Vaikai vasaros atostogų laukia su džiaugsmu, o jų tėvai – su nerimu.
Kasmet pasibaigus mokslo metams tenka spręsti tą pačią problemą: kuo užimti atžalą? Vieni tėvai palieka vaikus vasaroti pas senelius kaime, kiti patys atostogauja atskirai, kad galėtų užsiimti su vaikais, užuot palikę juos trintis namuose ar šlaistytis gatvėje.
Dar vienas pasirinkimas – vaikų stovyklos. Jose gali dalyvauti vaikai nuo 4 iki 18 metų. Pagal amžių organizuojama ir atitinkama veikla, užimtumas.
Tačiau Lietuvoje tik maždaug penktadaliui vaikų pakanka vietų poilsio ar dienos užimtumo stovyklose. Pastarosiose savaitė atsieis nuo 30 iki 300 litų. Jų būna ir nemokamų, tačiau tėvams reikia pasirūpinti vaikų maitinimu.
Kai kurios stovyklos vaikams iš socialiai remtinų šeimų yra nemokamos.
Į tokias stovyklas reikia suskubti užsirašyti iš anksto, nes daug kur jau birželio pradžioje nebūna vietų.
Jeigu nesuspėjote to padaryti, už vaiko vasaros stovyklą teks gerokai atverti piniginę.
Vidutiniškai savaitės trukmės kelialapis Lietuvoje kainuoja nuo 250 iki 350 litų. Tačiau populiarios stovyklos iš tokios pat trukmės vaikų poilsį ir pramogas nevengia užsiprašyti ir 750 litų.
Savaitės trukmės kelialapis į tarptautinę stovyklą vidutiniškai atsieina nuo 500 iki 3200 litų. Pasiūlymų rasite kone kiekvienoje kelionių agentūroje.
Pigiausia – apie 500 litų – kainuoja vaikų stovyklos Slovakijoje, o jeigu norite išsiųsti atžalą į Ispaniją, Italiją – teks pakloti ir per 3 tūkstančius litų. Pastarosiose dažnai organizuojami ir užsienio kalbos kursai.
Paprastai stovyklos vyksta nuo 5 iki 18 dienų, jos organizuojamos keliomis pamainomis. Vidutiniškai į vieną pamainą priimama trisdešimt vaikų, o jeigu stovykla vyksta gamtoje – tuomet stovyklautojų skaičius būna ir per šimtą, ir dar daugiau.
Jeigu birželio mėnesį jau nėra laisvų vietų, galima tikėtis pakliūti į stovyklą liepą ar rugpjūtį.
Pastaruoju metu vis labiau taupantys tėvai savo vaikams išgali nupirkti kelialapį į stovyklą Lietuvoje. Jeigu į tą pačią stovyklą važiuoja keli tos pačios šeimos nariai, paprastai galima sutaupyti apie 20 procentų.
Pavyzdžiui, Lietuvos skautijos organizuojama Kernavės tunto vasaros stovykla kainuoja nuo 250 iki 350 litų. Tačiau jeigu leisite čia du ir daugiau vaikų, už kiekvieną teks mokėti tik po 200 litų.
Paprastai vasaros stovyklas vaikai renkasi pagal pomėgius: mėgstantys tapyti, dainuoti ar šokti renkasi kūrybines, choreografines stovyklas, kiti nori užsiimti aktyvia veikla gamtoje, sportuoti.
Įvairias dienos stovyklas rengia ir nemažai bendrojo lavinimo mokyklų. Jos trunka nuo savaitės iki dviejų. Kiek vaikų pateks, priklauso nuo dirbančių mokytojų skaičiaus. Tokiose stovyklėlėse vaikai mokomi anglų kalbos, vyksta sporto, kitokios veiklos būreliai. Tiesa, į mokyklų organizuojamas stovyklas paprastai priimami tik čia besimokantys vaikai.
Vaikų užimtumui vasaros atostogų metu kasmet vis daugiau dėmesio ir Švietimo ir mokslo ministerija.
Šiemet vasarą vaikų poilsio stovyklos bus organizuojamos visose apskrityse. Savivaldybės tam skiria kiek daugiau nei milijoną litų.
Papildomai Švietimo mainų paramos fondas, vykdydamas projektą „Neformaliojo švietimo paslaugų rėmimo sistemos sukūrimas savivaldybėse“ ir siekdamas sukurti kokybiškai naujas neformaliojo švietimo paslaugas, paskelbė konkursą vaikų vasaros poilsio stacionarių stovyklų organizavimo paslaugoms pirkti.
Pagal šį projektą visose Lietuvos apskrityse numatoma organizuoti ne mažiau kaip 20 stacionarių vaikų vasaros poilsio stovyklų.
Stacionarių stovyklų organizatoriai vienu metu turės organizuoti užimtumą ne mažiau kaip 50 vaikų, stovyklose turės veikti ne mažiau kaip 5 pamainos. Per dieną vienam vaikui skiriamos lėšos negalės viršyti 20 litų sumos. Vienas iš privalomų kriterijų organizatoriams – į stovyklas priimti ir socialiai remtinus vaikus. Kiekvienoje stovykloje jų gali būti iki 10 procentų. Vaikams iš socialiai remtinų šeimų stovyklos yra nemokamos.
Planuojama, kad ne mažiau kaip dvidešimties stacionarių stovyklų programos bus finansuojamos iš ES struktūrinių fondų paramos lėšų. Stovykloms organizuoti per dvejus metus numatyta panaudoti per 2 milijonus litų. Į šias stovyklas bus priimta apie 10 000 vaikų, iš jų – dešimtadalis socialiai remtinų vaikų. Jų vasaros poilsiui skirta daugiau nei pusė milijono litų.