Vilniaus universiteto vaikų ligoninė (VUVL) stabdo planines operacijas ir kitas gydymo paslaugas, nes Vilniaus teritorinės ligonių kasos (TLK) skiriamų lėšų pakanka tik teikti neatidėliotinai pagalbai ūmiomis ligomis susirgusiems ir traumas patyrusiems vaikams.
Pasak VUVL direktoriaus dr. Juozo Raistenskio, ligoninė ir toliau teiks gyvybiškai svarbią medicinos pagalbą onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams ir naujagimiams, tačiau teks atidėti suplanuotas operacijas, riboti ambulatorines konsultacijas, dienos stacionaro, dienos chirurgijos ir stebėjimo paslaugas vaikams, rašo „Respublika“.
Drastiškų priemonių griebtasi remiantis sveikatos apsaugos ministro įsakymu, kuriuo leidžiama sveikatos priežiūros įstaigai, išeikvojusiai sutartyje su TLK numatytą lėšų limitą ir paskelbusiai, kad dėl lėšų trūkumo negali teikti tam tikrų planinio gydymo paslaugų, šias paslaugas teikti tik tuo atveju, jei pacientai sutinka už jas sumokėti pagal SAM patvirtintas bazines paslaugų kainas.
Pasak J. Raistenskio, lėšų pritrūko dėl to, kad Vilniaus TLK nepaiso ligoninės prašymo atsižvelgti į tam tikru metų laikotarpiu, ypač žiemos ir pavasario mėnesiais, didėjantį vaikų sergamumą ūmiomis kvėpavimo ir žarnyno ligomis, ir per mėnesį skiria tik 1/12 praėjusiais metais ligoninei apskaičiuotų lėšų. Toks apmokėjimo būdas sugrąžina gydymo įstaigas į daugybę metų kritikuoto biudžetinio finansavimo laikus.
Kitų Lietuvos regionų TLK už suteiktas paslaugas atsiskaito lanksčiau, todėl šių regionų gyventojams VUVL netaiko planinės pagalbos ir specializuotų sveikatos priežiūros paslaugų apribojimų.
VUVL duomenimis, šiemet sausio mėn., palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, vaikų, patekusių į ligoninę dėl ūmių komplikuotų žarnyno infekcijų, padaugėjo 20 proc., o dėl ūmių kvėpavimo takų ligų - 28 proc. Be to, kasmet didėja traumatologinę pagalbą gaunančių vaikų ir paauglių skaičius.
Komentaras
Vytautas Mockus
Vilniaus teritorinės ligonių kasos direktorius
Visi žinome, kokia šiandien ekonominė situacija. Biudžete iš pradžių buvo numatyta pirmajam ketvirčiui tik 19 proc. metinių pajamų. Valstybinės ligonių kasos pastangomis tas procentas buvo padidintas išimtinai sveikatos apsaugai. Tačiau dėl to užtruko sutarčių su gydymo įstaigomis pasirašymas. O kol nepasirašytos sutartys, TLK net ir turėdama maišą pinigų negalėtų skirti nė vienai gydymo įstaigai didesnio finansavimo nei 1/12 praėjusių metų įstaigos biudžeto. Tai būtų įstatymo pažeidimas.
Manau, Vaikų ligoninė, kaip ir kitos, kol kas turėtų pasistengti sumažinti valdymo ir kitas išlaidas, racionaliau tvarkytis, o ne ieškoti kaltininkų.
Alia Zinkuvienė