Po Lietuvos narystės ES ir NATO Lietuvos ambasadorius JAV Vygaudas Ušackas pranašauja Lietuvos politinio dėmesio poslinkį Europos Sąjungos ir Briuselio link, tačiau yra įsitikinęs, kad susiklostę "ypatingi" santykiai su JAV išliks svarbūs ir gyvybingi.
Apie tai jis kalbėjos sausio 25-26 dienomis Los Andžele vykusiame Politinių studijų savaitgalyje, kur perskaitė pranešimą "Lietuva pakviesta į NATO ir ES: Kas toliau?".Ambasadorius pažymėjo, kad Lietuvos įspūdingi pasiekimai užsienio politikos srityje nėra tikslas savaime, o eventuali Lietuvos narystė NATO ir ES nėra Lietuvos kelio pabaiga. "Narystė ES ir NATO nereiškia, kad turėtume džiaugtis, kaip kai kurie mūsų kaimyninių šalių politikai, jog "galų gale tapsime nuobodžia Šiaurės valstybe", - sakė V. Ušackas. - Priešingai, narystė NATO ir ES - tai tik naujo, daug žadančio kelio pradžia, tai prielaidos saugiai ir klestinčiai Lietuvai stiprėti. Tačiau šį tikslą pasieksime, jei būsime kūrėjai, o ne pasyvūs stebėtojai".
Ambasadoriaus teigimu, turint omenyje visapusiškai didėjantį Europos Sąjungos vaidmenį Lietuvos vidaus ir užsienio politikoje, neišvengiamai pramonininkų, ūkininkų, mokslininkų ir valdininkų dėmesio traukos centras pajudės Europos Sąjungos ir Briuselio link.
"Tačiau ir po narystės Europos Sąjungoje bei NATO Lietuva bus suinteresuota išlaikyti ir stiprinti natūraliai susiklosčiusius "ypatingus" santykius su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis", - sakė V. Ušackas, pažymėjęs, kad JAV per pastarąjį dešimtmetį suteikta įvairialypė pagalba Lietuvai buvo didelė paskata kuriant dinamišką, modernią ir demokratinę Lietuvos valstybę, o JAV lyderystė pasaulyje atvėrė kelius Lietuvai į euroatlantinę bendruomenę.
Pasak ambasadoriaus, istoriškai glaudūs ryšiai ir abipusės simpatijos, bendros vertybės, NATO narystės dėka suteiktos JAV saugumo garantijos, padėti pamatai abipusiškai naudingam ekonominiam bendradarbiavimui, investicijų ir prekybos plėtrai, o, visų svarbiausia, šalis siejanti "gyva žmonių grandinė" leidžia tikėtis, kad po Lietuvos narystės ES ir NATO santykiai su JAV išliks vienu iš kertinių Lietuvos užsienio politikos akcentų.
"Tai, manau, bus naujas Lietuvos - Amerikos santykių puslapis", - sakė V. Ušackas.Lietuvos ambasadorius kaip vieną svarbiausių sričių tolesnių JAV-Lietuvos santykių plėtrai, kurias atveria Lietuvos narystė ES ir NATO, įvardijo investicijų, prekybos ir turizmo skatinimą. Lietuvos ambasadorius JAV paragino Amerikos lietuvius bendromis pastangomis suteikti naują verslo diplomatijos proveržį Lietuvos ir JAV santykiuose. "Tikiuosi, kad saugios, ekonomiškai klestinčios Lietuvos projekto įgyvendinimui susilauksime tokios pat entuziastingos Amerikos lietuvių paramos kaip ir NATO plėtros atveju", - sakė V. Ušackas.
Kartu Lietuvos ambasadorius JAV pastebėjo, kad, kalbant apie ateitį, nereikia užmiršti, jog dar neužbaigti stojimo tiek į ES, tiek į NATO darbai. Lietuvos dar laukia šių sprendimų ir ratifikacijos debatai NATO bei ES šalių parlamentuose bei referendumas dėl narystės ES Lietuvoje.
Pasak V. Ušacko, nors ir tikimasi, kad debatai Senate ir balsavimas dėl NATO plėtros vyks gana sklandžiai, "tačiau niekas neturi būti laikoma savaime suprantamu dalyku". Lietuvos ambasadorius paprašė Amerikos lietuvių paramos siekiant JAV Senato pritarimo NATO plėtrai.
ELTA