Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) yra tinkamiausia vieta Europos saugumo ateities iniciatyvoms aptarti. Lietuva pasisako už visapusišką saugumo koncepciją, kuri apimtų tiek karinį, tiek ekonominį saugumą, tiek žmogaus teises, teigė Lietuvos diplomatijos vadovas ESBO užsienio reikalų ministrų susitikime.
Užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas birželio 27-28 dienomis dalyvavo Graikijos Korfu saloje vykusiame neformaliame Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) užsienio reikalų ministrų susitikime, kuriame buvo aptarta Europos saugumo ateitis ir tarptautinių įsipareigojimų vykdymas.
„ESBO yra tinkamiausia vieta Europos saugumo ateities iniciatyvoms aptarti. Egzistuojanti saugumo institucijų Europoje sąranga, apimanti Europos Sąjungą, NATO, ESBO, Europos Tarybą, per pastaruosius dešimtmečius įrodė savo vertę, todėl nėra reikalo jos keisti. Ji užtikrino regiono saugumą ir sukūrė tinkamas sąlygas įgyvendinti žmonių ir vyriausybių atstovų valią - vykdyti ES ir NATO plėtrą“, - V. Ušacko žodžius cituoja Užsienio reikalų ministerijos Spaudos ir viešųjų ryšių skyrius.
Ministras pabrėžė, kad svarstant Rusijos Prezidento Dmitrijaus Medvedevo 2008 metais pateiktus siūlymus peržiūrėti Europos saugumo architektūrą pirmiausia reikia įvertinti, kaip visos ESBO narės vykdo prisiimtus įsipareigojimus, susijusius su žmogaus teisių laikymusi, pagarba šalių teritoriniam vientisumui ir teise kiekvienai šaliai laisvai pasirinkti saugumo sąjungas bei karinius aljansus, kuriems pageidautų priklausyti. Lietuva pasisako už visapusišką saugumo koncepciją, kuri apimtų tiek karinį, tiek ekonominį saugumą, tiek žmogaus teises.
„Svarbu išlaikyti transatlantinius ryšius su JAV, siekti užtikrinti žmogaus laisves ir teises ir įgyvendinti visus šalių prisiimtus įsipareigojimus, ypač sprendžiant įšaldytus konfliktus Moldovoje, Gruzijoje“, - sakė V. Ušackas.
2011 metais Lietuva pirmininkaus 56 šalis vienijančiai ESBO. 2010 metais, kai organizacijai pirmininkaus Kazachstanas, Lietuva dalyvaus ESBO trejeto veikloje.
Birutė Brazaitė