Ateinančią vasarą į uostamiestį atvykstantys užsieniečiai galės patenkinti savo smalsumą - kartu su kaimiečiais paplušėti bulvių ar runkelių laukuose, apsilankyti "naujalietuvių" ir "chruščioviniuose" butuose.
Ekskursijas į tokias egzotiškas vietas organizuos Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centro (TKIC) administracija, praėjusį mėnesį su gidais aptarusi vasaros sezono darbų strateginį planą.
Šią vasarą Klaipėdos TKIC įgyvendins ilgai planuotą sumanymą - į uostamiestį atvykstantiems užsienio turistams siūlys ekskursijas, pavadintas dienos paketais. TKIC direktorės Romenos Savickienės teigimu, planuojama pasiūlyti apie 20 tokių paketų, pavadintų itin spalvingai - "Alaus turas", "Klaipėda ant kabliuko", "Kapinių turas", "Sovietinė Klaipėda" ir kt.
Pageidauja unikalumo
"Užsieniečiams neįdomūs nauji pastatai ir tai, ką sukūrėme per visus Nepriklausomybės metus. Jiems mūsų pasiekimai neatrodo unikalūs, todėl statiniais, paminklais ar parduotuvėmis vakariečių nenustebinsime. Dažnai tenka išklausyti neįprastų pageidavimų - turistai prašo nuvežti juos į kaimus arba tikrą provincijos turgų", - pasakoja R. Savickienė.
TKIC direktorė iš atvykstančiųjų nuolat sulaukdavo prašymų organizuoti žvejybą ir grybavimą. Ypač užsieniečius domina sovietinės Klaipėdos reliktai - paminklai, karo veteranų gyvenamosios vietos, gyvenvietės, kuriose kadaise buvo įkurti kolūkiai.
Lietuvos svečiams neįdomus pajūris su alaus palapinėmis ir barais ant jūros kranto. Užsieniečiai prašo nuvežti juos ten, kur žmogaus ranka gamtos dar nepalietė.
Dėl tokių turistų pageidavimų Klaipėdos TKIC, planuodamas sezono veiklos strategiją, nusprendė įgyvendinti bendrą su miesto savivaldybe projektą - organizuoti ekskursijas į tas vietas, kurios labiausiai domina smalsius vakariečius.
Ieško karo veteranų
Dažnai užsieniečiai prašo parodyti jiems tarybinių laikų Klaipėdą. Kadangi to laikotarpio objektų uostamiestyje beveik nelikę, iki šiol gidams tekdavo gerokai pasukti galvas ir pamiklinti liežuvį atvedus ekskursijas į tas vietas, kur kadaise stovėdavę sovietiniai reliktai - paminklai, pastatai ir kt.
TKIC direktorė R. Savickienė sako, kad svečiai pasiruošę mokėti pinigus už apsilankymą tipiškame sovietiniame bute, todėl vienas iš "dienos paketų" pavadintas "Klaipėda - trys gyvenimai". Pasirinkę šį turą, turistai apsilankys sovietinės armijos veterano, Klaipėdos vokiečio ir "naujalietuvio" butuose.
Šiuo metu turizmo ir informacijos centro darbuotojos intensyviai ieško šių trijų tipų žmonių, kurie už tam tikrą sumą sutiktų įsileisti užsieniečių ekskursijas į savo namus.
"Nenorime skelbti atrankinio konkurso, nes galime neatsiginti žmonių, kuriems tokios ekskursijos leis šiek tiek prisidurti prie pensijos. Be to, ieškome buto, kuris nebūtų per daug skurdus ar nešvarus. Kol kas apie "chruščiovinius" sovietinės armijos veteranų ir pensininkų butus teiraujamės savo pažįstamų ir artimųjų. Manau, rasti pavyks. Kiek sunkiau bus su "naujalietuvio" paieškomis", - svarsto R. Savickienė.
Lankys mirusiuosius, ravės daržus
Praėjusių metų vasarą užsieniečiai gidų prašydavo nuvežti juos į mūsų amžinojo poilsio vietas. Svečius domina visos pajūrio kapinės - žydų, rusų, vokiečių, apleistos ir šiuolaikinės.
Tenkindami smalsumą, klaipėdiečiai ateinančią vasarą turistus vedžios ne tik į kapines - vakariečiai turės galimybių susipažinti ir su kaimiečių buitimi. Praeitų metų patirtis rodo, kad užsieniečiai pasiruošę mokėti pinigus už galimybę kur nors fermoje mėžti mėšlą ar ravėti daržus.
R. Savickienė sako, kad pirmą kartą bus bandoma organizuoti turiningas išvykas į miškus ar laukinę gamtą, kur vakariečiai bus mokomi rinkti vaistažoles ir grybus.
Nors Lietuvoje klaipėdiečiai, ko gero pirmieji, turistams pasiūlys "dienos paketus", tokio tipo ekskursijos jau senokai organizuojamos užsienyje ir yra pavadintos alternatyviuoju turizmu.
Iš savęs nesityčioja
Uostamiesčio informacijos ir turizmo centras domėjosi, kaip turistus vilioja tiek pat gyventojų turintis Klaipėdos miestas partneris Vokietijoje Liubekas.
Būtent iš Liubeko uostamiesčio TKIC "pasiskolino" alternatyvųjį turizmą, nes vokiečių pavyzdys parodė, kad "dienos paketai" yra populiarūs ir pelningi.
Kita vertus, klaipėdiečiai išsprendė vieną opią problemą - praplėtė lankomų vietų sąrašą.
"Su Klaipėda galima susipažinti per vieną dieną, o ką veikti visą savaitę ar net mėnesį? Turai, kurių metu svečiai stebės alaus gamybą, galės pasijusti tikrais kaimiečiais ar nusifotografuoti su sovietinės armijos veteranais, paliks įspūdį", - įsitikinusi TKIC direktorė.
R. Savickienė nesibaimina, kad bandydami patenkinti užsieniečių smalsumą, klaipėdiečiai rodys sovietinius reliktus ir tokiu būdu nupieš svečiams skurdaus ir netvarkingo miesto įvaizdį. Kad taip neatsitiktų, be sovietinės Klaipėdos, gidai neužmirš svečiams parodyti ir tai, kaip po Nepriklausomybės keitėsi miesto veidas.
Kaimynai lenkia išmone
Jeigu "dienos paketai" pasiteisins, Klaipėdos TKIC svarstys, kuo dar uostamiestis galėtų pamaloninti smalsius užsienio turistus.
Pavyzdžiui, kaimynai latviai vakariečiams siūlo nakvoti viešbutyje, kuris įrengtas kaip kalėjimas. Ši vieta nuolat lankoma, nakvojančių kalėjime niekada netrūksta.
Latviai jų šalį lankantiems turistams kelionės pradžioje įteikia pasus, kuriame dedami lankomų maršrutų atspaudai. Šalį svečiai palieka, kaip ypatingi turistai - su savimi išsiveža pažymėtus pasus.
Gali būti, jog netolimoje ateityje ir uostamiesčio svečiams bus dalijami tokie "dokumentai", nes TKIC planuoja tarptautinius maršrutus su tais pačiais latviais ir estais.
Gidai nekalba prancūziškai
TKIC jau kelintus metus iš eilės vienintelis uostamiestyje ruošia gidus, kuriais gali tapti visi norintys ir turintys pinigų susimokėti už pusė metų trunkančius kursus.
Nors šiuo metu centro sąrašuose yra įrašyta daugiau nei 100 gidų adresų, vasarą nuolat kyla problemų dėl šios profesijos žmonių.
Dauguma gidų gali vesti ekskursijas tik lietuvių arba vokiečių kalbomis. O poreikis kalbančiųjų angliškai ir prancūziškai nuolat auga, nes uostamiestis jau turi kruizinių laivų terminalą.
R. Savickienė pasakojo, kad praėjusią vasarą TKIC taip ir nepavyko surasti prancūziškai kalbančio gido, o jaunėjantis norinčiųjų tapti gidais amžius atskleidžia dar vieną bėdą - pastebimai mažėja rusiškai kalbančių šios profesijos atstovų.
Nesirūpiname šalies prestižu
Iki šiol gidus piktina tai, kad Lietuvoje nėra įstatymo, draudžiančio į šalį vežtis užsienio gidus. Kai kuriose šalyse tokie įstatymai jau senokai veikia.
"Blogai yra tai, kad gidai užsieniečiai, važiuodami į Lietuvą, yra skaitę tik seną, sovietinę literatūrą. Būna taip, kad nieko nežinodami apie uostamiestį ir pajūrio zoną, jie pripasakoja tikrovės neatitinkančių dalykų, todėl namuose turistų papasakotos istorijos apie Klaipėdą ar kitus Lietuvos miestus jų draugus ir pažįstamus priverčia griebtis už galvos", - sako R. Savickienė.
Kol nesirūpinama šalies įvaizdžiu, turistų lankomiems Lietuvos miestams lieka viena išeitis - reprezentuoti save užsienyje.
Tam klaipėdiečiai jau pasiruošę - šiais metais VšĮ Klaipėdos turizmo ir informacijos centras planuoja dalyvauti svarbiose tarptautinėse turizmo parodose JAV, Švedijoje, Vokietijoje ir Latvijoje.
“Vakarų ekspresas” (http://www.vakaru-ekspresas.lt)