Galbūt netikėti ir skaudūs žinomų žmonių apsisprendimai priverčia susimąstyti ir pabandyti patiems ieškoti pagalbos, kol dar nėra vėlu. Pagalbos, kurią gali suteikti ir visiškai nepažįstami asmenys.
Emocinę paramą telefonu ir internetu teikiančios „Jaunimo linijos“ vadovas Paulius Skruibis pasakojo, kad po plačiai nuskambėjusių įvykių įprastai skambučių kiekis šiek tiek padidėja, o žmonės nieko neslėpdami prisipažįsta pagalbos numerį surinkę, nes matė, skaitė, girdėjo, jog nutiko baisi tragedija.
„Nuo pat ketvirtadienio sulaukėme daug skambučių, skambinantieji kaip vieną iš motyvų minėjo V. Šapranausko žingsnį. Bet itin svarbu, kad nesusietume žinomo žmogaus poelgio su savo asmeniniu gyvenimu“, – pabrėžė P. Skruibis.
„Pradėkime nuo to, kad viskas pastarosiomis dienomis sukosi vien apie V. Šapranausko savižudybę. Jei būtų įprastos laidotuvės, žmogui mirus sava mirtimi ar dėl ligos, tada visiškai kitaip būtų reaguojama.
Bet kai nusižudo tokio masto žvaigždės, rizika, kad bus daugiau savižudybių, labai padidėja. Dėl to labai svarbu, kaip mes į visa tai reaguojame. Neįmanoma visiškai išvengti tos rizikos, kai tokį kelią pasirenka žinomas žmogus.
Bet galime pasistengti apsieiti be pompastikos, dramatiškų antraščių, skambių pareiškimų. Esminis dalykas – turime atskirti žmogų nuo savižudybės. Atiduoti pagarbą žmogui jo nevertinant ar nesmerkiant, o prisimenant nuopelnus“, – pasakojo P. Skruibis.
Psichologijos studijas baigęs portalo balsas.lt pašnekovas pridūrė, kad savižudybė turi būti aprašoma kaip žingsnis, kuris sukelia daug problemų, įneša sumaišties: „Tas turi labai aiškiai atsispindėti visuomenės nuostatose. Tai labai destruktyvus žingsnis, kuris padaromas negalvojant apie kitus.
Reikia prisiminti žmogų, bet kartu įvardyti, ką mes, visuomenė, galvojame apie savižudybę. Kai patenki į komplikuotą padėtį, gali visko nutikti. Bet visada galima rasti žmogų, kuris padėtų išbristi iš susidariusios situacijos.“
Emocinės pagalbos telefonai (skambučiai nemokami):
Vilties linija – 116 123 Darbo laikas: visą parą Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai.
Jaunimo linija - 8 800 28 888 Darbo laikas: visą parą Emocinę paramą teikia: savanoriai.
Vaikų linija – 116 111 Darbo laikas: 11.00 - 21.00 kasdien Emocinę paramą teikia: savanoriai.
Pagalbos moterims linija - 8 800 66 366 Darbo laikas: 10.00 - 21.00 pirmadieniais-penktadieniais Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai.
Linija doverija (rusų kalba) - 8 800 77 277 Darbo laikas: 16.00 - 20.00 pirmadieniais-penktadieniais Emocinę paramą teikia: savanoriai-moksleiviai. Parama teikiama rusų kalba. Linija skirta paaugliams ir jaunimui.
Visos emocinės pagalbos tarnybos: http://www.klausau.lt/telefonai