Lietuvos valdžia eilinį kartą pademonstravo šalies gyventojams, kad visiškai nesiorientuoja dabartinėje situacijoje — premjeras pareiškė, kad minimali alga yra... sureikšminama. Pasak jo, MMA parametras yra sureikšminamas ir fetišizuojamas, nes verslas, turintis galimybių didinti atlyginimus, tai ir darys. Kas tai — šventas naivumas ar vilties sūnaus pasisakymas? Kieno motina yra viltis — turbūt aiškinti nereikia... Andrius Kubilius tik dar sykį parodė, kad visiškai nesiorientuoja esamoje situacijoje ir yra atitrūkęs nuo gyvenimo.
Minimalus mėnesinis atlyginimas Lietuvoje tesiekia 800 litų (iki mokesčių), taigi žmogui telieka 650 litų, kaip jam išgyventi gaunant tokį atlyginimą? Negana to, kad nuo minimalaus atlyginimo atskaitomi mokesčiai, jis dar ir mažesnis už skurdo lygį, kuris yra 701 lt. Logikos jokios. Tarsi to būtų negana, Vyriausybės galva A. Kubilius nusimeta nuo savo pečių atsakomybę pareikšdamas, kad MMA — pakankama, ir valdžia neturėtų kištis į darbdavių ir darbuotojų piniginius santykius.
Minimalaus atlyginimo baubai
Niekam ne paslaptis, kad toks mažas minimalusis atlyginimas visiškai neskatina žmonių dirbti. Daugelis racionaliai įvertina situaciją ir sąmoningai pasirenka nedarbą — gaunamos pašalpos ir įvairios socialinės išmokos yra kur kas didesnės, nei MMA. Tad apie kokį žmonių skatinimą dirbti galime kalbėti, jei negalime pasiūlyti jiems atlyginimo, iš kurio būtų galima gyventi, o ne egzistuoti? Tik ženkliai (bent iki 1500 litų) padidinus MMA padidės skirtumas tarp darbo užmokesčio ir bedarbio pašalpos, taip atsiras stimulas dirbti, o ne laukti bedarbio pašalpos ar kitų išmokų. Akivaizdu — tačiau nesuvokiama A. Kubiliui, kuriam ši sumaištis dėl atlyginimų atrodo nereikšminga.
Kyla įtarimas, kad valdantieji tendencingai akcentuoja tik neigiamus (galimai) MMA kėlimo niuansus. Vienas paskutiniųjų gąsdinimų — MMA kėlimas privers įmones trauktis į šešėlinę ekonomiką. Mielieji, dauguma įmonių jau tūno pasislėpusios tame legendiniame šešėlyje, kurio taip įnirtingai ieško finansų ministrė Ingrida Šimonytė.
Taip pat teigiama, kad MMA kėlimas sustabdys nedarbo lygio mažėjimą. Būtų juokinga, jei nebūtų graudu — galima pagalvoti, kad jis mažėja! Jau dabar yra įmonių, nerandančių darbuotojų, nes niekas nenori dirbti už tokią apgailėtiną sumą. Tad padidinus atlyginimą padidėtų ir žmonių motyvacija įsitraukti į darbo rinką ir tapti lygiaverčiu jos dalyviu.
1509 — realu
Įdomiausia, kad visas šis visuomenės gąsdinimas MMA baubais vyksta dėl to, kad šią savaitę Vyriausybei buvo pasiūlyta svarstyti MMA didinimą 100 litų — iki 900 lt. Šimtas litų, nuo kurių dar bus nuskaičiuojami mokesčiai, nors, mano giliu įsitikinimu, nuo minimalaus atlyginimo mokesčiai neturėtų būti skaičiuojami. Nenormalu, kad iš mažai gaunančiojo paimamas toks pats procentas, kaip ir iš, pavyzdžiui, uždaromos Ignalinos atominės elektrinės vadovo...
Darbo partija savo rinkiminėje programoje visiškai konkrečiai ir sąmoningai įrašė skaičių — 1509. Tokia, ne mažesnė kaip 1500 litų, bus minimali mėnesinė alga dar iki 2013 metų pabaigos. To besąlygiškai reikalausime atėję į valdžią su bet kokiais partneriais.
Gaudami didesnį minimalų atlyginimą žmonės gaus ne tik didesnes pajamas, bet ir ateityje gaus didesnes pensijas.
Gera žinia ministrei I. Šimonytei — išnyks vokelių poreikis, o rinką sureguliuos sąžininga konkurencija, paslaugų ar gamybos savikaina nebus iškreipta, nes išnyks neoficialaus darbo užmokesčio ir nesumokėtų mokesčių problema. Lietuvos rinka taps civilizuota ir patraukli ne tik Lietuvos, bet ir užsienio investuotojams.
Labai svarbu tai, kad ims mažėti emigracija, tapusi tikra rykšte Lietuvai, o jau išvykusieji galvos apie grįžimą į tėvynę, iš kurios jie buvo vyte išvyti „nuostabios“ konservatorių vykdomos politikos dėka.
Apmaudu, kad Lietuvą valdo žmonės, nieko nenutuokiantys ekonomikoje. Juk padidinus minimalų darbo užmokestį didės ir pajamos į valstybės biudžetą, bus skatinamas vartojimas, tačiau svarbiausia tai, kad žmonės pagaliau pradės jaustis oriai gaudami atlyginimą, o ne išmaldą.
Pats laikas pagaliau leisti žmonėms gyventi, o ne egzistuoti.