Netrukus lietuviai bus priversti pasekti taupiųjų olandų pavyzdžiu, kurie karstus ir kai kuriuos laidojimo reikmenis įsigyja prieš išeidami į pensiją.
Pasirūpinti savo laidotuvėmis iš anksto tautiečius privers ES reikalavimai. Iki šių metų karstams ir laidojimo paslaugoms taikytas nulinis pridėtinės vertės (PVM) tarifas. Nuo sausio ši lengvata, vadovaujantis ES reikalavimais, yra panaikinta. Laidojimo paslaugoms bei prekėms pradėtas taikyti 18 proc. PVM.
Klaipėdoje laidojimo paslaugas teikiančios bendrovės ir individualios įmonės dėl tokių pasikeitimų jau pradėjo patirti nuostolius. Tačiau labiausiai nuo tokios tvarkos nukenčia paprasti gyventojai, kuriems laidojant artimuosius, išlaidų padaugėjo beveik du kartus.
Atsisako paslaugų
Laidojimo namų UAB "Aterna" Klapėdos filialo direktorė Skaidruolė Stankevičienė naują tvarką vadina absurdiška.
Apmokestinus laidojimo paslaugas 18 proc. PVM, karstai ir ritualiniai reikmenys šioje bendrovėje pabrango 50-70 litų. Atitinkamai bendrovė buvo priversta kelti ir kitų paslaugų įkainius - šarvojimo salių nuomos, karstų pristatymo į namus. Štai šarvojimo salės nuomos kaina pakilo net 30 litų.
Dėl šios priežasties dauguma klaipėdiečių jau atsisako kai kurių bendrovės paslaugų. Pavyzdžiui, nusipirktus karstus žmonės vežasi savo lengvaisiais automobiliais, o ne bendrovės transportu, kaip tai darydavo anksčiau.
"Per paskutiniuosius du mėnesius žmonės pradėjo pirkti pigiausius karstus, kurie, pridėjus 18 proc. PVM, tapo gerokai brangesni. Pavyzdžiui, už 370 litų kainavusį karstą dabar tenka mokėti net 470 litų. Mano supratimu, skaudžiausiai šį pabrangimą pajus tie, kas neteko dirbančių artimųjų. Jų laidojimo vienkartinė išmoka siekia 750 litų. Mirus pensinio amžiaus žmogui dar išmokamos dviejų dydžių pensijos, o dirbančiajam - tik 750 litų", - vardijo S. Stankevičienė.
Vadina lupikavimu
Dar vienos laidojimo paslaugas teikiančios įmonės savininkas Valdas Čeponis sako nebežinantis, kaip vertinti tokį Finansų ministerijos žingsnį.
Verslininkas šį ES reikalavimo vykdymą vadina akivaizdžiu lupikavimu, kuris labiausiai palies uždirbančius vidutines ir mažas pajamas piliečius.
"Mes - eiliniai sraigteliai šiame versle. Didelių nuostolių patirs stambios laidojimo paslaugas teikiančios bendrovės, nors bet kuriuo atveju valstybei visi privalėsime mokėti 18 proc. PVM. Vadinasi, visi šios srities verslininkai yra verčiami didinti kainas.
O žmonės mirė ir mirs, juos artimieji laidos, tik Europos Sąjungoje tai tampa itin brangiu malonumu. Akivaizdus lupikavimas. O juk gegužės mėnesį vėl viskas bus keičiama, brangs degalai, darbo jėga. Išeitų, jog dar labiau mus spaus", - piktinosi V. Čeponis.
UAB "Ritualinės paslaugos" administratorė Vaclava Jociuvienė sakė, jog savininkai taip pat buvo priversti didinti karstų kainas. Šioje bendrovėje jie pabrango 30-40 litų.Moteris svarsto, jog naujasis PVM mokestis tik dar labiau paspartins kai kurių įmonių žlugimą. Laimės tie, sako V. Jociuvienė, kurie įsikūrę patogiose uostamiesčio vietose - šalia bažnyčių arba miesto centre. Net pabranginus paslaugas jiems klientų neturėtų pritrūkti.
Latviams ir estams - dar blogiau
Pasak S. Stankevičienės, laidojimo paslaugas teikiančių bendrovių asociacija tuoj po naujos tvarkos įsigaliojimo, kreipėsi į Finansų ministeriją ragindama padidinti laidojimo išmokas.
Atsakymas nuvylė - artimiausiu metu neplanuojama didinti vienkartinės išmokos, nes šalyje esą gerėja pragyvenimo lygis ir kyla atlyginimai.
Panašiai dienraščiui aiškino ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sekretorė Violeta Murauskaitė.
Valdininkės teigimu, po sausio 1-osios, panaikinus lengvatą laidojimo paslaugas teikiančioms bendrovėms, į ministeriją niekas oficialiai nesikreipė ir neprašė svarstyti laidojimo išmokų padidinimo klausimo.
Ministerija artimiausiu metu neketinanti šios problemos svarstyti, nes ES direktyvose to daryti nereikalaujama.
Kita vertus, mano V. Murauskaitė, lietuviai turėtų džiaugtis, jog iš viso gauna vienkartines laidojimo išmokas. Kaimyninėse šalyse, Latvijoje ir Estijoje to nėra, beje, kaip ir visame likusiame pasaulyje, tvirtino ministerijos atstovė.
Rūpinsis darbdaviai?
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sekretorė V. Murauskaitė tikino, jog ritualiniai reikmenys ir paslaugos negalėjo stipriai pabrangti. Esą greičiau patys verslininkai, tarpusavyje pradėję konkurencinę kovą, neapgalvotai ir nepagrįstai pakėlė kainas.
Valdininkė priminė, jog mirus pensininkui, šalia vienkartinės išmokos šeimos nariai dar gauna dviejų mėnesių pensijos išmoką. Na, o darbuotojais galėtų pasirūpinti jų darbdaviai. V. Murauskaitė sakė, kad Lietuvoje yra įprasta, jog mirus darbuotojo šeimos nariui, ar pačiam darbuotojui, darbdavys materialiai padeda nelaimės ištiktajam. Žinoma, tokia parama - darbdavio garbės ir galimybių reikalas.
Grėsmė verslui
V. Murauskaitės teigimu, kol kas niekas neskaičiavo, kaip pasikeitė laidojimo kainos ir kiek dabar kainuoja laidotuvės.
Šias paslaugas uostamiestyje teikiančios įmonės savininkas V. Čeponis tikino, kad jeigu anksčiau palaidoti mirusį kainavo 1 000 litų, dabar tai kainuoja pastebimai daugiau - 1 800 litų.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sekretorė sakė negalinti patikėti šiais paskaičiavimais, nes konkuruojančios firmos kainas keliančios savo nuožiūra. Vis tik ji sutiko, kad ES reikalavimą laidojimo paslaugas apmokestinti 18 proc. PVM lietuvių kišenės pajus.
Vietoje vainiko - vokelis
Finansų ministerijos atstovė spaudai Teresė Staniulytė situaciją vadina skandalų ieškojimu.
"Įstatymas dėl apmokestinimo priimtas dar pernai gruodžio mėnesį. Žmonėms buvo duota laiko apsiprasti su nauja tvarka. Išvengti apmokestinimo mes negalėjome. Privalome vykdyti visus ES reikalavimus, nes priešingu atveju Lietuvos laukia nuobaudos už direktyvų nesilaikymą", - dėstė T. Staniulytė.
Brangstant laidojimo paslaugoms Lietuvoje tiesiog savaime gimsta naujos tradicijos - vis dažniau artimieji atsisako gausių gedulingų pietų, svečiams siūlomos gerokai kuklesnės vaišės.
Kai kurie laidojantys šeimos narį lietuviai nepasikuklina paprašyti vietoje brangių vainikų atnešti vokelius su pinigais. Beje, šis paprotys jau senokai prigijo ir ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse.
“Vakarų ekspresas” (http://www.vakaru-ekspresas.lt)