• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vaiko teisių gynėjai kreipėsi į Tarpžinybinę vaiko gerovės tarybą siūlydami iš įsimintinų dienų kalendoriaus išbraukti Tarptautinę vaikų gynimo dieną, minimą birželio 1-ąją.

Vaiko teisių gynėjai kreipėsi į Tarpžinybinę vaiko gerovės tarybą siūlydami iš įsimintinų dienų kalendoriaus išbraukti Tarptautinę vaikų gynimo dieną, minimą birželio 1-ąją.

REKLAMA

Vietoj šios sovietinę kilmę turinčios šventės siūloma minėti Pasaulinę vaiko teisių apsaugos dieną, pasaulyje švenčiamą lapkričio 20-ąją, bei Vaiko dieną, kuri galėtų būti minima trečiąjį gegužės penktadienį. 

Kaip trečiadienį pranešė Valstybinė vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba, siūlymas teikiamas po konsultacijos su socialiniais partneriais, atsižvelgiant į šių švenčių atsiradimo aplinkybes bei šių dienų aktualijas. 

„Paminėti vaiko dieną svarbu taip pat, kaip ir mamos ar tėčio dieną. Tačiau šiai šventei pasirinkta diena turi didelę reikšmę. Šiuo metu švenčiame sovietmečiu atsiradusią ir komunistinės organizacijos inicijuotą šventę, – sako tarnybos vadovė Ilma Skuodienė. – Kitaip tariant, mes vis dar švenčiame šventę kartu su agresore valstybe, kuri šiuo metu žudo, grobia ir leidžia nelegaliai įvaikinti Ukrainos vaikus.“

REKLAMA
REKLAMA

Tarnybos duomenimis, šiuo metu minimos Tarptautinės vaikų gynimo dienos ištakos siejamos su 1925 metais Ženevoje įvykusia Pasauline vaikų gerovės konferencija, kurioje įvairios pasaulio šalys pritarė idėjai minėti Tarptautinę vaikų gynimo dieną. Ja turėjo būti siekiama pabrėžti vaikų teisių svarbą ir problemas, tačiau nebuvo nustatyta konkreti rekomenduojama data, kada turėtų būti švenčiama Tarptautinė vaikų gynimo diena.  

REKLAMA

Po 1949 metais Maskvoje įvykusios Tarptautinės moterų konferencijos Sovietų Sąjungoje, 1950 metų birželio 1 dieną pirmąkart buvo paminėta Tarptautinė vaikų gynimo diena. Iki šių dienų Tarptautinė vaikų gynimo diena minima Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų Rytų Europos valstybių, pavyzdžiui Baltarusijoje, Bulgarijoje, Estijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Rusijoje bei komunistinėse valstybėse – Kinijoje, Šiaurės Korėjoje. 

REKLAMA
REKLAMA

Daugelyje Vakarų šalių, tokių kaip Airija, Graikija, Ispanija, Italija, Kroatija, Kipras, Nyderlandai, Prancūzija, Danija, Suomija, Švedija Pasauline vaiko teisių apsaugos diena laikoma lapkričio 20-oji – diena, kai 1959 metais buvo priimta Jungtinių Tautų vaiko teisių deklaracija bei 1989 metais priimta Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencija.

Lietuvos Seimas Vaiko teisių konvenciją ratifikavo 1995 metais.

Pasaulinė vaiko teisių apsaugos diena skirta dėmesiui į vaiko teisių problemas atkreipti. Pasak tarnybos, šios dienos minėjimas įprasmina siekį skatinti visų pasaulio vaikų augimą visuotinėje taikoje bei vienybėje ir ugdyti suvokimą, jog visuomenės ir bendruomenės atsakingos už tai, kad būtų gerbiamos ir ginamos vaikų teisės. 

Kaip teigiame pranešimu, Lietuva, kaip ir kitos Jungtinių Tautų valstybės narės, minėdama šią dieną, siųstų žinutę, jog įsipareigoja vaikams užtikrinti lygias teises į priežiūrą, meilę, supratimą, maistą, mediciną, nemokamą mokslą ir apsaugą nuo smurto, nepaisant jų rasės, lyties, religijos, nacionalinės ar socialinės kilmės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų