Vladimiras Putinas davė vieną iš savo retų interviu užsienio žiniasklaidai – Austrijos televizijai ORF. Sudėtingų klausimų sulaukęs Rusijos prezidentas demonstravo nervingumą ir pažėrė dažnai kartojamas propagandines klišes.
26
Vladimiras Putinas davė vieną iš savo retų interviu užsienio žiniasklaidai – Austrijos televizijai ORF. Sudėtingų klausimų sulaukęs Rusijos prezidentas demonstravo nervingumą ir pažėrė dažnai kartojamas propagandines klišes.
V. Putinas pokalbio metu nepanoro prisiimti atsakomybės už valdančiosios partijos „Vieningoji Rusija“ veiksmus, įskaitant jos ryšius su Europos nacionalistinėmis kraštutinių dešiniųjų partijomis. „Jūs geriau, aišku, to paklaustumėte Rusijos vyriausybės pirmininko pono Medvedevo, jis yra partijos lyderis“, – kratėsi klausimo dėl to, kodėl „Vieningoji Rusija“ taip daug kontaktuoja su partijomis, pasisakančiomis už Europos Sąjungos griūtį, V. Putinas.
„Aš buvau vienu iš partijos „Vieningoji Rusija“ įkūrėjų, būdamas Rusijos valstybės vadovu, partijos gretose nesu“, – pažymėjo jis. Tuo pačiu Rusijos prezidentas tikino, kad šalis nėra suinteresuota ES griūtimi, nes vysto aktyvią prekybą su sąjungos valstybėmis ir saugo 40 proc. savo rezervų eurais.
REKLAMA
REKLAMA
V. Putinas sulygino savo pažįstamą verslininką Jevgenijų Prigožiną su George'u Sorosu – tikindamas, kad lygiai taip pat, kaip negalima suversti atsakomybę už G. Soroso veiksmus JAV valstybės departamentui, taip negalima J. Prigožino veiksmų prilyginti Kremliui. Bandant suprasti šį V. Putino pasisakymą, reikėtų priminti, jog Kremlius dažnai laikosi taktikos „pasižiūrėkite, ką daro JAV“. Todėl ir šiuo atveju tai, tikriausiai, buvo V. Putino prisipažinimas, jog J. Prigožinas yra jų agentas, tačiau tuo pačiu ir bandymas pasakyti, jog „JAV veikia tokiais pat metodais per agentus, panašius į G. Sorosą“.
Rusijos prezidentas eilinį sykį atsisakė pripažinti Rusijos atsakomybę dėl numušto „Boeing MH-17“. Jis dar sykį papasakojo istoriją apie tai, kad Rusijos gamybos ginkluotę turi įvairios šio „konflikto“ pusės (tyrėjai nustatė, kad tokio modelio priešraketinės sistemos „Buk“, kuri buvo panaudota Ukrainoje, šios šalies ginkluotėje nebuvo. Maža to, jie taip pat įrodė, kad priešraketinė sistema buvo atvežta ir Rusijos ir net nurodė konkretų dalinį – red. past.), ir pasiskundė, jog Rusija nebuvo įtraukta į incidento tyrimo grupę.
REKLAMA
REKLAMA
NUOTRAUKOS: MH17: įrodymų daugėja, o Rusijos retorika nesikeičia
(14 nuotr.)
MH17: įrodymų daugėja, o Rusijos retorika nesikeičia (nuotr. SCANPIX)
MH17: įrodymų daugėja, o Rusijos retorika nesikeičia (nuotr. SCANPIX)
MH17: įrodymų daugėja, o Rusijos retorika nesikeičia (nuotr. SCANPIX)
V. Putinas taip pat pakartojo tą pačią istoriją apie „galimą Ukrainos karinių oro pajėgų kaltę“, kas jau ne sykį taip pat buvo paneigta tiek žurnalistiniuose tyrimuose, tiek ir nepriklausomų tyrėjų pateiktoje medžiagoje. Rusijos prezidentas taip pat pakartojo neseniai Rusijos žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją, kad Malaizijos valdžia neįžvelgia rusų kaltės tragedijoje. Opozicinė žiniasklaida jau išsiaiškino, kad tai tebuvo Kremliaus kontroliuojamos žiniasklaidos pagrindo neturinti interpretacija.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Krymo aneksija ir Donbasas
Austrų žurnalistas faktiškai tiesiogiai apkaltino V. Putiną melu, priminęs, kad šis iš pradžių tvirtino, jog Kryme aneksijos metu nebuvo Rusijos kariuomenės, o vėliau pakeitė nuomonę. Rusijos prezidentas atsakė, kad Rusijos kariuomenė Kryme buvo visada ir „ji užtikrino nepriklausomus rinkimus – žmonių, gyvenančių Kryme, valios išraišką“. V. Putino manymu, Krymo gyventojai pareiškė savo valią ir „gavo nepriklausomybę“.
REKLAMA
V. Putinas pasiūlė Donbasą paversti „Ukrainos Čečėnija“: suteikti ypatingą statusą Ukrainoje. Rusijos prezidento teigimu, „Ukrainos ir Rusijos santykių problemą galima būtų išspręsti, jeigu Ukraina neribos rusų kalbos naudojimo ir kažkokiu būdu garantuos savo neutralų statusą, atsisakys karinių objektų, grasinančių Rusijos saugumui, dislokavimo“. „Taip, mums tai yra svarbu, aš neslepiu. Tačiau galų gale tai yra Ukrainos žmonių ir legitimiai išrinktų valdžios atstovų pasirinkimas“, – aiškino V. Putinas.
REKLAMA
Jis taip pat pripažino, jog Rusija turi ekonominių problemų bei atlyginimų stagnavimo, tačiau jam šios problemos pasirodė „nežymios“. „Darbo užmokesčių lygis šiek tiek nukrito, šiek tiek krito gyventojų pajamos“, – paaiškino V. Putinas tai, kaip jis vertina savo šalies ekonomiką. Tuo pat metu, jo teigimu, šalyje išlaikytas makroekonominis stabilumas, nukrito skurdo lygis, krito infliacija, pastebimas nedidelis ekonominis augimas ir „geros perspektyvos“.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
V. Putinas nesutinka su jam klijuojama „caro“ etikete. „Tai, savaime suprantama, nėra teisinga ir neatitinka absoliučiai jokios realybės, nes mes esame demokratinė valstybė, ir mes gyvename pagal galiojančią konstituciją, – pareiškė jis. – […] demokratija Rusijoje įsitvirtino. Mes suinteresuoti būtent demokratiniu savo šalies vystymu, taip ir bus“. „Demokratijos pavyzdžiu Rusijoje“ jis įvardijo šiais metais vykusius prezidento rinkimus. Kaip tik šią savaitę leidinys „Novaja Gazeta“ paskelbė tyrimą, kuriame buvo nurodyti daugybiniai rinkimų tvarkos pažeidimai ir masiniai balsų falsifikavimo pavyzdžiai.
REKLAMA
Putino rinkimai Rusijoje: ir žmonės savo noru eina vado rinkti, ir šiurkščių pažeidimų yra
(18 nuotr.)
Putino rinkimai Rusijoje: ir žmonės savo noru eina vado rinkti, ir šiurkščių pažeidimų yra (nuotr. gamintojo)
Putino rinkimai Rusijoje: ir žmonės savo noru eina vado rinkti, ir šiurkščių pažeidimų yra (nuotr. gamintojo)
Putino rinkimai Rusijoje: ir žmonės savo noru eina vado rinkti, ir šiurkščių pažeidimų yra (nuotr. gamintojo)
Navalną vadina populistu, o valdžioje bus tiek, kiek matys esant reikalinga
V. Putinas nė karto taip ir nepasakė opozicijos lyderio A. Navalno pavardės, nors žurnalistas kelis sykius tiesiogiai paklausė Rusijos prezidento, kodėl šis viešai įvardinti savo oponentą. „Pas mus daug riaušininkų, taip pat kaip ir pas jus, taip pat kaip ir JAV, – tikino V. Putinas. – Ar pas jus maža – ir pačioje Europoje bendrai, ir Austrijoje – žmonių, kurie pasisako iš kažkokių kraštutinių pozicijų, dėsto kažkokį kraštutinį požiūrį, bando manipuliuoti sunkumais ir problemomis visuomenėje? Pavyzdžiui, klausimais, susijusiais su korupcija“.
REKLAMA
V. Putinas dar sykį prilygino A. Navalną buvusiam Gruzijos prezidentui M. Saakašviliui ir pareiškė, kad „jo palaikymas siekia 1,2,3 proc.“ Tačiau žurnalistas pažymėjo, kad Maskvos mero rinkimų metu už A. Navalną balsavo 27 proc. rinkėjų.
V. Putinas neatmetė, kad kažkokiu būdu gali likti valdžioje ir pasibaigus naujam prezidentavimo terminui. „Aš niekada nepažeidinėjau savo šalies konstitucijos ir nesirengiu to daryti. Priklausys nuo to, kaip mes dirbsime – kuomet sakau „mes“, turiu omenyje save ir savo komandą, – kokių rezultatų pasieksime. Tačiau jūs teisus, iš tiesų, aš administraciniu, valstybiniu darbu užsiimu pakankamai ilgai, aš pats spręsiu, ką darysiu, po to kai baigsis mano dabartinis prezidentavimo laikotarpis“, – aiškino jis. Idėja suteikti jam prezidento titulą „iki gyvenimo galo“ jis pavadino spekuliacijomis.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
V. Putinas kelis sykius įsivėlė į žodinį konfliktą, reikalaudamas leisti jam užbaigti mintį ir nepertraukinėti. „Sekundę, leiskite man pasakyti. Jūs norite visą laiką uždavinėti klausimus ar norite išgirsti mano atsakymus?“ – jis kelis sykius kartojo panašias frazes, o vieną syki netgi pradėjo kalbėti vokiškai: „Leiskite man pasisakyti, galų gale“.