Baltijos jūrą perplaukti ketinantis lietuvių sportininkas Vidmantas Urbonas šiuo žygiu tikisi atkreipti dėmesį į vis blogėjančią jūros ekologinę situaciją.
"Tai plaukimas su šūkiu "Baltija - ateities kartoms". Šiuo plaukimu noriu atkreipti Baltijos jūros šalių gyventojų dėmesį į jūros stovį, į tai, kokia problematiška situacija. Duomenys yra kraupūs. Į Baltiją įteka apie 200 upių, kurios kasmet atneša apie 500 tūkst. tonų fosforo, 556 tūkst. azoto, 20 tūkst tonų sunkiųjų metalų. Mums turi būti svarbi jūros vandens kokybė", - spaudos konferencijoje trečiadienį sakė V.Urbonas.
Sportininas liepos 22 dieną planuoja startuoti iš Švedijos Kalmaro miesto ir nuplaukęs 7 kilometrus pasiekti Olando salą. Kitą dieną sportininkas tikisi tęsti žygį ir įveikęs 57 kilometrus pasiekti Gotlando salą.
"Tai pirmasis išbandymas, svarbiausias plaukimo etapas. Nuo to, kaip seksis įveikti šiuo 57 kilometrus, priklausys visas tolimesnis plaukimas", - teigė V.Urbonas.
Tuomet plaukiko laukia sunkiausias išbandymas - pasiekti už 145 kilometrų kitoje Baltijos pusėje esantį Latvijos Pavilostos uostą. Šį atstumą V.Urbonas tikisi įveikti per penkias dienas.
"Plaukimui numatytos aštuonios dienos su atsarga, kad galėtume sulaukti geresnio oro, jei jis bus prastas. Tai pakankamas laikas, kad jūrą būtų galima perplaukti", - mano sportininkas.
Anot jo, didžiausi kelionės metu laukiantys sunkumai - šaltas vanduo ir nenuspėjamas oras.
"Labiausiai baiminuosi dėl šalto vandens, dėl srovių, kurios atsiranda papūtus vienam ar kitam vėjui. Tada oro ir vandens temperatūra labai greitai keičiasi. Visgi tikimės, kad oras jokių didelių siurprizų nepateiks per plaukimą", - sakė V.Urbonas.
Nuo šalto vandens sportininką saugos specialūs šildantys tepalai bei 3 milimetrų storio triatlonininko kostiumas. Be to, kas valandą V.Urbonas trumpam sustos, neišlipdamas iš vandens gers arbatą, energetinius gėrimus, užkąs. Visos kelionės metu sportininką lydės trys jachtos.
Pasak sportininko, plaukimui specialiai pasirinktas liepos mėnuo, nes tuo metu Baltijos jūra būna pati ramiausia. Tikimasi, jog plaukikui daugiau kaip 200 kilometrų atstumą įveikti padės ir palankus vėjas.
"Toks maršrutas pasirinktas neatsitiktinai. Šiaurės vakarų krypties vėjai Baltijos jūroje yra vyraujantys. 80 proc.vėjų metų cikle būtent būna šios krypties", - teigė V.Urbonas.
Sportininkas plaukimui per Baltijos jūrą teigė ruošęsis ilgai ir nuosekliai.
"Atvirame vandenyje treniruotės prasidėjo tik išplaukus ledams. Tada vanduo buvo 5 laipsnių temperatūros. Dabar kiekvieną rytą nuplaukiu po 2 kilometrus. Mažinu krūvį, jau viskas kas padaryta žiemos metu, jėga sukaupta, reikia tik palaikyti formą ir įgauti greitį", - pasakojo V.Urbonas.
Anot sportininko, jis nusiteikęs optimistiškai ir tikisi jūrą perplauti, tačiau teigia be reikalo nerizikuosiantis ir žygį nutrauksiantis, jei tik pajus, kad nepakanka jėgų. Pagalbos V.Urbonas tikisi ir iš pačios Baltijos.
"Į viską reiktų pažiūrėti filosofiškai. Jei ateini padėti Baltijai, ji turėtų tuo pasirūpinti - geru oru ir geromis sąlygomis. Čia nėra tai, kad ją ateini įveikti, o tu ateini jai padėti", - sakė V.Urbonas.
Pirmą kartą plaukdamas V.Urbonas naudosis vandeniui atspariu "mp3" grotuvu, tad visos kelionės metu jį lydės mėgstama muzika.
"Man patinka visokia muzika: dainuojamoji poezija, klasika, džiazas. Kokios muzikos klausysiuosi, priklausys nuo oro, nuotaikos, paros laiko", - teigė V.Urbonas.
Plaukimas per Baltiją - jau ne pirmoji akcija, kurioje dalyvauja V.Urbonas. 1999 metų liepą jis surengė ekologinį žygį, kurio metu per 8 dienas nuplaukė Nemunu nuo Baltarusijos sienos iki Rusnės 460 kilometrų, per dieną vidutiniškai plaukdamas 10 valandų.
2006 metais sportininkas bandė įveikti 33 kilometrų Lamanšo sąsiaurį, skiriantį Didžiąją Britaniją ir Prancūziją, tačiau tuomet dėl per didelio bangavimo plaukimą teko nutraukti.