja vaikų globos įstaiga šalyje, kurioje buvo įrengtas gyvybės langelis. Nuo to laiko jame savo vaikus paliko devynios mamos.
„Vieno vaiko tėvai persigalvojo ir norėjo jį pasiimti auginti. Tėvai turėjo atlikti DNR testą ir tik po to vaikas jiems buvo grąžintas“, – kalbėjo V. Grežėnienė.
Gyvybės langelių kameros nestebi
Kodėl sprendimą atsisakyti savo vaiko priėmusios moterys ryžtasi juos palikti ne gyvybės langeliuose, gal šios moterys bijo būti užfiksuotos stebėjimo kamerų ar tapatybės paviešinimo? „Jokių filmavimo kamerų prie gyvybės langelių tikrai nėra ir jų ten nebus. Svarbu, kad žmonės suvoktų, kad gali palikti savo vaikus saugesnėje vietoje už laiptinę – vos palikus vaiką langelyje, sureaguoja signalizacijos davikliai ir specialistai pasirūpina vaiku, o ne puola žiūrėti ir vytis jį palikusį žmogų.“
Paklausta, ar tiesa, kad gyvybės langeliuose dažniausiai paliekami vos prieš kelias dienas pasaulį išvydę kūdikiai, moteris sakė: „Kiek teko domėtis, paliekami įvairaus amžiaus vaikai, bet dažniausiai čia patenka vaikai tik motinai išėjus iš ligoninės. Tais atvejais, kai vaiko tėvai nežinomi, jo įvaikinimo procedūra yra paprastesnė ir greitesnė, o tokiu atveju, kai vaikas paliekamas laiptinėje, įstatymai gina įvairias tėvų teises, būtini teismai ir kiti formalumai, o vaikas tuo metu auga globos įstaigoje.“
Vaikus palikusių motinų nesmerkia
V. Grežėnienės teigimu, sunku apibūdinti moteris, kurios ryžtasi palikti savo vaikus, nes kiekvienas atvejis individualus, tačiau vienareikšmiškai tokių žmonių negalima smerkti: „Neteisiame tokių motinų, bet būtų labai gerai, jei jos pasivargintų vaikelį atvežti iki gyvybės langelio. Gyvenime būna pačių įvairiausių situacijų, alkoholizmas, narkomanija, jauna pagimdžiusi moteris nežino, kur eiti su vaiku ant rankų... Tokį sprendimą priėmusios moterys turėtų elgtis taip, kad vaiko gyvybė ir sveikata būtų išsaugota, o tam yra visos priemonės ir galimybės.“
Apie tai, kad neseniai Europos Sąjungos institucijų buvo keliamos diskusijos, ar apskritai tokie gyvybės langeliai gali egzistuoti, pašnekovės nuomonė vienareikšmiška: „Tokie langeliai būtini. Žinoma, mes kalbame apie labai liūdnus dalykus, bet jei gyvenime susiklostė tokios aplinkybės, vaikas neturi būti paliktas bet kur ir bet kaip.“